Vyplatí se hypoteční makléř? II.

Vyplatí se hypoteční makléř? II.

Pokud se rozhodnete využít při výběru hypotéky služeb hypotečního makléře, měli byste alespoň rámcově vědět, co od něho můžete očekávat. Hned při prvním kontaktu tak můžete lépe odhadnout, jestli se bude jednat o profesionála, se kterým se spolupracovat rozhodně vyplatí, nebo o člověka, který chce na své profesi pouze...

Pokud se rozhodnete využít při výběru hypotéky služeb hypotečního makléře, měli byste alespoň rámcově vědět, co od něho můžete očekávat. Hned při prvním kontaktu tak můžete lépe odhadnout, jestli se bude jednat o profesionála, se kterým se spolupracovat rozhodně vyplatí, nebo o člověka, který chce na své profesi pouze na váš úkor vydělat.

Zprostředkovatelé hypotečních úvěrů jsou různí. Někteří vám nabídnou širokou paletu kvalitních služeb, jinde se bohužel můžete dočkat ziskuchtivého přemlouvání k výběru pro vás nepříliš výhodného produktu jen proto, že daná banka poskytuje takzvanému poradci nejvyšší provizi. Jak jsme však psali v prvním dílu našeho miniseriálu Vyplatí se hypoteční makléř? I., opravdu kvalitní hypoteční makléř může být za určitých podmínek velice užitečným pomocníkem.

Jak hypoteční makléř pracuje?
Dobrý makléř by měl z vašich beder sejmout většinu starostí s výběrem banky, obíháním institucí i nepříjemným papírováním. Někteří makléři umí navíc vyjednat lepší podmínky úvěru, než byste zvládli sami, a celý proces jsou schopni urychlit.

Hned na první, zpravidla nezávazné schůzce, by měl makléř posoudit vaše záměry a celkovou situaci rodiny a realisticky vám sdělit, jaká řešení připadají v úvahu. K tomu mu však musíte poskytnout všechny relevantní informace o sobě i o rodinných příjmech. Zavedené firmy mají k dispozici scoringové programy jednotlivých hypotečních bank, a mohou vás proto hned seznámit s tím, u jaké banky budete mít nárok na úvěr, s jakou orientační úrokovou sazbou můžete pro váš konkrétní případ počítat apod.

Hypoteční makléř by vám měl zpravidla dát na výběr z několika možností a vysvětlit jejich výhody i nevýhody. Jestliže bez zvláštního důvodu protěžuje jeden produkt před ostatními, buďte ostražití. V případě potřeby by vám měl nabídnout např. také získání potřebné části prostředků ze stavebního spoření či sjednání úvěrového nebo životního pojištění – zkrátka jeho služby by měly být komplexní a měly by zohledňovat všechny faktory vaší situace.

Některé makléřské firmy (např. Hypo-centrum či Simply) nabízejí klientům vystavení certifikátu, který jim může usnadnit jednání s realitní kanceláří, prodejcem či stavební firmou. Tato listina totiž slouží jako záruka toho, že klient má na hypoteční úvěr nárok a že mu ho daná firma vyjedná. Podobné certifikáty nabízejí před schválením úvěru i jednotlivé banky.

Jakmile se pro jeden z produktů rozhodnete, měl by makléř vypracovat kompletní seznam všech potřebných podkladů, poskytnout vám formuláře vybrané banky (např. pro potvrzení o příjmu, které musíte nechat potvrdit zaměstnavateli) a při získávání a vyplňování těchto podkladů by vám měl být plně k dispozici.

Někteří makléři nabízejí v rámci základní služby nebo za příplatek i získání všech podkladů od třetích stran. Mohou tedy sami opatřit výpis z katastru, zajistit odhad nemovitosti, získat potvrzení z finančního úřadu apod. Čím komplexnější služby poradce nabídne, tím lépe pro vás – v ideálním případě se nebudete muset starat prakticky o nic, makléř vše potřebné zařídí a sežene a vám bude předkládat pouze opatřené dokumenty ke schválení a podpisu. Poradce vás může zastoupit i při jednání s bankou.

Kvalitní poradce by měl dohlížet na hladký průběh schvalovacího průběhu v bance a měl by dohlédnout i na vyhovující znění úvěrové smlouvy. Při jejím podpisu by vás měl upozornit na všechna důležitá místa.

Práce některých makléřů podpisem úvěrové smlouvy končí, ale některé firmy vám nabízejí i následný servis - koordinaci hladkého čerpání úvěru, dohled na vklad práv do katastru a další konzultace, např. při změnách úrokové sazby či při případném refinancování hypotéky apod.

Jak hypotečního makléře vybírat?
Především si zjistěte, jaké subjekty daný makléř či finanční poradce zastupuje. Jestliže má v nabídce jen několik málo institucí, pravděpodobně nebudete mít na výběr dostatek možností. Vystavujete se také většímu riziku, že vám nenabídne hypotéku, která by nejlépe odpovídala vašim potřebám, protože ji poskytuje banka, s níž nemá uzavřenou smlouvu.

Dále se zeptejte, z čeho je makléř placen. Některým finančním poradcům budete muset za jejich služby zaplatit, někteří je poskytují zdarma a jsou závislí na provizích od bank, jejichž produkty zprostředkovávají. Část poradců vybírá určitý poplatek od klientů a zároveň si nechá zaplatit částečnou provizi od banky. Ani jeden způsob odměňování bohužel nemusí být spolehlivou zárukou kvality.

Hypoteční makléři placení pouze z bankovních provizí bývají často podezříváni z účelového prodeje produktů s nejvyššími provizemi, a proto se někteří z nich snaží podpořit svou nezávislost sjednáním stejné výše provize od každé banky. To by jim mělo zajistit prokazatelnou objektivitu. Nicméně kvalitní poradenství bude záviset především na morální bezúhonnosti daného člověka a dobrém renomé firmy, nikoliv na způsobu odměňování.

Zjistěte si o hypotečním makléři co nejvíce dostupných informací. Např. jak dlouho již ve své profesi působí, zda má širokou klientelu, pokud jde o samostatného poradce, jestli se finanční činnosti věnuje na plný úvazek, jestli spolupracuje s nějakou firmou či organizací, která ho vyškolila apod. Nesmírně důležité budou reference, zkušenosti známých a různá doporučení. V tomto teprve se rozvíjejícím oboru se totiž zatím jen těžko hledají obecné standardy, konkrétní rada proto může být zcela zásadní.

V příštím díle našeho miniseriálu vás seznámíme s nabídkou některých hypotečních makléřů a finančních poradců na českém trhu.

-si-

Komentáře

Načítám komentáře...