Stavební spoření pro děti

Stavební spoření pro děti

Je stavební spoření sjednané „na dítě“ výhodné? Která spořitelna připravila pro děti nejzajímavější akční nabídku? Vyplatí se ji využít? Jak je to s úvěrem na smlouvu, jejímž majitelem je nezletilé dítě? A jak zvýhodňují stavební spořitelny mladé klienty, kteří již dětmi nejsou, ale přesto ještě nedosáhli určité...

Je stavební spoření sjednané „na dítě“ výhodné? Která spořitelna připravila pro děti nejzajímavější akční nabídku? Vyplatí se ji využít? Jak je to s úvěrem na smlouvu, jejímž majitelem je nezletilé dítě? A jak zvýhodňují stavební spořitelny mladé klienty, kteří již dětmi nejsou, ale přesto ještě nedosáhli určité věkové hranice?

Spořit na „dětskou smlouvu“ dnes není žádný problém. Této možnosti naopak využívá mnoho rodin a maximalizuje tak zisk ze štědré státní podpory. Vždyť za současných podmínek může rodina se dvěma dětmi (a dostatečnými příjmy) získat od státu za rok až 18.000 Kč. Když se k tomu připočtou stále zajímavé úroky z vkladů, každému asi musí být jasné, že se jedná o velmi výnosnou záležitost.

Ovšem návrh nového zákona o stavebním spoření, který poslanci slibují do konce roku v nějaké podobě snad i schválit, bude určitě přísnější. Jak se můžete dočíst v článku Stavební spoření: podpora jen 2.400 Kč ročně?, kde jsme se zabývali nedávno projednaným vládním návrhem zákona, jednou z možných změn je i věkové omezení státní podpory. Podporu by dostávali až klienti od 15 let věku, což znamená, že by se onomu „výhodnému rodinnému spoření“ pořádně zatnul tipec.

Novela zákona samozřejmě ještě schválena není, přesto v současné době této "latentní hrozby" stavební spořitelny řádně využívají ve své reklamní kampani. Takřka všechny dnes nabízejí zajímavé slevy, prémie a bonusy ke smlouvám pro nezletilé, a snaží se tak rodiče přimět k uzavření "dětských smluv" pod tlakem chystajících se změn."

Finanční prémie
Celých 700 Kč nabízí Buřinka (SS ČS) za uzavření smlouvy pro dítě do 15 let. V rámci akce s vemlouvavým názvem „Ne(o)šiďte své děti o 700 Kč“ připisuje tuto prémii na všechny „dětské smlouvy“ uzavřené od 1. 6. do 30. 9. 2003 s minimální cílovou částkou 100.000 Kč po zaplacení poplatku za uzavření smlouvy. Ovšem jen pod podmínkou, že klientem spořitelny už je (nebo se jím stane) i rodič dítěte nebo některá jiná blízká osoba.

Prémii ve výši 300 Kč mohou u Lišky (ČMSS) získat čerstvě narozená miminka, kterým jejich rodiče hned založí stavební spoření. Akce platí pro nemluvňata, která přišla na svět mezi 1. 2. a 30. 6. 2003, v případě, že rodiče uhradí do 31. 7. 2003 poplatek za uzavření smlouvy s minimální cílovou částkou 100.000 Kč.

Sleva z poplatku
Oblíbeným reklamním nástrojem spořitelen bývá sleva z poplatku za uzavření smlouvy, který ve většině případů činí 1 % cílové částky (jen u Hypo stavební spořitelny je to standardně 1,2 % nebo 1,8 %). V běžné nabídce takto již delší dobu mladé lidi k uzavření smlouvy motivuje Modrá pyramida (VSS KB) a Raiffeisen stavební spořitelna. V rámci svých programů Junior (VSS KB, pro klienty do 29 let) a Budoucnost (Raiffeisen, pro klienty do 25 let) obě spořitelny shodně nabízejí slevu 25 % z tohoto poplatku. Klient tak u obou za uzavření smlouvy zaplatí jen 0,75 % cílové částky.

V současné době se však k těmto časově neomezeným nabídkám přidaly další, dočasné. Hypo stavební spořitelna nabízí rodičům, kteří jsou klienty této spořitelny, nebo se jimi v tomto roce stanou, bezplatné uzavření smlouvy o stavebním spoření pro jejich potomka. Smlouva ovšem musí znít přesně na cílovou částku 250.000 Kč, musí být uzavřena v tarifu NU 1,2 (vklady jsou úročeny 1 % a úvěr 3,9 %) a dítěti musí být v tomto roce maximálně 14 let. Akce s názvem SSM (Stavební spoření mladých) měla původně končit 30. 6. 2003, ale spořitelna ji prodloužila až do konce tohoto roku.

Do konce roku ostatně u Hypo stavební spořitelny může ušetřit úplně každý (tedy i rodiče, které zaujala předchozí nabídka). Důvodem je souběžně probíhající akce Nadstandard 500, v jejímž rámci může zájemce o stavební spoření uzavřít smlouvu v tarifu NU 1,2 (stejném jako v předchozím případě) na pevnou cílovou částku 500.000 Kč a bude mu poskytnuta sleva 50 % z poplatku za uzavření smlouvy (standardně 1,2 % cílové částky). Klient tak ušetří 3.000 Kč.

Nulový poplatek za uzavření smlouvy pro dítě do 15 let nabízí, pravděpodobně do konce roku, i stavební spořitelna Wüstenrot. Pokud využijete programu Kamarád, poskytovaného od 1. 7. 2003, a uzavřete vaší ratolesti smlouvu přesně na 150.000 Kč, nebude vás uzavření smlouvy stát ani korunu (ušetříte 1.500 Kč). Vaše dítě pak bude moci těžit i ze standardních bonusů spořitelny Wüstenrot při dlouhodobém spoření a po 7 letech tak bude moci získat úrok až 3,5 %.

Kromě programu Kamarád mohou mladí klienti spořitelny Wüstenrot využít i programu Futurum. Ten je poskytován do 26 let a děti do 14 let k němu dostanou zdarma úrazové pojištění na 1 rok, starší pak mezinárodní slevovou kartu ISIC či IYTC.

Podobnou strategii zvolila i ČMSS u programu Fox Plus 2003. Ten je určen pro mladé do 31 let, kterým je při uzavření smlouvy s cílovou částkou vyšší než 200.000 Kč (příp. při zvýšení cílové částky o více než 200.000 Kč) poskytnuto úrazové pojištění na 1 rok zdarma a zároveň dostanou slevu 20 % na pojištění Rodina u ČSOB Pojišťovny (jedná se o pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti za škodu). Až do konce června tato spořitelna nabízela i 50% slevu z poplatku za uzavření smlouvy pro děti do 15 let. Podle informací klientského centra se však tato akce prodlužovat nebude.

Úvěr na dětskou smlouvu
Stavební spoření uzavřené na nezletilé dítě však v sobě může skrývat i nemalé problémy. Většinou se s nimi nesetkáte, když na takovouto smlouvu chcete pouze spořit. Ovšem v případě, že si budete chtít vzít „na dítě“ úvěr, můžete se se zlou potázat. Kromě velmi malých částek (kolem 10.000 Kč) totiž rozhodnutí o přidělení úvěru na takovouto smlouvu spadá do kompetence opatrovnického soudu, který rozhodne, zdali v daném případě nebudou poškozena práva dítěte. Pokud čerpání úvěru povolí, rodiče budou zapsáni jako spoludlužníci. Ovšem jednodušší většinou bývá převést prostředky ze smlouvy dítěte na smlouvy rodičů a požádat o úvěr právě na těchto rodičovských smlouvách.

Nejen proto je tedy dobré nejprve důkladně promyslet, co od smlouvy o stavebním spoření pro své dítě vlastně očekáváte. Ne vždy totiž musí být daná varianta, která je spojena s „dětským zvýhodněním“, pro vás právě nejvhodnější. Z toho důvodu může být lepší odolat akčním nabídkám a podle vaší konkrétní situace raději oželet prémii nebo zaplatit celou výši poplatku za uzavření smlouvy a získat variantu spoření, která bude lépe odpovídat vašim požadavkům. Jejich přehled můžete najít např. v článku Jak vybrat stavební spoření?.

-si-

Komentáře

Načítám komentáře...