V BOJI S KONKURENCÍ

Kdo by neznal cihlu. Jenže ani tolik nám známá klasická cihla to nemá v boji s konkurencí dnes jednoduché. Nabídka trhu se stavebninami nabízí široký sortiment nových materiálů a tak se i cihla v boji s konkurencí má co ohánět, aby neztratila své slovo ve stavebním světě. Moderní technologie přichází na trh nejen ze...

Kdo by neznal cihlu. Jenže ani tolik nám známá klasická cihla to nemá v boji s konkurencí dnes jednoduché. Nabídka trhu se stavebninami nabízí široký sortiment nových materiálů a tak se i cihla v boji s konkurencí má co ohánět, aby neztratila své slovo ve stavebním světě.

Moderní technologie přichází na trh nejen ze samotnými cihlami, ale i s celými stavebními systémy, které umožňují pokračovat ve stavbě i za nepříznivých klimatických podmínek. Cihly tedy získávají stále nové a nové rozměry, tváře a rovněž na kvalitě. Mezi jejich nejznámější a nejužívanější formu patří cihly označované jako THERM. Vyznačují se svislým děrováním a lepší tepelně izolační vlastností, lehkostí. Nejčastěji se používají jak pro budování vnějších konstrukcí, tak i na stavbu vnitřních nosných zdí. Jejich boční drážky umožňují jednotlivé cihly spojit tzv. na sucho nebo na maltovou zátku (na vazbu). Dá se říci, že charakteristické rysy těchto cihel jsou i jejich přednostmi - lepší tepelná izolace, nižší spotřeba malty.

Další podobou jsou vápenopískové cihly, které se vyrábí lisováním z jemného písku s vysokým obsahem oxidu křemičitého a jemně mletého nehašeného vápna s vodou. Jsou lisovány jak plné tak děrované s bočními drážkami v mrazuvzdorné i nemrazuvzdorné úpravě. Tyto cihly se dají poznat podle jejich charakteristického přírodního bílo-šedého zabarvení. Lze je ovšem zabarvit i do jiného barevného odstínu, například velmi oblíbeného červeného či zeleného. Vhodné jsou na stavbu podomítokového a režného zdiva. V případě jejich použití na stavbu vnější stěny vytápěných budov, je třeba je doplnit tepelnou izolací. Jejich nasákavost je nejvíce 15%.

Mezi oblíbené, následně zapomenuté a opět objevené, patří lícové cihly. Tyto fasádní ostře pálené cihly ověřené staletím se často i dnes vyrábějí dle starých receptur. Zhotovují se ze směsi hlín a příměsí různých druhů písků a kovů. Díky následnému druhému vypálení při teplotě 1000 - 1100 stupňů Celsia vzniká široká škála neblednoucích barev a odstínů. Rovněž se druhým vypálení zvyšuje jejich odolnost vůči klimatickým a ekologickým vlivům. Výhodou lícové cihly je to, že již nepotřebuje "oblékat" do žádné fasády a přesto působí velmi estetickým a ojedinělým dojmem. Lícová cihla může dát domu z ní vystaveného tvář fungl nového objektu, ale zároveň může dokonale předstírat i tvář, která mnohé pamatuje. Je však náročnější na stavební přípravu a vlastní aplikaci. Mnozí výrobci lícového zdiva k ní rovněž nabízí jako možnou alternativu obkladové a rohové pásky, které jsou vhodné pro zkrášlení jak interiéru, tak exteriéru.

Cihla má mnoho tváří a s postupem času stále nabývá nových a nových rozměrů - od pálených cihel, lehčených mourem, pilinami, slámou nebo prostě vzdušnými dírami či kanálky přes standardní provedení až k velkoobjemovým cihelným blokům, přes skupinu nepálených cihel až k ohromnému množství systémových stavebních bloků, které se dále dělí na tvárnice z nejrůznějších materiálů, vyráběných studenou cestou ze surovin, které ve stavebnictví našly nové uplatnění, či s tvárnicemi, doslova kynutými za horka s pomocí důmyslných chemických procesů.

Zkrátka a dobře tvarované cihly, určené a používané pro zvláštní účely, není možné vyjmenovat beze zbytku. Není ani možné neomylně určit, kdy cihla přestává být cihlou, přestože se může jednat o cihlářský výrobek. Zbývá jen doufat, že cihla, která je zde již mnoho desítek let tu dalších několik desítek let zůstane a bude stále kvalitnější.

Komentáře

Načítám komentáře...