NOVÝ DŮM BY NEMĚL MÍT CHYBU!

Není tak těžké postavit (nebo koupit) a zařídit dům. Musíme však počítat s tím, že po zbytek života budeme potřebovat prostředky na to, abychom platili jeho provoz a bydlení v něm si vůbec mohli dovolit.Několik rad, jak v domě co nejvíce snížit náklady na provoz:Půdorys ve tvaru obdélníku dovolí racionální rozmístění...

Není tak těžké postavit (nebo koupit) a zařídit dům. Musíme však počítat s tím, že po zbytek života budeme potřebovat prostředky na to, abychom platili jeho provoz a bydlení v něm si vůbec mohli dovolit.

Několik rad, jak v domě co nejvíce snížit náklady na provoz:

Půdorys ve tvaru obdélníku dovolí racionální rozmístění místností tak, aby mezi nimi byly co nejmenší spojovací prostory, které pak není třeba zbytečně vytápět.

Počet obytných místností by měl odpovídat nárokům rodiny. Je historicky prokázáno, že budovat předimenzované stavby "pro děti, až se osamostatní" se nevyplácí, děti mají o životě většinou jiné představy než rodiče a málokdy touží sdílet s nimi společnou střechu i v dospělosti.

Podsklepení stačí většinou částečné, nutná je dobrá izolace, aby podlahy od země neprochládaly.

Podlahové topení má mnoho výhod praktických i estetických. V domě není třeba budovat komíny, rozvody a instalovat topná tělesa, která navíc zabírají místo. Topné rohože (cena za rozměr 50 cm x 4 m při výkonu 200 W je kolem 4000 Kč, PRAGONOR, AEG) podlahového topení se pokládají na podkladový beton, a to jen tam, kde jsou třeba, nemusí být po celé ploše místnosti. Na následnou vrstvu tmelu se přímo pokládá podlahová krytina - ideální je dlažba, kterou teplo lehce prostupuje, doporučuje se i plovoucí podlaha. Korek nebo koberec teplo zbytečně absorbují. Sálavé teplo vycházející z maximální plochy v interiéru vyhřívá interiér odspodu, takže člověk k pocitu tepelné pohody potřebuje o 2 °C méně, než při jiných typech vytápění. Pro svou nízkoenergetickou spotřebu je trubkové podlahové topení (REHAU, VESCOM) ideální k napojení na tepelné čerpadlo, které může čerpat energii ze zemního vrtu, studny a podobně. Vyšší pořizovací cena (asi 200000 Kč za tepelné čerpadlo, zemní vrt a propojení s topným systémem) se do pěti let vrátí v ušetřených provozních nákladech.

Vytápění domu by však vždycky mělo být kombinované, a to ze tří zdrojů: slunce, elektřina a oheň.

Zimní zahrada, nebo pokud možno prosklená jižní stěna, přivádí i v zimě do interiéru sluneční energii, která výrazně snižuje náklady na vytápění. Proti přehřívání v létě je spousta opatření - žaluzie, markýzy, ale i pergoly, které jsou v létě porostlé a tak stíní. Pokud se pro zimní zahradu rozhodnete ve fázi plánování svého domu, nebude působit jako přilepené vlaštovčí hnízdo, ale stane se organickou a charakteristickou částí stavby, a v reálu pak určitě nejoblíbenějším místem k odpočinku.

Krb vnáší do domu teplo živého ohně. Ten, kdo má rád bezprostřední kontakt se živlem, zvolí otevřené ohniště. Uzavřená krbová vložka má však mnohem vyšší výhřevnost a dá se propojit se systémem teplovzdušného vytápění. Pak se při určité naakumulované teplotě (zpravidla 60 °C) pomocí tepelného spínače pouští teplo do topného systému a když v krbu praská oheň, není třeba vyhřívat celý dům zbytečně elektrickou energií. V domě, kde je mezi komínem vnitřního krbu v hale a vnějšího na terase ještě jedna větrací šachta, vedou větrací průduchy ohřátý vzduch ze šachty pod strop v hale, ale ústí i nad podlahou v podkrovních místnostech. Tepla je více a ještě voní ohněm - to není špatný nápad, že?

Okna a dveře by měly být dokonale těsné, okna s izolačními termálními dvojskly, popřípadě fólií (Heat mirror, RIVAL GLASS), která odráží teplo zpátky ke zdroji. Další tepelně izolační vrstvou, která překrývá případný tepelný most, jímž by mohlo teplo z domu unikat, jsou předokenní lamelové žaluzie v pevném rámu.

Tepelná izolace fasády je dnes už běžnou záležitostí na starých i nových domech. Systém polystyrenových nebo minerálních izolačních desek (BAUMIT, YTONG, TERRANOVA) o tloušťce od 6 cm posunuje rosný bod ven ze základů zdiva, zamezuje pronikání chladu a tím udržuje teplejší vnitřní stěny v bytě. Zateplení domu o ploše 200 m2 vyjde asi na 140000 Kč, u zateplení paneláku se uvádí úspora 100 Kč/m2 ročně.

Střešní izolace je pro úsporu energie stejně důležitá, jako ostatní zmíněná opatření. Příkladem postupu, při němž je vrstva střešního pláště srovnatelná se 70 cm silnou zdí je realizace u jednoho konkrétního nízkoenergetického domu:

Krytina, latě, kontralatě (větrací štěrbina), nepropustná fólie, prkenný příklop, 4 cm větrací štěrbina, 14 cm Orsil (skelná vata), 6 cm Lignopur (tepelná vnitřní izolace), omítka.

Pokud je vnitřní prostor pod střechou příliš nízký, je možné provést izolaci z vnější strany - na latě se pokládají polystyrenové, speciálně lisované desky, na které rovnou přijde střešní krytina. Tato izolace umožňuje nechat pohledově přiznané vazby v interiéru, a zároveň odpadá instalace parozábran a difúzní fólie. Orientační cena za izolaci 1 m2 je 750 Kč, THERMODACH.

- OS -

Komentáře

Načítám komentáře...