NENECHME SI UNIKAT TEPLO

Mezi největší žrouty tepla patří nedostatečně dimenzovaná okna. Je pravdou, že otvorové výplně jako jsou okna dveře nemůže postrádat žádná budova. Mají za úkol ovlivňování kvality vnitřního prostředí. Jenomže v rozhodující míře se podílejí rovněž na energetických ztrátách objektu, které mohou být, co se týká oken až...

Mezi největší žrouty tepla patří nedostatečně dimenzovaná okna. Je pravdou, že otvorové výplně jako jsou okna dveře nemůže postrádat žádná budova. Mají za úkol ovlivňování kvality vnitřního prostředí. Jenomže v rozhodující míře se podílejí rovněž na energetických ztrátách objektu, které mohou být, co se týká oken až třikrát větší než u obvodových stěn.

Vzhledem k tomu , že většina oken v panelových domech není zrovna v nejlepším stavu, není se čemu divit. Proto by potřebovala alespoň třetina z nich vyměnit za taková, která jsou kvalitní nové konstrukce a odpovídají současným požadavkům na tepelně-technické a zvukově izolační vlastnosti.

V loňském roce jako první získaly certifikát České dřevařské závody na stavebně-technické osvědčení pro rozměrovou řadu oken používaných v panelových objektech. Konstrukce takového typu okna musí splňovat řadu technických požadavků a musí zároveň vyhovovat i z pohledu staveních úřadů a architektů (členění, způsob otevírání a podobně).

Před několika lety byla státní zkušebnou zavrhnuta otočná okna se sdruženými křídly pro nízké tepelně-technické i funkční parametry. Zdvojená okna jsou na tom o něco lépe, neboť jejich provedení jako průmyslového výrobku pro hromadnou bytovou výstavbu - poplatné době svého vzniku - dnes vykazuje řadu nedostatků. Jejich nové typy, ať dřevěné či plastové, se mohou však pochlubit již výrazně lepší tepelněizolační vlastností, lepší zvukovou izolací, odolností proti zatékání a borcení i bezpečností. U dřevěného provedení zdvojených oken, které jsou opatřeny moderním kováním a povrchovou úpravou, pak mohou ztráty tepla klesnout až o třetinu.

Pokud jde o domácí trh, tak ten má pro nás v této oblasti připravenou speciální nabídku oken takové řady rozměrů, která se na našich sídlištích nejvíce vyskytují. Nejzajímavější na této nabídce jsou ceny, které jsou upraveny s ohledem na unifikované, opakovatelné výrobní rozměry. Ale v případě atypických rozměrů i tvarů, lze toto okno vyrobit dle speciálních požadavků.

Tak a nyní k té nejzajímavější části, ceně. U dřevěných zdvojených oken o rozměru 240 x 160 cm se cena obvykle pohybuje okolo 9000 Kč bez DPH. Pro náročnější zákazníky jsou k dispozici dřevěná okna Euro, které mají celoobvodové kování ovládaného z jednoho místa, izolačním dvojsklem a hliníkovou okapnicí dokonale odvádějící vodu. ovšem mají též i vyšší cenu, okna o rozměru 240 x 160 cm + pětiletá záruka se dají sehnat od 10900 Kč. V podobné cenové relaci se pohybují i plastová okna z tříkomorového plastového profilu s ocelovými výztuhami a celoobvodovým kováním. Mezi výhody oken tohoto typu patří velmi široká paleta barev včetně imitace dřeva a rovněž malá náročnost na údržbu po celou dobu životnosti.

Co se týče dopravy na místo určení, kompletní montáže včetně těsnění spár mezi okenním rámem a zdivem, tak ta je samozřejmou součástí nabídky. Možná je i montáž vnitřních a venkovních nebo demontáž a likvidace původních oken dle přání zákazníka.

Jak a kdy se nám vrátí taková investice těžko říci, neboť to záleží na konkrétních podmínkách domu (bytových prostor) a na ceně používané k vytápění. Ale věřme, že se nám investice dříve či později zcela jistě vrátí.

Komentáře

Načítám komentáře...