Průkaz energetické náročnosti budov čeká změna

Energetický štítek

Autor:

Vládou prošel návrh na změnu upravující problematiku energetické účinnosti v ČR. Novela zákona č. 406/2000 Sb. přinese dost zásadní změny do průkazů energetické náročnosti budov (PENB).

Od roku 2013 platí zákon, který ukládá vlastníkům všech budov vytvářet takzvané energetické štítky budov. Ty mají při prodeji a pronájmech umožnit kupujícím a nájemcům se orientovat v tepelné náročnosti budov a rozhodovat se podle nich. Od roku 2013 nebylo nutné certifikovat všechny domy. Začalo se s certifikací rozdělenou dle podlahové plochy. Postupně se zavádí tato podmínka na všechny domy.

Pokuty se zdvojnásobí

Pokud projde tento vládou schválený návrh v parlamentu, zdvojnásobí se od 1.1.2015 pokuty za nedodržení povinnosti u PENB. Fyzické osoby nebudou platit 50, ale rovnou sto tisíc korun, právnické osoby pak dvojnásobek.

Další změny se týkají domů, postavených před rokem 1947. Jde o domy s historickou hodnotou v památkových zónách, kde není pravděpodobné, že by mohlo dojít k zateplení. Pokud se tedy prodávající s kupujícím písemně dohodnou, že tento štítek nevyžadují, pak nemusí být.

Energetický štítek

Autor:

Třetí a možná nejdůležitější úpravou je změna pro realitní kanceláře. Ty mají už dnes za povinnost hodnotu z energetického štítku inzerovat, ale nedělají to. Brání se tím, že buď jim majitel nemovitosti nedodal tuto informaci, nebo že jde pouze o zprostředkovatele koupě a prodeje, takže na ně se tento zákon nevztahuje. Novela už na ně ale pamatuje jmenovitě, a nebudou se tak moci vymlouvat.

Novela také plánuje, že energetické štítky by musely být dokladem i pro kolaudační řízení, ne jen pro prodej nebo pronájem. PENB se dosud muselo předkládat pro kolaudační řízení novostaveb. Nyní by to musely být všechny budovy.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...