Kupujeme nemovitost v zahraničí

Kupujeme nemovitost v zahraničí

Je libo vilku na Francouzské riviéře? Nebo byt v Londýně? Nebo dokonce malou farmu na západě Spojených států? Jste-li movití a podnikaví, nic vám nemusí stát v cestě! Ovšem než se do toho pustíte, raději si vše dvakrát promyslete a především sežeňte všechny dostupné informace. Jak totiž jistě každého napadne, koupit...

Je libo vilku na Francouzské riviéře? Nebo byt v Londýně? Nebo dokonce malou farmu na západě Spojených států? Jste-li movití a podnikaví, nic vám nemusí stát v cestě! Ovšem než se do toho pustíte, raději si vše dvakrát promyslete a především sežeňte všechny dostupné informace. Jak totiž jistě každého napadne, koupit nemovitost v zahraničí je bezesporu podstatně náročnější, než pořídit 2+1 někde za humny.

Než začnete uvažovat o koupi domu nebo bytu za hranicemi České republiky, měli byste důkladně zvážit všechny důvody, které vás k tomu vedou. Chcete-li získat příjemné místo k rekreaci, dobře si rozmyslete, jestli vás vlastně bude bavit jezdit každý rok na stejné místo a nezatoužíte brzy po zásadnější změně. V tomto případě by bylo skutečně zbytečné utrácet peníze i energii. Také si uvědomte, že pokud zde budete chtít trávit pouze menší část roku, budete určitě potřebovat nějakého správce, nebo alespoň člověka, který za vás bude na vše dohlížet a bude vyřizovat neodkladné věci v době vaší nepřítomnosti. Dojíždět, resp. „dolétat“, stovky kilometrů kvůli každé kontrole potrubí by se vám určitě nevyplatilo.

Jestliže chcete koupit nemovitost v zahraničí jako investici do budoucnosti, myslete na to, že její získání a především její správa bude jako v předchozím případě podstatně složitější než investice do nemovitosti u nás. Tento způsob investování se tak hodí spíše pro opravdu movité lidi, kteří mají v ideálním případě vlastního správce majetku, jenž je schopen zařídit vše potřebné, včetně kontaktů v zahraničí.

Podobné problémy budete samozřejmě mít i v případě, že si chcete “něco svého“ pořídit v místě, které během roku často navštěvujete, ať už z pracovních nebo třeba rodinných důvodů. Je sice pravda, že v žádném hotelu se nemůžete cítit opravdu jako doma, to ovšem nemusí být automaticky důvod, proč se vrhnout do komplikované a poměrně dosti nákladné operace, jakou koupě nemovitosti v zahraničí bezesporu představuje.

Samozřejmě to však není tak komplikované, aby to bylo neproveditelné. Možná vás dokonce překvapí, že ani ceny nemovitostí v zahraničí se nepohybují tak vysoko, aby na ně jen trochu lépe postavený Čech nemohl dosáhnout. Nicméně, vyšší náklady celé operace a následného vlastnictví pocítíte už při první návštěvě, třeba na cestovném.

Jakmile každý zváží, že koupě nemovitosti v zahraničí je pro něho to pravé, měl by si přirozeně nejprve rozmyslet, v jaké lokalitě by novou nemovitost chtěl mít. Je-li mu to už předem jasné, odpadá část starostí hned na začátku.

Lidé, kteří hledají např. vhodnou lokalitu k rekreaci, by se neměli zamýšlet jen nad příjemnými věcmi, jako např. jestli tam krásně svítí sluníčko a moře je průzračně čisté, měli by vzít do úvahy i takové „přízemní“ věci jako dopravní obslužnost dané lokality, dostupnost kvalitní zdravotní péče a úřadů, celkovou cenovou hladinu potravin a služeb apod.

Nespornou výhodou bude v každém případě důvěrnější znalost dané lokality, znalost jazyka nebo nejlépe přítomnost zahraničních přátel či známých, kteří by vám s celou transakcí, ale i později při možných problémech se správou nemovitosti mohli pomoci. Lidé, kteří se musí starat o nemovitost v úplně cizí krajině, jejíž „vnitřní život“ znají jen z doslechu, to nebudou mít nejjednodušší.

Jakmile se rozhodnete pro danou zemi a lokalitu, měli byste orientačně zjistit, v jaké cenové hladině se místní nemovitosti pohybují. Můžete buď sami provést průzkum pomocí internetu nebo se hned od začátku můžete svěřit do péče některé specializované české realitní kanceláře, která by vám vše měla sama vysvětlit a později, budete-li chtít, i zařídit. Na internetu lze najít těchto kanceláří dostatek, ovšem ve všech případech doporučujeme důkladně prověřit jejich serióznost, zvláště pak tehdy, když jste v této oblasti nováčky.

Počítejte také s tím, že samotná cena nemovitosti nebude to jediné, co budete muset z vlastní kapsy vydat. Běžně se uvádí, že na různé daně a poplatky (notářům, realitním kancelářím apod.) padne ještě zhruba dalších 10% ceny nemovitosti. Tento údaj se ovšem liší podle země i podle typu nemovitosti.

Celkovou sumu potřebnou pro zajištění transakce však nemusíte mít v hotovosti. Většinu případů lze řešit i pomocí nějakého, nejčastěji zahraničního úvěru. Je ale pravda, že pro získání tohoto úvěru budete muset splňovat mnohem přísnější pravidla, včetně většího množství vlastních prostředků, než v případě koupě domu nebo bytu na území České republiky.

-Sylva Indrová-

Komentáře

Načítám komentáře...