Termín „refinancování“ se skloňuje stále častěji. Jak ale na to?

Termín „refinancování“ se skloňuje stále častěji. Jak ale na to?

Refinancování se vyslovuje se stále vyšší frekvencí, protože se mnoho lidí blíží ke konci fixačního období svého hypotečního úvěru.

    <p>
    </p>

Není divu, zhruba před pěti roky nastal nástup hypoték, který se v dalším období změnil na velký hypoteční boom. Mnoho klientů bank si tenkrát po získání hypotéky zafixovalo úvěr právě na pět let. V letech dalších hypotéky zlevňovaly a jejich nárůst byl enormní; počet lidí uvažujících o tom, co dělat dále, až jim skončí fixační období, tak bude během roku a příští i přespříští rok stále narůstat.

Do určitého období, v dřevní době českých hypoték, nebylo možno hypoteční úvěr nijak refinancovat – neboli splatit penězi jiné banky, která nabídne lepší podmínky a otevře zájemci hypoteční úvěr nový, refinancovaný.

Boj s časem
Cizinci a lidé žijící v zahraničí se tomu dost divili a stále se ptali a radili: „Co naříkáte? Když se vám podmínky banky nelíbí, tak ji opusťte a jděte jinam!“ Bylo ovšem jenom otázkou času, kdy to i u nás možné bude a tento bankovní produkt se objeví a bude jej nabízet stále více bank ve stále více variantách a modifikacích. „Jít jinam“ je ovšem možné právě jen v tom určitém okamžiku, kdy právě končí období několikaleté fixace úvěru. Dejme tomu, když končí třeba 30. května, banka nám sdělí nové podmínky, novou sazbu asi tak 3, maximálně 4 týdny předem. Pokud ovšem vážně uvažujeme o nabídkách jiných bank, musíme novou nabídku stávající banky znát co nejdříve, aby se vše v jiné bance stihlo zařídit, pak je to boj s časem.

Nabídka sazby pro vás jako pro stávajícího klienta zřejmě totiž bude vyšší - za prvé nyní jsou sazby vysoko, a i když se poslední měsíc alespoň přestaly zvedat, překračují významně procentuální sazby z období před dvěma, třemi roky, a jsou někdy vyšší než v době před roky pěti. A potom - banky často nabízejí lepší podmínky klientům novým. Ale těm, kteří už nějaký rok splácejí, nevycházejí zdaleka tolik vstříc.

Několik pravidel, která je dobré splnit:

  • Zkuste si v bance vyžádat jejich nabídku nové sazby na další období co nejdříve. Mohou vám vyhovět, ale také nemusí – a pošlou vám nabídku možná až na poslední chvíli.
  • A tady pozor: nové podmínky z banky přijdou poštou – nesmíme na to zapomenout a doporučenou zásilku nechat omylem ležet na poště. Naopak ji bedlivě vyhlížíme! A hned jak se seznámíme s novými nabízenými podmínkami, začneme jednat. Pokud se nám sazba příliš nelíbí, sjednáme si schůzku se stávající bankou, pokud jsou podmínky hodně nevýhodné, urychlíme naplánované jednání s bankami dalšími, které inzerují, že nabízejí výhodné refinancování.
  • Rozhodně ale jakmile nabídku na další fixační období obdržíme, bylo by chybou teprve v této chvíli začít se orientovat na trhu nabídek refinancování. Poradit lze jenom jediné – nezůstávejte zbytečně laikem. O problematiku se zajímejte průběžně, alespoň nejméně půl roku předem – ať jste v obraze a nic vás nezaskočí.
  • Sledujte úroky, veškeré příslušné nabídky bank - a co vás zaujme, si poznamenejte a zkonzultujte; nejspíše s nezávislým finančním odborníkem – hypotečním makléřem. Tento finanční konzultant může pro vás vyjednat výhodnější podmínky, než byste to dokázali sami ve většině různých bank (nebo nejlépe ve všech).

-ag-
Foto: http://www.isifa.com/

Komentáře

Načítám komentáře...