Rekonstrukce staršího nebo raději rovnou stavba nového?

Rekonstrukce staršího nebo raději rovnou stavba nového?

Otázka, kterou řeší asi každý, kdo chce bydlet ve vlastním rodinném domku. Každý, kdo nevlastní žádný pozemek, na kterém by mohl dům postavit. Neboť stavba rodinného domu není zrovna levná záležitost a zvláště pokud je potřeba ještě sehnat pro jeho stavbu vhodný pozemek. Tak si raději koupíme starší dům?... Pokud...

Otázka, kterou řeší asi každý, kdo chce bydlet ve vlastním rodinném domku. Každý, kdo nevlastní žádný pozemek, na kterém by mohl dům postavit. Neboť stavba rodinného domu není zrovna levná záležitost a zvláště pokud je potřeba ještě sehnat pro jeho stavbu vhodný pozemek.

Tak si raději koupíme starší dům?... Pokud budeme mít štěstí, najdeme takový, do kterého se budeme moci rovnou nastěhovat a nebude potřebovat žádné rozsáhlé stavební úpravy.

Vše má své pro a proti
Zamýšlíme-li se právě nad otázkou, zda koupit starší dům a provést rekonstrukci nebo raději postavit dům úplně nový, hlavní slovo tu budou mít naše finanční možnosti. Pro koupi staršího domu se můžeme nechat lehce zlákat nižší pořizovací cenou než při koupi stavebního pozemku plus ještě investice do stavby. Není však vše zlato, co se třpytí. Pořizovací cena staršího bytu rozhodně není konečná, a tak se nám může lehce stát, že nám rekonstrukce tuto cenu nehorázně zvedne a nakonec zjistíme, že novostavba by nás vyšla levněji. Ale pravdou je, že peníze na potřebné úpravy staršího domu si můžeme rozplánovat na delší období podle naší finanční situace. Na rozdíl od situace, kdy stavíme dům, bydlet budeme mít kde, aniž bychom museli mít hned vyběhaná potřebná potvrzení a povolení, která na rekonstrukci samozřejmě dříve či později budeme potřebovat také. Získáme však čas, ve kterém si můžeme rekonstrukci pořádně naplánovat a v klidu si potřebná povolení zařídit. Pokud se uskromníme, můžeme dům podrobit rekonstrukci, i když v něm budeme bydlet.

Důkladně prověřuj a vše kontroluj!
To by se nám mělo stát heslem, pokud se rozhodneme pro koupi domu staršího. Při první prohlídce vybraného domu je třeba se přesvědčit, zda je jeho umístění, velikost a dispoziční řešení pro nás vyhovující, neboť dodatečné změny by znamenaly nejen velké bourání, ale i nemalé peníze. Proto je lepší, pokud se nám řešení místností bude zamlouvat.

Dále se zaměříme trochu více na technický stav domu. Projdeme si ho od sklepa až po střechu. Prohlédneme si, zda není střecha děravá, v jakém stavu je střešní krytina, krov a zda stropy nejsou prověšené, zdi popraskané, provlhlé atd. Budeme se také informovat na rozvody elektřiny, vody, topení a kanalizaci, které bývají u starších domů nevyhovující nebo chybí.

V případě elektrických rozvodů je často třeba elektřinu úplně předělat. V případě kanalizace je třeba si zjistit, zda má obec vybudovanou splaškovou kanalizaci a zda je na ni náš vyhlídnutý dům připojen. Pokud není, pak si seženeme potřebná povolení a na kanalizaci se napojíme. Složitější to budeme mít, pokud v místě kanalizace není. V takovém případě musíme počítat s tím, že si budeme muset zřídit buď jímku na vyvážení nebo čistírnu odpadních vod. Ve spojitosti s topením, které bývá ve starších domech nejčastěji ve formě lokálních kamen na tuhá paliva, nás může čekat úprava nebo rovnou stavba komína nového, neboť komín, do kterého kamna ústí, je již v nevyhovujícím stavu.

Zdá-li se být dům po naší prohlíce v pořádku, pak si již na druhou prohlídku pozveme nezávislého odborníka (specializujícího se např. na diagnostiku staveb), který technický stav domu prozkoumá odborným okem a bude nám schopen poradit, zda se nám koupě domu vyplatí a jaké úpravy budeme muset udělat – co předělat, vyměnit, dodělat.

Důležité informace
Před koupí staršího domu si nezapomeneme zajít na katastrální úřad pro důležité informace typu:

  • zda na domě nevázne tzv. věcné břemeno – povinnost dovolit přístup na náš pozemek atd.

  • zda na něm není zástavní právo – není-li jím ručeno na hypotéku

  • zda není vázán předkupním právem

  • zda někdo v domě nemá právo na doživotní bydlení
Dále si nezapomeneme zjistit, zda se do budoucna v blízkosti nemovitosti nepřipravuje stavba silnice nebo průmyslové budovy atd., jestli se na dům nevztahují restituční nároky, jaké jsou v místě rozvodné sítě – vodovod, kanalizace, plyn, jaká je v obci občanská vybavenost a dopravní možnosti.

-td-
Foto: reality.tvujdum.cz

Komentáře

Načítám komentáře...