Plastová okna II – Montáž a doplňky

Plastová okna II – Montáž a doplňky

Pokud nepatříme k šťastným vlastníkům novostavby, ale naopak bydlíme ve starší zástavbě, nemusíme se výměny oken nikterak obávat. Vybourání starých oken a zasazení nových provádí každá slušná firma v ten samý den, takže nám do bytu přes noc rozhodně pršet nebude. Ani zednická dláta příliš ke slovu nepřijdou. Většinou...

Pokud nepatříme k šťastným vlastníkům novostavby, ale naopak bydlíme ve starší zástavbě, nemusíme se výměny oken nikterak obávat. Vybourání starých oken a zasazení nových provádí každá slušná firma v ten samý den, takže nám do bytu přes noc rozhodně pršet nebude. Ani zednická dláta příliš ke slovu nepřijdou. Většinou stačí starý rám rozřezat a zasadit do otvoru nový. Ten se upevňuje pomocí hmoždinek zavrtaných ve vzdálenosti 70 cm od sebe. Těsnění mezi rámem a stěnou domu se zajistí montážní pěnou. Pak následuje už jenom zamazání boků zednickou lžící, popřípadě olištování rámu a práce je hotova. Asi za týden, až všechno řádně zaschne, je možné okolí oken ještě přemalovat.

Doplňky
Spolu s výměnou okna může samozřejmě probíhat i výměna venkovního nebo vnitřního parapetu. Vnitřní jsou obvykle vyrobeny z dřevotřísky potažené laminátem, který je velice odolný proti otěru a má mimořádnou trvanlivost. Pro boční plochy lze ještě použít nažehlovací hrany shodných dekorů nebo koncovky v doplňkových barvách. Jeho hloubka bývá od 150 až do 500 mm. Vnější okenní parapety jsou naopak vyráběny z hliníkového plechu povrchově upraveného eloxováním do několika barev. Většinou se jedná o bílou, tmavě hnědou, bronz nebo stříbrnou. Hloubka se většinou pohybuje od 150 do 360 mm, přičemž boky parapetů jsou kryty plastovými koncovkami.

Jeden metr vnitřního plastového parapetu o hloubce 200 mm nás přijde od 350 do 450 Kč, za stejnou délku vnějšího hliníkového parapetu o hloubce 210 mm dáme až 600 Kč.

Žaluzie a rolety
Dalším všeobecně žádaným doplňkem jsou horizontální nebo vertikální žaluzie. Horizontální se používají všude tam, kde je třeba vyloučit nežádoucí sluneční záření a lze je instalovat do všech typů oken včetně střešních. Nabízejí se v široké barevné škále. Vertikální žaluzie se sice převážně využívají v kancelářích, ale i v interiérech rodinných domů dokáží plně nahradit záclony či závěsy. Lze je rovněž použít k předělení místností. Oproti klasickým textiliím jsou zvýhodněny antistatickou úpravou, která odpuzuje prach.

Ideálním doplňkem mohou být rovněž venkovní rolety. Fungují současně jako sluneční clona, protihluková bariéra i ochrana proti zlodějům. V letním období podstatně snižují teplotu v místnosti a v zimě dokáží uspořit 15 až 20% tepelné energie. Vyrábějí se v mnoha barvách z hliníku i plastických hmot.

Za čtvereční metr žaluzie zaplatíme kolem 300 Kč. Za stejnou velikost vnější hliníkové rolety dáme asi 500 až 800 Kč, u rolety plastové se tato částka bude pohybovat od 2.500 do 3.500 Kč.

Údržba
Rám a křídla oken čistíme zásadně neagresivními prostředky bez písku, aby nedošlo k jejich poškrábání. K odstranění případných skvrn nikdy nepoužívejme nitrocelulózové ředidlo. Nejdou-li odstranit běžnými saponáty či obyčejným lihem, poraďme se raději s výrobcem. Skla můžeme omývat podle svých zvyklostí běžnými prostředky na čištění oken. Izolační okna se dvěma skly jsou již výrobcem neprodyšně uzavřena, takže se do nich nemůže dostat žádný prach a myjeme je pouze zvenčí. Pokud by se uvnitř nějaká nečistota objevila, je to věcí reklamace. Pro zachování řádné funkce kování se doporučuje udržovat jeho kluzné části v čistotě a jednou za rok je promazat běžným olejem, například na jízdní kola nebo šicí stroje.

-šum-
Foto: archiv firmy Profil Plast Praha, s.r.o.

Komentáře

Načítám komentáře...