Hypoteční trh v loňském roce poklesl o 20 %

Hypoteční trh v loňském roce poklesl o 20 %

Jak si povede hypoteční trh v letošním roce, je zatím ve hvězdách, ale jak si vedl v roce loňském, už je známo. Jak to tedy bylo?...

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo oficiální výsledky poskytnutých hypotečních úvěrů v České republice v loňském roce. „V roce 2008 bylo občanům poskytnuto 64.497 hypoték v objemu 113,9 mld. Kč. V meziročním srovnání došlo k poklesu hypotečního trhu o 20 %,“ komentuje situaci Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů fyzickým osobám od roku 1995 dosáhl 583,5 mld. Kč. Největšího objemu poskytnutých hypoték bylo dosaženo v roce 2007, jednalo se o 142,3 mld. Kč. Loňský rok je v historickém srovnání rokem s druhým nejvyšším objemem poskytnutých hypoték. Důvodů pro pokles objemu poskytnutých hypoték v roce 2008 bylo mnoho, od rekordní srovnávací základny v předchozím období, až po makroekonomický vývoj a finanční krizi. Přesto je dosažený výsledek za této situace velice slušný.

Z hlediska objemu poskytnutých hypoték v meziročním srovnání nejvíce poklesla Praha, a to o 27,3 %. Naopak nejmenší pokles byl zaznamenán v Jihočeském kraji (5,4 %) a Libereckém kraji (10,4 %). Ministerstvo pro místní rozvoj eviduje data sedmi nejvýznamnějších poskytovatelů hypotečních úvěrů. 

-Hypoteční banka-
Foto: www.profimedia.cz 

Komentáře

Načítám komentáře...