Stavební spořitelny opět zdražují

Stavební spořitelny opět zdražují

Od 1. 1. 2004 začal platit nový zákon o stavebním spoření. To však některým spořitelnám nijak nezabránilo v dalším zvyšování poplatků za vedení účtu. Již na konci loňského roku navíc několik spořitelen zavedlo zvláštní příplatky pro klienty, kteří mají smlouvy s úrokovým zvýhodněním. Trend zdražování tedy pokračuje a...

Od 1. 1. 2004 začal platit nový zákon o stavebním spoření. To však některým spořitelnám nijak nezabránilo v dalším zvyšování poplatků za vedení účtu. Již na konci loňského roku navíc několik spořitelen zavedlo zvláštní příplatky pro klienty, kteří mají smlouvy s úrokovým zvýhodněním. Trend zdražování tedy pokračuje a klienti budou muset i v novém roce sáhnout hlouběji do kapsy.

S Novým rokem nabyl platnosti nový zákon o stavebním spoření, který podstatně omezuje štědrost státní podpory a mimo jiné prodlužuje cyklus stavebního spoření z pěti na šest let. (Pokud se chcete o nové podobě zákona dovědět více, přečtěte si náš seriál Stavební spoření: Jak to bude se státní podporou I. a II.) Konec loňského roku se proto nesl v duchu spořitelního šílenství, neboť každý, kdo dosud spoření založené neměl nebo se mu jeho smlouva již pomalu chýlila ke konci, spěchal do spořitelny a zakládal smlouvy ještě za starých a po celou dobu spoření garantovaných podmínek.

Pobočky spořitelen doslova praskaly ve švech a několikahodinové fronty zdaleka nebyly výjimkou. Přestože si tedy spořitelní pracovnice za přepážkami musely kolem Vánoc užít své, jejich zaměstnavatelské instituce si určitě hodně pomohly. Teprve následující týdny přesně ukáží, jaký byl skutečný nárůst počtu klientů, ovšem podle všech očekávání půjde o více než zajímavá čísla.

Na klienty dvou stavebních spořitelen však hned od začátku roku 2004 čekalo nepříjemné překvapení. Modrá pyramida (VSS KB) a stavební spořitelna Wüstenrot totiž hned k 1. 1. 2004 změnily své sazebníky a přirozeně se nejedná o žádné slevy či zvýhodnění. Naopak, klienti si budou muset opět něco málo připlatit. Ostatně také poplatky ostatních spořitelen nejsou nejnižší a přitom mnoho klientů někdy ani přesně neví, že jsou jim z účtu pravidelně strhávány.

Poplatky za vedení účtu
Nejvyšším poplatkem bývá v začátcích stavebního spoření poplatek za uzavření smlouvy. Ten se již nějakou dobu ve většině případů nemění a činí tradičně u všech spořitelen 1 % z cílové částky. Jedinou výjimkou je Hypo stavební spořitelna, která sepsání smlouvy zpoplatňuje částkou 1,2 %, resp. 1,8 % z cílové částky, v závislosti na zvolených parametrech spoření. Nutné je také zmínit zvýhodnění klientů do 29 let u VSS KB (zaplatí pouze 0,75 % cílové částky) a klientů do 25 let u Raiffeisen (jen 0,85 % cílové částky).

Druhým hlavním poplatkem bývá poplatek za vedení účtu. Nejedná se sice o tak vysoké jednorázové částky (a např. v porovnání s poplatky za vedení účtů hypotečních úvěrů jsou poplatky stavebních spořitelen mnohem přijatelnější), ale v součtu můžete za pět let zaplatit až kolem 2.000 Kč. Platí se samozřejmě nejen za vedení účtu stavebního spoření, ale i za případné vedení účtu k překlenovacímu úvěru i ke klasickému úvěru.

Právě v této oblasti dochází k pravidelnému zvyšování cen a při zmiňovaném zdražování se mu nevyhnuly ani Modrá pyramida s Wüstenrotem. Od Nového roku tak klienti Wüstenrotu zaplatí o 30 Kč ročně víc (poplatek se zvedl z 220 Kč na 250 Kč ročně, přičemž stále zůstává jedním z nejnižších v porovnání s ostatními spořitelnami) a klienti VSS KB si připlatí dokonce o 60 Kč ročně navíc (místo 240 Kč zaplatí 300 Kč ročně). (Nutno dodat, že tyto poplatky platí pro všechny klienty, tedy i pro ty, kteří si smlouvu založili dříve.)

Kromě toho VSS KB zvýšila i poplatek za zaslání výpisu na 30 Kč, ovšem na druhou stranu je jí nutné přiznat k dobru, že po bouřlivé diskuzi a mnoha rozhořčených reakcích jejích klientů zrušila loni zavedený desetikorunový poplatek za klientský časopis.

Pozornosti hodnou informací je i fakt, že u Buřinky (SS ČS) zaplatí všichni klienti, kteří uzavřeli smlouvu před 1. 1. 2003, poplatek za vedení účtu stavebního spoření ve výši 400 Kč (nejvíce ze všech spořitelen). Výjimkou jsou pouze klienti, kteří smlouvu uzavřeli během loňského roku, ti zaplatí jen 200 Kč.


Základní poplatky stavebních spořitelen k 1.1. 2004
 ČMSSHypoRaiffeisenSS ČSVSS KBWüstenrot
Uzavření smlouvy1 % CČ1,2 / 1,8 % CČ1 % CČ1)1 % CČ (max. 10 000 Kč)1 % CČ2)1 % CČ
Zvýšení CČ3)1 %1,2 / 1,8 %4)1 %1)1 % (max. 10 000 Kč)5)1 %1 %
Snížení CČ0 Kč100 Kč100 Kč100 Kč0 Kč0,5 % (min. 100 Kč)
Vedení účtu (ročně)6)290 Kč360 Kč / 240 Kč7)280 Kč8)400 Kč / 200 Kč9)300 Kč250 Kč
Výpis z účtu0 Kč0 Kč20 Kč / 50 Kč10)10 Kč30

Komentáře

Načítám komentáře...