Mlhou proti zlodějům

Mlhou proti zlodějům

Když se v anglické firmě Dards Electronics začaly ztrácet drahé a unikátní měřící a elektronické přístroje, začali řešit problém jak zajistit, aby zloději zařízení buď ukrást nemohli, nebo aby byli na místě zadrženi do doby, než dorazí alarmem upozorněná policie. Nakonec zjistili, že nejúčinnější způsob je ten...

Když se v anglické firmě Dards Electronics začaly ztrácet drahé a unikátní měřící a elektronické přístroje, začali řešit problém jak zajistit, aby zloději zařízení buď ukrást nemohli, nebo aby byli na místě zadrženi do doby, než dorazí alarmem upozorněná policie. Nakonec zjistili, že nejúčinnější způsob je ten nejjednodušší: Co zloděj nevidí, to nemůže ukrást. A vymysleli mlhu.


Protože není možné zkrátit čas mezi vyvoláním poplachu a příjezdem zásahové jednotky, byli angličtí vývojáři postaveni před problém, jak zloději zamezit odcizení předmětu nebo ho zadržet na místě do příjezdu policie. Předem vyloučili rozprašování paralyzujících či slzných plynů, které se při nesprávné manipulaci s bezpečnostním systémem mohou stát nebezpečné i pro uživatele. Jako nejúčinnější se nakonec ukázalo rozprášení mlhové substance, omezující viditelnost na přibližně 30 centimetrů, tedy z praktického hlediska na nulu.

Mlha se vytváří ze speciální glykolové kapaliny, která je čerpadlem vháněna do vyvíjecí komory, v ní se odpaří a mikroskopické kapičky se dostávají ven z přístroje a rozptylují po celém střeženém prostoru. Glykol je zařazen mezi potravinářské materiály, je naprosto zdravotně nezávadný pro člověka i domácí zvířata a absolutně neškodný pro elektroniku a všechny přístroje a materiály, které se běžně vyskytují v bytech nebo kancelářích. Mlha se po rozprášení udrží v uzavřeném prostoru při pokojové teplotě asi tři čtvrtě hodiny a potom se rozpouští. Protože množství kapaliny, potřebné pro vytvoření mlhy, je velice malé, nezůstávají po zkondenzování mlhy v místnosti žádné viditelné zbytky. V případě potřeby lze mlhu běžným způsobem během čtvrt hodiny vyvětrat.

3 až 400 m3 mlhy za půl minuty. Vyvíjení mlhy se ukončí v případě, že speciální detektor vyhodnotí zamlžení jako dostatečné. Dojde-li ke snížení zamlžení například odvětráním nebo kondenzací, vyvíječ automaticky "přifoukne" další mlhu tak, aby neviditelnost zůstávala konstantní.

Dosavadní zkušenosti se systémem Smokecloak hovoří jednoznačně. Většina pachatelů byla zadržena přímo v objektu a škody nevznikly prakticky žádné.

I když se nejedná o levný systém, je to v současné době asi jediný téměř stoprocentně spolehlivý způsob, jak zamezit zlodějům v návštěvě vašeho domu nebo kanceláře.

www.acces.cz

Komentáře

Načítám komentáře...