Hypotéka a některé úvěry: co jimi můžeme financovat?

Hypotéka a některé úvěry: co jimi můžeme financovat?

Oprava bytu, rekonstrukce, různá vylepšení a vybavení novou technikou a nábytkem - to všechno zní lákavě. Ale kde na to vzít...

Oprava bytu, rekonstrukce, různá vylepšení a vybavení novou technikou a nábytkem - to všechno zní lákavě. Ale kde na to vzít finance? Nejlépe v bance. Nejvýhodnější je pořizovat si vybavení společně s domem či bytem – za peníze z hypotečního úvěru určeného na koupi nebo stavbu našeho nového bydlení. I když každá banka má poněkud jiná kritéria – platí, že z hypotéky můžeme zaplatit takové vybavení, které je nedílnou součástí místností, tedy je zabudováno a nedá se odnést. Takže nám banka nedovolí hradit z hypotéky třeba jídelní stůl a židle, ale kuchyňskou linku ano. Parkety ano, ale ne koberec.

Pokud ale nedostaneme hypoteční úvěr v takové výši, aby se za něj dalo pořídit i vybavení, musíme zařizování nechat „na potom“. Většinou pak ale není možné hypotéku navýšit -zvýšit její celkovou částku, musíme tedy najít jiné řešení. Poradíme se opět v bance, kde nám bude nejspíše nabídnut některý účelový úvěr, určený právě na financování vybavení, rekonstrukce, prostě na bydlení.

Pokud ovšem hypotéku doposud nemáme a chceme rekonstruovat byt, můžeme si vzít hypoteční úvěr i jenom na stavební úpravy, střechu, nová okna a podobně, pokud požadovaná suma převyšuje nejnižší částku poskytovaných hypotečních úvěrů. I na relativně menší sumu ve výši několika set tisíc nám tedy banka může nabídnout hypotéku jakožto nejlevnější produkt. Něco za něco – musíme ale ručit nemovitostí a mít ručitele.

Po hypotéce druhým nejvýhodnějším úvěrem bývá úvěr účelový, u nějž uvedeme, na co peníze přesně chceme použít. Úvěr bývá bezhotovostní; budeme jej čerpat tedy tak, že budeme do banky nosit jednotlivé faktury od stavební firmy nebo řemeslníků realizujících rekonstrukci a banka jim je bude proplácet. Ve smlouvě se také zavazujeme k době čerpání úvěru, kterou bychom neměli překročit, jinak hrozí smluvní sankce.

Účelové úvěry na bydlení
Pokud nám stačí na úpravy bytu třeba 150.000 korun, banka nám zajisté nabídne nějaký úvěr určený na rekonstrukci bydlení. U takového úvěru neručíme nemovitostí a v případě takovýchto nižších částek někdy nepotřebujeme ani ručitele.

Častěji se ale úvěry na úpravy bytu pohybují někde kolem 300.000 korun, a to už banka požaduje většinou spoludlužníka (ručitele) a také podpis manžela nebo manželky.

-ag-
Foto: Archiv In

Komentáře

Načítám komentáře...