SPOLUPRÁCE BEZPEČNOSTNÍ ÚSTŘEDNY S POČÍTAČEM

Výpočetní technika začíná řídit náš život. Počítače má čím dál tím víc domácností, a řídící ústředna elektrické zabezpečovací signalizace je také malý jednoúčelový počítač. Tak proč je nedat dohromady? Protože se i v domácnostech tedy stává osobní počítač samozřejmostí, zajímají se uživatelé bezpečnostních systémů o...

Výpočetní technika začíná řídit náš život. Počítače má čím dál tím víc domácností, a řídící ústředna elektrické zabezpečovací signalizace je také malý jednoúčelový počítač. Tak proč je nedat dohromady?

Protože se i v domácnostech tedy stává osobní počítač samozřejmostí, zajímají se uživatelé bezpečnostních systémů o to, zda by se nedala bezpečnostní ústředna s počítačem nějak propojit. Potěšující zpráva: U novějších bezpečnostních systémů dala. I když někdy jen do jisté míry.

Celkem běžná je možnost připojit k bezpečnostní ústředně tiskárnu a tisknout provozní deník a paměť událostí. Pozor ovšem na rozhraní - některé ústředny mají paralelní port, a pak lze použít třeba starší vyřazenou jehličkovou tiskárnu, některé ústředny mají port sériový s RS232, a pak je potřeba tiskárna se sériovým rozhraním, která už tak úplně běžná není.

Co se stane, když místo tiskárny připojíte k výstupu počítač? Samozřejmě to, že místo na tiskárně se vám informace z ústředny budou objevovat v počítači. Pokud je vhodným programem zpracujete, můžete si tato data ukládat, filtrovat, automaticky vyhodnocovat anebo i odesílat informace z bezpečnostního systému prostřednictvím elektronické pošty na jiné počítače.

Přes tiskový modul tedy máme možnost "vytáhnout" data z ústředny. Ale obráceně? Třeba programovat přístupové kódy na počítači, místo na klávesnici?

Není to zcela běžná funkce, ale u mnoha bezpečnostních ústředen už možná je. Některé mají i přídavné moduly, pomocí kterých může bezpečnostní systém plně spolupracovat například s přístupovým systémem, systémem řízení budovy, s výtahy, nebo naopak bezpečnostní ústředna pracuje jako klasické "píchačky" a podobně.
Nedá se ovšem očekávat, že by se tyto ústředny, určené hlavně pro komerční objekty, nějak příliš rozšířily v rodinných domech.

www.acces.cz

Komentáře

Načítám komentáře...