Jarní nabídka stavebních spořitelen I.

Jarní nabídka stavebních spořitelen I.

Která stavební spořitelna má aktuálně nejzajímavější nabídku? Kde se právě teď nejvíc vyplatí založit smlouvu nebo požádat o úvěr? Na co spořitelny vábí nové klienty? Ať už se chystáte založit první nebo následnou smlouvu nebo byste rádi na vaší starší smlouvě provedli jakékoliv změny, vyplatí se vám sledovat nabídky...

Která stavební spořitelna má aktuálně nejzajímavější nabídku? Kde se právě teď nejvíc vyplatí založit smlouvu nebo požádat o úvěr? Na co spořitelny vábí nové klienty? Ať už se chystáte založit první nebo následnou smlouvu nebo byste rádi na vaší starší smlouvě provedli jakékoliv změny, vyplatí se vám sledovat nabídky spořitelen.

Změna zákona o stavebním spoření poněkud utlumila zájem o uzavírání nových smluv, přesto však ze stavebního spoření popelku mezi finančními produkty rozhodně neudělala. Ačkoliv státní podpora, hlavní lákadlo stavebního spoření, poklesla z maximálních 4.500 Kč na 3.000 Kč ročně při vkladu 20.000 Kč a úroky z vkladů na spořících účtech se nejčastěji pohybují kolem pouhých 2 %, stavební spoření je stále v kurzu. Zvláště za situace, kdy má alespoň jednu smlouvu o stavebním spoření tak jako tak uzavřenou přibližně polovina obyvatel České republiky, a to ještě „za starých podmínek“, s vyšší státní podporou a mnohdy také vyššími úroky z vkladů.

Chci uzavřít novou smlouvu
Jestliže v současné době uvažujete o uzavření nové smlouvy o stavebním spoření, vězte, že pro vás bude v každém případě platit nový zákon o stavebním spoření (některé stavební spořitelny jeho znění uvádějí na svých internetových stránkách). Zatímco lidé, kteří smlouvu uzavřeli do konce minulého roku a nejpozději do konce letošního roku, na ni převedou nárok na státní podporu, budou moci po celou dobu jejího trvání těžit z dříve platných podmínek a podpory 25 % z vložené částky, na nové klienty se již bez výjimky vztahuje zákon nový. To znamená, že od státu mohou ročně dostat maximálně 15 % z vložených prostředků, nejvíce ovšem z 20.000 Kč, což celkem dělá 3.000 Kč za rok. Výhodou je možnost dostávat státní podporu na více smluv jednoho účastníka (ovšem celkově do maximálního součtu 3.000 Kč ročně). Nepříjemné naopak je, že cyklus stavebního spoření se prodloužil na 6 let.

Nejdůležitější při výběru nového stavebního spoření je sledovat základní parametry nabízených produktů a vybrat mezi nimi ten, který se nejlépe hodí pro vaše individuální potřeby. Přestože jsou podmínky stavebních spořitelen v základu podobné, v detailech (a v profesionálním přístupu) se mohou lišit.

Proto byste se měli rozhodovat především podle výše úroků u vkladů a úvěrů, podle poplatků a podle podmínek poskytování a splácení úvěrů. V současné době čtyři ze šesti stavebních spořitelen nabízejí u vkladů stejné podmínky, totiž úrokovou sazbu 2 %. Pouze u Hypo stavební spořitelny a Wüstenrotu máte možnost širší volby. Hypo stavební spořitelna nabízí dva různé tarify – úvěrový (NU), který je spojený s úrokovou sazbou u vkladů 1 % a u úvěrů 3,9 %, a spořící (NS), u něhož je sazba u vkladů 2 % a u úvěrů 4,9 %. Zároveň si každý klient u obou tarifů může zvolit, jestli za uzavření smlouvy zaplatí raději 1,2 % cílové částky nebo 1,8 % cílové částky. V případě, že zvolí platbu vyšší, bude mít možnost při spoření delším než šest let a při nečerpání úvěru získat sazbu z vkladů až o 2 % vyšší, tedy u tarifu NS až 4 %.

Stavební spořitelna Wüstenrot nabízí také dvě různé kombinace úrokových sazeb. Buď můžete zvolit tarif s výhodnějším úrokem z vkladů ve výši 2,5 % a méně atraktivním úrokem z úvěru (5,3 %) nebo si můžete vybrat výhodný úvěr (4,4 %) kompenzovaný nižším úrokem z vkladů (1,5 %).

U úvěrů ze stavebního spoření je škála možností poněkud pestřejší. Nejnižší úrok vůbec nabízí Modrá pyramida (VSS KB). Za určitých podmínek u ní můžete získat dokonce sazbu 3 %, ovšem v takovém případě budete muset zvolit pomalou variantu spoření, kde vám bude jen velmi pozvolna narůstat hodnotící číslo a vy na úvěr získáte nárok teprve po více než šesti letech. Zároveň poskytnutý úvěr budete muset později relativně rychle splatit (minimální splátka bude činit 0,75 % z vypůjčené částky). U této spořitelny si potom podobným způsobem můžete zvolit také sazbu 4 % nebo 5 % - čím rychleji budete chtít úvěr získat a čím pomaleji ho budete chtít splatit, tím bude úrok vyšší.

Další atraktivní sazby u úvěrů nabízí Hypo stavební spořitelna u tarifu NU (3,9 %), Wüstenrot u úvěrového tarifu (4,4 %), dále Buřinka (SS ČS – 4,75 %), Liška (ČMSS – 4,8 %) a Raiffeisen (4,9 %). Stejný úrok nabízí Hypo stavební spořitelna u tarifu NS, ještě o 0,4 % vyšší pak spořitelna Wüstenrot u spořícího tarifu (5,3 %).

U překlenovacích úvěrů je situace ještě složitější. Bude především záležet na tom, kdy si úvěr budete chtít vzít, jakou částku budete požadovat, jaké budete mít ručení a jestli budete moci ručit nemovitostí. Jestliže peníze potřebujete co nejrychleji na větší investici a můžete si dovolit ručit např. pořizovaným bytem (ale lze samozřejmě ručit také nemovitostí jinou), můžete využít některé z nabídek specializovaných překlenovacích úvěrů s nulovou akontací, které vám mohou být poskytnuty prakticky okamžitě po uzavření smlouvy a jsou spojeny s relativně výhodnou úrokovou sazbou. Např. úvěr Topkredit od ČMSS je aktuálně nabízen se zvýhodněnou sazbou 4,8 % (stejná sazba jako u řádného úvěru), úvěr Impuls od VSS KB je poskytován se sazbou 5,4 % a u částek nad 500 000 Kč dokonce se sazbou 5,1 %. Raiffeisen stavební spořitelna nabízí svůj úvěr Horizont s úrokem 5,4 % a SS ČS úvěr Maxi Trend s úrokem 6 %, resp. 6,8 % podle délky splatnosti.Úroková sazba u podobného úvěru Dominanta od Wüstenrotu je poněkud vyšší, činí 7,9 %.

Pokud na získání peněz zase tolik nespěcháte a nebo se spokojíte s nižší částkou, bude záležet na tom, jak dlouho budete spořit a jaké procento cílové částky vložíte na svůj účet. Čím blíže budete v okamžiku žádosti o překlenovací úvěr přidělení klasického úvěru, tím pro vás bude úroková sazba u překlenovacího úvěru výhodnější (viz tabulka). Než se rozhodnete pro jednu ze spořitelen, měli byste si také zjistit, jaké požaduje u daného typu úvěru ručení, a zvážit vaše možnosti v této oblasti.


Základní parametry stavebního spoření
Spořitelna - tarif
Úrok z vkladů
Úrok z úvěru
Min. výše naspoř. částky pro poskyt. úvěru
Úrok z překl. úvěru
ČMSS - Invest
2 %
4,8 %
40 % z CČ
4,8 % - 7,9 %
Hypo - NS

Komentáře

Načítám komentáře...