Vánoce jsou pro zloděje také svátky, jejich hlavní čas ale teprve přijde

Zabezpečení

Autor:

O vánočních svátcích a na silvestra mají zloději žně. Spousta lidí opouští své domovy a nechává je napospas nenechavcům. Vánoce tak tradičně patří k nejrizikovějším dnům co do vloupaček.

Pokud jste nebyli na Vánoce a na silvestra na chatě či chalupě, jeďte si je raději zkontrolovat. Svátky bývají pro zloděje také svátkem. A pokud bude vše v pořádku, raději ještě zkontrolujte, zda je všechno dostatečně zabezpečeno. Ty pravé zlodějské hody přicházejí až v lednu a únoru.

Svátky klidu?

Vánoce jsou svátky klidu, říká se. Každý je trávíme po svém a nikdo si je nechce nechat rušit. Ale zloději se nerozpakují loupit ani na Štědrý den. Jsou k tomu totiž vhodné podmínky „Lidé se houfně navštěvují a nikomu není podezřelá přítomnost cizích lidí v domě nebo okolí. To je živná půda pro zloděje. Za loňský prosinec evidovala policie v souhrnu škodu po vloupáních za 186 milionů korun, což je o 10 % více než v roce předchozím,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.

Zabezpečení

Autor:

Majitelé domů a bytů pravděpodobně čeká dobrá zpráva – počet krádeží vloupáním meziročně klesá. Situace je však podle odborníků i nadále špatná – jen se stabilizuje po loňské zhoršené bezpečnostní situaci, kterou způsobila amnestie prezidenta republiky.

Zabezpečení
Zlodějské nářadí

Autor:

Přestože meziroční pokles průměrných hodnot je pozitivní informací, odborníci dlouhodobě upozorňují na skutečnost, že se stále jedná o zbytečně vysoké údaje. Čeští majitelé objektů totiž stále nejsou dostatečně erudovaní v otázce bezpečnosti. Situace se však postupně mění k lepšímu a rok 2014 je toho důkazem. Impulsem byla paradoxně již zmiňovaná amnestie, která v roce 2013 výrazně zhoršila bezpečnostní situaci v zemi. Lidé se díky ní začali více zajímat o možnosti zabezpečení svých objektů a začali být náročnější.

Návštěvy, prázdné byty i spáči po oslavách

Zloději využívají toho, že lidé navštěvují mezi svátky své známé a příbuzné a opouštějí své domovy nebo vyspávají po nočních oslavách. Jsou pak schopni se pomocí osvědčených metod velmi tiše dostat do bytu a zde si vzít, co potřebují. „Interval mezi půlnocí a druhou hodinou ranní pak bývá z hlediska možného vloupání nejrizikovější. Až 90 % vniknutí do bytů se uskutečňuje přes obyčejné vstupní dveře, v nižších podlažích pak i okny a balkony,“ říká Pavlíček z Nextu.

Tiché vniknutí za pár vteřin

Zabezpečení
Zámky TECH odolají bumpingu

Autor:

„Aby vás zloději mohli vykrást, vůbec dnes již nemusí používat hrubé nástroje, jako páčidlo, vrtačku nebo jiné obvyklé postupy násilného vniknutí. K dispozici mají mnohem jemnější a sofistikovanější možnosti – třeba SG metodu neboli bumping, pomocí které se dostanou do bytu či domu během několika vteřin a ani při tom nepoškodí zámek,“ prozrazuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

„Češi se více zajímají o výrobky, které nakupují, více se orientují nejen v bezpečnostních normách, ale také jednotlivých technologiích. I přesto však zůstávají poměrně konzervativní ve svých požadavcích a potřebách. I proto jsme na základě požadavků běžné české domácnosti v letošním roce uvedli na trh vložku TECH – vysoce odolnou vložku s pružinovými stavítky do 700 korun,“ uvádí Jitka Vozábová ze společnosti TOKOZ. „Investice se rozhodně vyplatila, tento segment dostupných zámkových vložek bezpečnostní třídy 3 čeká v následujících letech růst.“

Zamykejte se, i když jste doma

„To základní a nejjednodušší, co můžete proti vloupání udělat, je zamykat dveře, i když jste doma. Účinnou ochranu vám však poskytnou pouze certifikované bezpečnostní dveře, jejichž stupeň odpovídá minimálně třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.

Komentáře

Načítám komentáře...