STŘECHA JE KORUNOU DOMU

Slovní spojení "střecha nad hlavou" vyjadřuje víc, než jen skutečnost, že nám domů neprší. Ten, kdo má střechu nad hlavou, má domov. Chodí si po světě s jistotou, že někde existuje místo, kam se kdykoli může vrátit. Není pochyb o tom, že střechou nad hlavou může být i ledové iglú nebo svázané listy banánovníku....

Slovní spojení "střecha nad hlavou" vyjadřuje víc, než jen skutečnost, že nám domů neprší. Ten, kdo má střechu nad hlavou, má domov. Chodí si po světě s jistotou, že někde existuje místo, kam se kdykoli může vrátit. Není pochyb o tom, že střechou nad hlavou může být i ledové iglú nebo svázané listy banánovníku.

Podoba střechy, její tvar i použitý materiál vychází z historických souvislostí každého kraje, mluví o hospodářské i kulturní úrovni obyvatel. Ani naše země není výjimkou. Jaké jsou tedy tradiční krytiny, které zdobí koruny našich domů?

Prejzy

Pověstné prejzové střechy pražské Malé Strany a dalších historických center našich měst vytvářejí půvabný kolorit, voní dávnou historií, a přitom nejsou odkázány do muzeálních archivů. Původní způsob kladení, kdy se podmazávaly hlínou, je třeba dodržovat u historicky chráněných objektů, i když je časově i finančně dost náročný. Soudobá náhrada, vlnovka Antico, dokáže vyvolat podobný efekt, ale klade se už jednoduše, nasucho. Cena je od 400 Kč/m2.

Bobrovka

Klasická pálená taška bobrovka se objevuje na střechách venkovských chalup, měšťanských domů, stodol, sýpek i kostelů ve dvou variantách: s krásným korunovým kladením, které na střeše vytváří "krajkové" zdobení a nebo s jednoduchým šupinovým kladením. Korunové kladení mělo svůj praktický význam - na jeden metr čtvereční se klade 36 tašek, které způsobem překrytí nedávaly šanci žádnému škodlivému zafukování, poryvům větru nebo přívalům deště.

Taška pálená nebo betonová

V nabídce střešních krytin se najde mnoho rozmanitých variant, které nabízejí jak kvalitní pálené nebo betonové tašky v klasické cihlové barvě, tak s různým zabarvením na přání zákazníka. Od památkově červené, která po položení působí dojmem patiny a nenarušuje ráz historických objektů, až po netradiční a exkluzivní odstíny modré, zelené nebo šedé. To, jestli vaše střecha bude hrát barvami duhy nebo bude vypadat jako šachovnice, záleží jen na vašem vkusu a bezednosti peněženky, protože za každou nadstandardní úpravu se samozřejmě připlácí. Zatímco bobrovka stojí kolem 400 Kč/m2, betonová taška od 200 Kč/m2, například exkluzivní modrá vyjde až na trojnásobek běžné ceny.

Břidlice

Tradiční krytinou severočeského a severomoravského regionu je štípaná břidlice, která se v období návratu k přírodním materiálům opět dostává do popředí zájmu. Její zajímavá struktura, temná barva kamene, hedvábný lesk a dlouhodobá životnost ji předurčuje pro střechy, které mají působit skutečně kvalitně a luxusně. Díky snadnému opracování je možné z břidlice vyrobit i všechny prvky k obložení úžlabí, nároží a komínů, takže střecha působí kompaktně a harmonicky. Cena je od 550 Kč/m2.

Lehké krytí

V horských oblastech, kde je třeba pořídit střechu silnou tak, aby unesla přívaly sněhu, odolala poryvům větru a přitom nezatěžovala zbytečně krovy, se historicky osvědčilo užití eternitové krytiny. Moderní varianta, betternit stojí od 250 Kč/m2, má několik barevných variant a je vhodná i pro moderní domy se snahou o co nejjednodušší výraz.

Jednou z novinek na našem trhu je lehká ocelová střešní krytina Ranilla s protikorozním potažením. Pro její montáž se používají jen lehké latě - vaznice, což snižuje náklady na pokládku, každá taška je navíc opatřena odvodňovacím žlábkem, která zaručuje odolnost proti vodě za všech okolností. Tabule váží pouze 5 kg/m2 a objednávají se již v požadované délce. Cena vychází od 300 Kč/m2.

-OS-

Komentáře

Načítám komentáře...