Proč u nás bydlí v dřevostavbách ještě stále mnohokrát méně lidí než v nejvyspělejších zemích světa - USA a Skandinávii, případně Německu? Příčin může být několik: lpění na tradicích a na něčem zažitém, i když ne vždycky vyhovujícím, dále nedůvěra pramenící i z lenosti hledat si informace a porovnávat.
Další příčinou mohou být dost nejasně vzniklé, nicméně tradující se mýty. Dozvíte se třeba, že se dotyčný domnívá, že takový dům prostě není tak kvalitní jako zděný, ale už se od něj nedozvíte proč. Dozvíte se třeba jen, že „cihla je cihla“. S tím lze než souhlasit, cihla je sice cihla..., ale nepostihuje to žádným způsobem porovnání výhod a nevýhod obou skupin domů.
Dále se dozvíte, že u nás to není tradice. To je pravda. A navíc oprávněné mohou být obavy pramenící ze špatné zkušenosti přátel nebo sousedů, vlastnících ty dávné domy na bázi dřeva z minulých desetiletí - z doby, kdy k nám vyspělé technologie tvorby dřevostaveb z nejrozvinutějších zemí světa ještě dávno nedorazily, takže se u nás objevovaly špatně projektované i špatně zvládnuté stavby. Závady a malá životnost nebyly ovšem dány stavebním materiálem - dřevem - ale jednoznačně nezvládnutým stavebním postupem.
Dalším zajímavým mýtem odmítajícím šmahem dřevostavby může být, že „to lehne popelem“. Že dřevěný dům lehčeji vyhoří, je trochu záhadná představa, pramenící snad z toho, že dřevo v táboráku hoří lépe než cihla. Vždyť jakýkoliv dům, tedy i dřevěný, musí splňovat nejpřísnější protipožární parametry, jinak by se jednoduše nedal zkolaudovat. A o rozdílné rychlosti hoření ve prospěch ohni déle odolávající dřevostavby se můžete přesvědčit v předminulém článku - (Pár poznámek o dřevostavbách - jak hledat kvalitu).
Lidé, kteří říkají „u nás není dřevostavba tradice“, občas nevědí, jak je řešena konstrukce takového domu, jaké mají parametry stěny a jaké je jejich optimální složení, jak dřevostavba šetří energii, jak se v létě nepřehřívá, jak v zimě při slunečných dnech (máme-li i kvalitní okna) skoro nemusíme topit. Výhodou je samozřejmě i to, že dům je hotov jen s trochou nadsázky „ze dne na den“ a že je variabilní i během jeho užívání.
Tohle vše by mohla být alespoň částečná odpověď na otázku, proč se zcela běžně bydlí v dřevostavbách zejména v nejbohatších zemích světa.
-ag-
Související články
Kvalita stěn a příček dřevostaveb
Pár poznámek o dřevostavbách - jak hledat kvalitu
Vytápění a dřevostavba - vítané úspory provozu
Nekteré výhody dřevostaveb
Stavby ze dřeva - stavby 21. století
Pár mýtů o dřevostavbách


Proč u nás bydlí v dřevostavbách ještě stále mnohokrát méně lidí než v nejvyspělejších zemích světa - USA a Skandinávii, případně Německu? Příčin může být několik: lpění na tradicích a na něčem zažitém, i když ne vždycky vyhovujícím, dále nedůvěra pramenící i z lenosti hledat si informace a porovnávat. Další...

Pronájem bytu 3+kk
15 500 Kč /měs.
Praha 10, Rezlerova
osobní vlastnictví, panelová konstrukce, velmi ...

Pronájem bytu 2+1
7 300 Kč /měs.
Sedlčany, U Kulturního...
osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, velmi d...

Pronájem bytu 3+1
11 500 Kč /měs.
Opava, Krnovská
osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, přízemí...

Pronájem bytu 3+1
40 000 Kč /měs.
Praha 10, Novoštěrboho...
osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, velmi d...

Prodej bytu 3+kk
3 690 000 Kč
Plzeň, Kollárova
osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, novosta...

Prodej domu
3 771 000 Kč
Mosty u Jablunkova
cihlová konstrukce, velmi dobrý stav, umístění ...

Prodej domu
dohodou
Drahelčice, U Potoka 316
cihlová konstrukce, velmi dobrý stav, plynové v...

Prodej domu
1 089 000 Kč
Vodňany
osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, velmi d...
Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...