Úroky hypotečních úvěrů zase o něco níže

Úroky hypotečních úvěrů zase o něco níže

Čas od času se sice objeví zprávy, že úrokové sazby hypoték již nemají příliš prostoru k dalšímu poklesu, přesto realita stále přesvědčuje o opaku. Od začátku června tak můžete dostat hypotéku s garantovaným úrokem 4,6 % ročně, při perfektní bonitě se můžete dostat dokonce pod 4 %. Stále více bank také nabízí možnost...

Čas od času se sice objeví zprávy, že úrokové sazby hypoték již nemají příliš prostoru k dalšímu poklesu, přesto realita stále přesvědčuje o opaku. Od začátku června tak můžete dostat hypotéku s garantovaným úrokem 4,6 % ročně, při perfektní bonitě se můžete dostat dokonce pod 4 %. Stále více bank také nabízí možnost delší než pětileté fixace úrokové sazby.

Tento týden Česká spořitelna opět přikročila ke snižování úrokových sazeb hypotečních úvěrů pro občany. V programu Top bydlení nyní nabízí úvěry pro všechny zájemce (kteří úspěšně projdou prověrkou úvěruhodnosti) za pouhých 4,6 % ročně. To je zatím historicky nejnižší garantovaná úroková sazba na trhu. Druhá a dosud poslední banka, která garantuje stejnou výši úrokové sazby pro všechny klienty, hypoteční banka Wüstenrot, nyní poskytuje úvěry za 4,9 % při pětileté a 5,4 % při dvouleté fixaci.

Hypoteční úvěr u těchto dvou bank se vyplatí zejména těm klientům, kteří sice na hypotéku dosáhnou, ale jejich bonita není nejlepší, a proto jim banky vzhledem k vyššímu riziku obvykle nabízejí vyšší úrokové sazby. U České spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot mají výši úrokové sazby zajištěnou, a na kvalitě jejich bonity proto „nezáleží“. To ovšem neznamená, že tu o hypotéku mohou požádat lidé s minimálními příjmy. I zde se musí prokázat, že si splácení hypotéky člověk může dovolit – teprve potom může být úvěr s garantovanou sazbou poskytnut.

Vysoce bonitní klienti v současné době mohou hypotéku dostat levněji. Úrokové sazby u standardní hypotéky České spořitelny mimo program Top Bydlení a u hypotéky Živnostenské banky dnes začínají na 3,9 %, u Raiffeisenbank na 3,99 % a u GE Capital Bank na 4,19 %. Pokud si společně s hypotékou od Komerční banky objednáte celý balíček služeb včetně životního pojištění, může být nakonec úrok ještě nižší.

Otázkou ovšem zůstává, kolik klientů na tyto lákavé sazby dosáhne. Záleží totiž na tom, jaké rozpětí úroků si banka stanoví. Někde se může pohybovat pouze v rozmezí dvou procent, jinde ale třeba i tří či více procent.


Banka - typ úvěru
Úroková sazba
Fixace 1 rok
Fixace 5 let
ČS - Top Bydlení
-
4,6 %
ČS - Standard
od 3,9 %
od 4,7 %
ČS - Bonus
-
od 5,6 %
ČMHB - Standard
od 5,95 %
od 4,95 %
ČMHB - Progres
-
od 5,95 %
ČMHB - 100
-
od 6,5 %
GECB - Standard
od 4,19 %
od 4,89 %
GECB - Optimum
-
od 6,59 %
GECB - Premium
-
4,89 %
HVB - Majordomus
od 4,4 %
od 5,2 %
KB - Klasik
od 4,5 %
od 4,53 %
KB - Plus
od 4,8 %
od 5,66 %
Raiffeisen - Klasik
od 3,99 %
od 4,7 %
Raiffeisen - Premium
od 4,99 %
od 5,7 %
Wüstenrot
5,4 %1)2)
4,9 %3)
Žiba - Standard
od 3,9 %
od 5,1 %
1) jedná se o úrokovou sazbu při fixaci na 2 roky
2) platí pro pořízení vlastního bydlení, při pořízení nemovitosti k pronájmu platí úroková sazba 5,35 %
3) platí pro pořízení vlastního bydlení, při pořízení nemovitosti k pronájmu platí úroková sazba 5,8 %
Zdroj: banky


Další novinkou, která se na hypotečním trhu od června objevuje, je možnost desetileté fixace hypotéky Standard České spořitelny. Není to novinka úplná, protože ČS tak pouze doplnila dosud ojedinělou dvojici bank, které tuto variantu nabízely již dříve. Jednou z nich je Komerční banka, druhou pak HVB Bank, kde můžete získat dokonce až patnáctiletou fixaci úrokové sazby.

Výhodou delší fixace úrokové sazby může být ochrana před možným prudkým vzestupem úrokových sazeb. Při současných nízkých sazbách by se tedy mohla zdát jako ideální. Nese s sebou ovšem i určitá rizika: delší dobou fixace se například zříkáte možnosti dřívějších mimořádných splátek hypotéky bez zvláštních sankcí. Většina bank je totiž umož

Komentáře

Načítám komentáře...