Pohádka skutečností – dům plný techniky

Před léty jsme mohli jen kroutit hlavou nad filmy o domech, kde bylo vše automaticky ovládané. Tyto bývalé vize působily neskutečně a pro nás to byla jen pohádka. Ale pohádka se stala skutečností. Zvládání všech pravidelných funkcí naší domácnosti je v současné době reálnou věcí, ovšem budete-li chtít a budete-li...

Před léty jsme mohli jen kroutit hlavou nad filmy o domech, kde bylo vše automaticky ovládané. Tyto bývalé vize působily neskutečně a pro nás to byla jen pohádka. Ale pohádka se stala skutečností. Zvládání všech pravidelných funkcí naší domácnosti je v současné době reálnou věcí, ovšem budete-li chtít a budete-li ochotni investovat nemalé finanční prostředky.

Sezame otevři se!
Přijedete ke svému domu a dálkovým ovladačem otevřete bránu. Vjedete ke garáži, kde se automaticky rozsvítí světlo. Dálkovým ovladačem otevřete garáž, která se rozsvítí. Po vašem odchodu se sama uzavře a zhasne.

Vstup do domu vám umožní magnetická čipová karta. Chodba v domě se sama rozsvítí, začne hrát vaše oblíbená melodie. Dům je před vaším příchodem vyvětrán a nastaven na optimální teplotu. Kamkoli v domě jdete, se rozsvítí světla. Některé dveře se samy otvírají.

V obývacím pokoji máte ovladač, kterým můžete nastavit několik programů osvětlení. Můžete spustit televizi, rádio, video, CD-přehrávač.

Úspora času
Vaše domácnost může být řízena počítačem, kterým můžete ovládat všechny opakující se funkce ve vaší domácnosti, může vybírat různé programy a optimalizovat je.

Nejefektivnější je počítačem řízená klimatizace. Vytápění podle okamžité potřeby zvyšuje efektivitu. Větrání a ventilace zaručuje optimální podmínky v domě. Automatické spouštění žaluzií chrání prostory vašeho domu. Automatická příprava potravin, kávy, čaje zkracuje přípravy na odchod z domu.

Současnost domácnosti
Jednotlivé činnosti v domácnosti jsou řešeny individuálně. Automatická myčka nádobí je dnes běžná záležitost. Ještě rozšířenější samozřejmostí je automatická pračka. Často jsou již konstruovány i se sušičkami.

V prodeji jsou automatické sporáky, které umí řídit přípravu jídel a nakonec signalizují, že je proces ukončen.

Co vše lze…
Lze zhasínat a rozsvěcet jakékoliv světlo, a to pohybovým snímačem nebo časově, a také lze automaticky udržovat intenzitu osvětlení. Dálkovým ovladačem lze otvírat a zavírat dveře a okna. Automaticky (fotobuňkou) lze otvírat dveře, například z kuchyně, jídelny, dálkově otvírat dveře (tajným kódem), magnetickou kartou (čipem), okna lze otvírat časově nebo podle teplotních čipů. Lze udržovat teplotu vzduchu, stěn a podlah, lze časově větrat (ventilací nebo okny). Lze zapínat a vypínat jakýkoliv přístroj v domácnosti. Automaticky zalévat květiny, krmit a napájet domácí zvířata, rybičky ap. Dům lze elektronikou značně dokonale chránit proti zlodějům. Lze zajistit okna, dveře a pohybovými čidly zajistit prostory v bytě. Digitální kamera zaznamená každého v okolí domu. Signalizace lze zavést do nejbližší policejní služebny.


Zkrátka technika nám může být nápomocná ve spoustě věcí, ale důležité je, aby nám pomáhala a ne, aby nám dělala život složitější, komplikovanější, zvyšovala poruchovost, selhání (např. klimatizace se „začne prát“ s ventilací a topením, atd.).

Když vše spolehlivě funguje, má člověk pocit klidu a pohody a teprve poté se může cítit jako v pohádce.

-Ing. Josef Doule-

Komentáře

Načítám komentáře...