Umělci pod drobnohledem

Umělci pod drobnohledem

Málokdo je spokojený s bydlením v bytovém domě a zvláště tehdy, když je někdo výtvarným umělcem a pro svoji práci potřebuje ateliér. Není se mu pak co divit, že ho to láká ven ze stísněných bytových poměrů. A když se v rodině věnuje výtvarnému umění hned několik jejích členů, o urychlené potřebě přestěhovat se do...

Málokdo je spokojený s bydlením v bytovém domě a zvláště tehdy, když je někdo výtvarným umělcem a pro svoji práci potřebuje ateliér. Není se mu pak co divit, že ho to láká ven ze stísněných bytových poměrů. A když se v rodině věnuje výtvarnému umění hned několik jejích členů, o urychlené potřebě přestěhovat se do prostornějšího rodinného domu již není třeba ani hovořit.

V městečkách kolem Bratislavy s rozvinutým keramickým průmyslem se můžete střetnout hned s několika rodinami, jejichž život je s hlínou a glazurami úzce spjat. Rodina, kterou jsme navštívili my, však má hned několik specifik. Každý její člen se věnuje jiné tvorbě, ale navzájem se inspirují a podporují. Pán domu se zabývá keramikou, paní domu malbou, výrobou keramických panenek a aranžováním květin, s čímž jí pomáhá i jedna z dcer, která se ještě věnuje výrobě šperků.

Z jejich původního bytu se před pár lety přestěhovali do malebného vinohradnického domečku s dlouhým dvorem, na konci kterého je zahrada s pozůstatky městského opevnění. Zbytky historických artefaktů tedy začínají již v exteriéru, ale po vstupu do domu nám je jasné, že starožitnosti doplněné uměleckými předměty z domácí dílny vytvářejí v tomto interiéru nezapomenutelnou atmosféru. Nepřipadáte si jako v muzeu, přestože většina zařizovacích předmětů pochází z éry našich babiček. Všechny jsou však zrekonstruované a plně využitelné, takže nemáte pocit, že by se vám při doteku, kvůli zubu času, rozpadly v ruce.

První kroky po vstupu do domu vedou přímo do prostorné kuchyně, která je nefalšovaným rodinným centrem. Zde se vaří, stoluje a přijímají návštěvy. Netradiční zděná kuchyňská linka je řešením, které pomohlo domácím vyřešit problém se zařízením tohoto prostoru. Malé starožitné kredence nebo almary by tu zanikly, i když i ty tu lze najít, a moderní linka by se sem nehodila již vůbec. Vyzděné police sem však zapadnou a drahocennější kusy porcelánu se skrývají ve staré vitríně.

Vpravo od kuchyně se nachází ložnice, která je díky svému klenutému stropu asi nejmalebnější místností z celého domu. Vstupuje se do ní po pár schůdcích, protože se pod ní nachází rozlehlá pivnice, z jejíchž částí je v současné době dílna na aranžování květin. Zařízení ložnice tvoří jednoduchá postel přikrytá bílou háčkovanou přikrývkou, těžká komoda a skříň. I podlaha je tu jiná než v ostatních částech domu – v ložnici je cihlová, zatímco v jiných místnostech je dřevěná palubovka.

Z druhé strany kuchyně, oddělený velkými dvojkřídlovými dveřmi, se nachází obývací pokoj, který je zařízen značně atypicky. Kromě manželské postele, kterou si majitelé nechali vyrobit tak, aby zapadla do stylového interiéru, zde nechybí ani stůl, kde paní domu maluje své olejové obrázky. Ostatně její tvorbu je možné obdivovat na stěnách domu, některé obrazy jsou opřené i o nábytek. Atmosféru místnosti pak dotvářejí panenky s porcelánovými hlavičkami a překrásnými ručně šitými róbami, které jsou umístěny na těch nejnečekanějších místech, a sušené květy naaranžované v kyticích k různým příležitostem i ročním obdobím.

Posledním pokojem je pokoj mladé slečny, který se svojí barevností úplně odlišuje od těch předcházejících. Jestliže v obývacím pokoji dominují teplé tóny zemité hnědé, zelené a bordó, její pokoj je prozářený modrými stěnami a překrásným starožitným bílým nábytkem. Teplé tóny do pokoje přidává snad jen hrubý koberec hnědé barvy.

Speciální místností je v tomto domě koupelna, která se nachází v úzké místnosti u kuchyně, ta kdysi tvořila úzkou uličku vedoucí z ulice až k hradbám. Postupně se ulička zastřešila a přidala k domu. Kromě originální malby na koupelnové stěně zaujme i okenní ostění, prý původní – renesanční, které domácí našli v pivnici, očistili a zajímavě umístili tak, aby dělilo dlouhý prostor koupelny na dvě části.

V dalších částech domu se nachází keramická dílna a hospodářské prostory. Na rekonstrukci čeká ještě podkroví, kde by paní domu chtěla mít svůj vytoužený ateliér s horním osvětlením, aby nemusela zabírat místo v obývacím pokoji.

V plánech jim držíme palce a těšíme se na zahradní slavnost spojenou s výstavou uměleckých předmětů, kterou si domácí každoročně zpříjemňují léto.

-mot-

Komentáře

Načítám komentáře...