ROZMANITÝ POZEMEK

Výběr pozemku je pro stavebníka velmi důležitý. Nejlepší pozemek je takový, který je umístěný na světlém místě, v přírodě (nezkaženém ovzduší), na klidném tichém místě, ale přitom blízko města, zaměstnání atd. No a pokud již stavebník takový pozemek najde, tak je zase moc členitý nebo ve svahu a tak raději hledá dál....

Výběr pozemku je pro stavebníka velmi důležitý. Nejlepší pozemek je takový, který je umístěný na světlém místě, v přírodě (nezkaženém ovzduší), na klidném tichém místě, ale přitom blízko města, zaměstnání atd. No a pokud již stavebník takový pozemek najde, tak je zase moc členitý nebo ve svahu a tak raději hledá dál. Ale není důvod se pozemků ve svahu bát či vyhýbat. Nemusíme podléhat nočním můrám, která spočívá v namáhavém obdělávání a udržování. Dobrý nápad dokáže všechny obavy vyhnat a zdánlivou nevýhodu přeměnit na výhody.

Je sice pravdou, že pokud chceme z prudkého svahu vytvořit dobře přístupnou zahradu, nevyhneme se stavebním úpravám a s tím spojeným nákladům. Veškeré náklady se nám však vrátí již při pouhém pohledu na zajímavou a rafinovanou kompozici s mnoha efekty, které bychom na rovném pozemku nedocílili, ani kdybychom se snažili sebevíce. Proto nemá smysl bát se svahů a ani toho, že si nebudeme s jeho úpravou vědět rady, neboť možností jak je upravovat je celá řada.

Svahy se nejvíce upravují pomocí teras s opěrnými zídkami, za jejich pomoci lze svat přetvářet v systém rovných ploch spojených mezi sebou schodišti nebo rampami. Takových úprav se již používalo od pradávna, například visuté zahrady Semiramidiny a v renesanci a baroku toto umění dosáhlo vrcholu.

Komentáře

Načítám komentáře...