Tři věci, které vám ušetří energii

Peníze za energie

Autor:

Chcete šetřit peníze? Máte zateplený dům a moderní kotel? Rozhodli jste se pro nízkoenergetický nebo dokonce pasivní standard? Ale chcete ještě víc? Pak jsou tu některé věci, na které byste neměli zapomenout.

1) Solární energie

Solární panel

Autor:

Asi jste se od plic zasmáli. Po solárním boomu přišel totální kolaps jakékoli podpory solární energie v Česku. Jenže z extrémů se pomalu dostáváme do normálních mezí. Pět sněmovních výborů už zpracovalo a schválilo novelu energetického zákona, která umožní připojovat do sítě i malé solární elektrárny pod 10 kW s tím, že přebytky bude moci elektrárnička prodávat do sítě. Sice za cenu tržní, ale i tak je to výrazný posun proti současnému trendu, kdy musely být solární elektrárny tohoto typu maximálně v ostrovním systému (tedy vše co vyrobí, musí spotřebovat). Navíc tento prodej půjde dělat bez nutnosti licence od ERÚ.

Kdo však počítá s tím, že si postaví solární elektrárničku, která mu bude vydělávat peníze, zmýlil se. Zákon počítá s tím, že vlastník elektrárny musí spotřebovat většinu vyrobené energie a prodávat jen zbytky za nedotovanou cenu, to znamená dnes za cca 32 EUR za MWh. Solární elektrárna bude muset mít revizi, musí být smlouva s dodavatelem a musí k tomu být uzpůsobená i síť. Ale přesto přebytky vlastně umažou část potřeby elektrické energie, kterou stáhnete ze sítě v době, kdy nebude svítit slunce.

2) Chytré termostaty

Určitě už dnes máte doma termostat, který jde naprogramovat. Jestli ne, pak ztrácíte neuvěřitelné množství energie. Programovatelné termostaty dokážou podle vašich preferencí měnit v čase teplotu v domácnosti, a to i v jednotlivých okruzích.

Vyšší level jsou takzvané chytré termostaty. Jsou tak chytré, že i Googlu to učarovalo a vložil více než tři miliardy dolarů do nákupu firmy Nest, která tyto termostaty vyrábí. Ty se totiž dokážou dokonce učit vaše zvyky a podle toho mohou samy následně reagovat. Takže jim několikrát řeknete, že v pondělí vstáváte do práce brzy, a termostat bude vědět, že v sedm hodin chcete mít doma tepleji, abyste nevyskočili z vyhřáté postele do chladu. Samozřejmostí je i možnost ovládání přes telefon. Zatím jsou tyto termostaty k dostání na obchodu Play pouze pro USA, Kanadu a několik dalších států, ale už se počítá s rozšířením dál do světa.

Kdo chce podobný systém, může si už dnes pořídit několik termostatů, které mají možnosti nastavení trochu složitější a je možné je řídit třeba i přes internet. Takže pokud máte doma Wi-Fi síť, můžete z práce třeba měnit nastavení teploty v domě, nebo zapnout topení, když se vracíte z rodinné zimní dovolené. V nabídce jsou třeba termostaty firmy Netatmo nebo Tado.

3) Lepší spotřebiče

Energetický štítek trouby

Autor:

V našem časopisu DŮM&ZAHRADA vám přinášíme už od prvního čísla tohoto roku velké nákupní rádce domácích spotřebičů. V nich si dokola omíláme informace o spotřebě elektrické energie, vody, o příkonu, účinnosti apod. Energetické štítky nejsou nic, co byste měli přehlížet. Vezměte si, že například rozdíl mezi lednicí v energetické třídě A a A+++ se i po započtení dnešní vyšší ceny začne vyplácet po pěti až sedmi letech provozu (zdroj: SEVEn). A to mluvíme o optimálních podmínkách. Vzhledem ke stále zvyšujícím se standardům a silnému tlaku na výrobce se stále snižuje rozdíl mezi cenami modelů v různých energetických třídách, a můžeme se tak brzy dočkat i situace jako u svítidel, kdy cenový rozdíl se díky úsporám začíná u LED žárovek vyplácet i po devíti měsících provozu.

Mohlo by vás zajímat

Ale i tak můžete šetřit ještě více. Na trhu jsou například modely, které se dokážou učit. Třeba lednice od Gorenje si pamatuje, v jaké hodiny v kterých dnech jste doma, a jak často otevíráte lednici. Takže když jste v práci, může fungovat na nižší výkon, než když doma děláte večeři.

Stejně tak je možné do práce zapojit chytrou síť domácnosti, kdy do ní připojíte i spotřebiče, jako je lednice, pračka, sušička nebo i trouba. Plánování zapínání některých spotřebičů v době nižší ceny elektřiny, nebo když máte zrovna výše uvedené soláry pod plnou „palbou“ slunečních paprsků je přece jen ekonomičtější. A to všechno se dá naplánovat, naprogramovat a může to fungovat.

Komentáře

Načítám komentáře...