Pojištění domácnosti na poslední chvíli II.

Pojištění domácnosti na poslední chvíli II.

Jak před odjezdem na dovolenou co nejrychleji uzavřít pojištění domácnosti? Na co by se nemělo určitě zapomenout? Které parametry sledovat při podpisu smlouvy?V minulém článku u>Pojištění domácnosti na poslední chvíli/a> jsme se zabývali tím, jak se stanovuje pojistná částka, navyšují pojistné limity a proti jakým...

Jak před odjezdem na dovolenou co nejrychleji uzavřít pojištění domácnosti? Na co by se nemělo určitě zapomenout? Které parametry sledovat při podpisu smlouvy?

V minulém článku Pojištění domácnosti na poslední chvíli jsme se zabývali tím, jak se stanovuje pojistná částka, navyšují pojistné limity a proti jakým rizikům byste měli být pojištěni. Při uzavírání smlouvy byste si však měli dát pozor ještě na další věci. Důležité například je, jestli bude pojistné plnění vypláceno v nových nebo časových cenách. Nová cena je taková, za kterou lze v daném místě a v daném čase pořídit věc stejnou nebo srovnatelnou jako věc, která byla zničena nebo odcizena. Naproti tomu časová cena vyjadřuje hodnotu, kterou měla věc bezprostředně před pojistnou událostí, tzn. je snížená o opotřebení, poškození apod.

Je jasné, že plnění v nových cenách je pro klienta výhodnější. Má tak naději, že dostane od pojišťovny částku, za kterou si bude moci znovu vybavit domácnost do stejné podoby, v níž byla před vznikem škody. Když budete pojištěni na časové ceny, hrozí, že za starší věci a věci, které rychle ztrácejí svoji hodnotu (např. rychlé morální zastarávání výpočetní techniky a elektroniky), dostanete jen velmi málo. Na druhou stranu plnění v nových cenách je z hlediska pojistného dražší.

Výše pojistného bude záviset především na pojistné částce, ale bude v ní zohledněn i rozsah krytých rizik (varianta pojištění), zda se jedná o pojištění na nové nebo časové ceny a také poloha vaší domácnosti. Pojistné bývá dražší ve větších městech a v zónách, které byly pojišťovnou vyhodnoceny jako „rizikovější“. U klasického, průměrně vybaveného třípokojového bytu se tak roční částka pojistného může pohybovat přibližně od několika stovek po zhruba tři tisíce korun.

Mnohé pojišťovny nabízejí z pojistného různé slevy. Můžete je získat např. v případě, že u dané pojišťovny již máte uzavřené jiné pojištění, že uzavřete některý z balíčkových produktů (např. pojištění domácnosti a nemovitosti), zvolíte vyšší spoluúčast na škodě, budete mít dlouhodobě bezškodní průběh pojištění nebo např. vybavíte váš byt kvalitním zabezpečením.

Zabezpečení je ostatně dalším důležitým faktorem při uzavírání pojištění. Každá pojišťovna má stanovené vlastní závazné minimální typy zabezpečení pro jednotlivé varianty pojištění a výše pojistné částky. Jestliže toto minimální zabezpečení nebude dodrženo, při škodách v důsledku vloupání vám pojišťovna uhradí jen jejich mizivou část. Naopak, jak už bylo řečeno, když si pořídíte nadstandardní elektronickou signalizaci nebo bezpečnostní dveře, můžete dostat slevu.

Nesmíte také zapomenout na to, že před odjezdem na dovolenou musíte pečlivě dovřít všechna okna (včetně „větraček“), pozamykat dveře, zavřít branky. Jakmile pojišťovna zjistí, že zloděj do objektu vnikl kvůli nedbalosti majitele nebo nedostatečnému zajištění přístupových cest, bude opět snižovat pojistné plnění.

Jak uzavřít pojištění na poslední chvíli? Pokud vám už do odjezdu nezbývá moc času, určitě se vám vyplatí vše si doma pořádně rozmyslet, určit si pojistnou částku a orientační pojistné limity, udělat si alespoň orientační průzkum na internetu (pojišťovny zde uvádějí často také pojistné podmínky) a osobně zajít na nejbližší pobočku vybrané pojišťovny, kde rovnou sepíšete smlouvu, případně zaplatíte první pojistné. Některé pojišťovny dnes sice nabízejí také uzavření pojištění domácnosti po telefonu nebo po internetu, ale zde je nutné počkat na zaslání vyplněné smlouvy k podpisu poštou, což celou záležitost nepříjemně prodlužuje. Když půjdete přímo na pobočku, budete mít v ruce rovnou potvrzení o pojištění a na dovolenou se vám bude odjíždět s lehčím srdcem. Pro vaši informaci si však nezapomeňte zjistit, od kdy přesně vaše pojištění platí.

Pojišťovny poskytující pojištění domácnosti
PojišťovnaInformační linkaInternetová adresa
Allianz800 170 000www.allianz.cz
Česká podnikatelská pojišťovna261 126 116www.cpp.cz
Česká pojišťovna800 133 666www.cpoj.cz
ČSOB pojišťovna800 100 777www.csobpoj.cz
Generali800 150 155www.generali.cz
Halali800 130 649www.pojh.cz
Hasičská vzájemná pojišťovna844 114 411www.hvp.cz
Kooperativa800 105 105www.koop.cz
Slavia800 100 011www.slavia.as
Triglav542 212 982www.triglav.cz
Uniqa800 120 020www.uniqa.cz

Zdroj: pojišťovny


A když jste již všechny náležitosti s pojišťovnou zvládli? Snažte se zajistit, aby váš domov během vaší nepřítomnosti katastrofy a lupiče přitahoval co nejméně. Nezapomeňte vypnout plyn, utáhnout všechny kohoutky, zhasnout světla a zajistit dveře i okna. Poproste někoho spolehlivého, aby vám byt čas od času přišel zkontrolovat a vybral poštovní schránku. Před odjezdem nezatahujte závěsy ani žaluzie a pro jistotu

Komentáře

Načítám komentáře...