Alergie, plísně, stavba

Alergie, plísně, stavba

Co mají tyto tři slova společného? Mnoho. Alergie je dnes velmi častý pojem. Vyskytuje se ve spojení s tématy o potravinách,...

Co mají tato tři slova společného? Mnoho. Alergie je dnes velmi častým pojmem. Vyskytuje se ve spojení s tématy o potravinách, lidech, rostlinách, ale také bydlení. Je mnoho příčin podílejících se na jejím zhoršení nebo vzniku a jednou z nich jsou plísně. O tom hovoří fakt, že zhruba jedna třetina alergiků trpí jejich zapříčiněním.

Plísní existuje mnoho druhů a není snadné se jich zbavit. Nevadí jim chlad a ani vysoké teploty. Nejlepší podmínky pro jejich šíření vytváří vysoká vlhkost vzduchu, okolo 80 %, a teploty cca 20°C. Ne vždy jsou viditelné pouhým okem. V obytných prostorech, které jsou málo vytápěné, špatně větrané nebo jsou vystavené vysoké vlhkosti, jako například koupelna, kuchyně, vznikají plísně nejčastěji na stěnách v rozích a koutech.

Příčinou vzniku plísní ale nemusí být jen špatné vytápění nebo větrání, ale i chybně provedené stavební detaily a zanedbané zajištění stavby proti tepelným mostům. Jednou z možností, jak předcházet alergiím zapříčiněným plísněmi, je proto postavit „zdravý“ dům. Je to možnost, na kterou je třeba myslet už při plánování výstavby. Dnešní stavební trh nabízí mnoho ekologických a zdravých materiálů, které toto umožňují. Každý z nich má samozřejmě svoje klady i zápory a kromě toho, aby byl stavební materiál zdravotně nezávadný, je potřebné, aby splňoval i ostatní technické a normativní požadavky, a rovněž zbytečně stavbu neprodražil.

Zdravotně nezávadným, přírodním materiálem, který dobře snáší vlhkost, je pálená cihla. Díky své vnitřní struktuře zabezpečuje rozptýlení vodní páry, je jejím přirozeným regulačním prvkem. Kvalitou vysušení a výpalu zabezpečuje odvádění vlhkosti, a zabraňuje tak kondenzaci vodních par v interiéru. Vypálením získává navíc vysokou pevnost zabezpečující jí tvarovou stálost. Nepodléhá tedy objemovým změnám v důsledku výkyvu teplot a vlhkosti. Vylučuje tak riziko vzniku nežádoucích trhlin. Přirozenou schopností keramického materiálu je difuze vodní páry a regulace klimatu v interiéru. Při dodržení doporučených stavebních procesů je zabezpečeno v cihlovém domě příjemné vnitřní klima – rovnoměrná teplota v zimním období a příjemný chládek během letních veder, a navíc i úspora za vytápění.

Cihla se proto, díky svým výborným vlastnostem, s oblibou používá i na výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Sortiment je široký. Mnozí výrobci poskytují kompletní program na výstavbu domu, který zahrnuje cihly pro obvodové zdivo, dělicí a nosné příčky, věncové cihly, překlady, stropní nosníky s prostorovou výztuží a keramické stropní vložky. Použitím kompletního programu je možno docílit kompaktních vlastností stavby a předejít zbytečným a nežádoucím komplikacím, které mohou vzniknout při střetu materiálů s rozličnými vlastnostmi.

Vrátíme-li se ale zpět k úvodu, kde spojujeme slova alergie, plísně, stavba, dojdeme k tomu, že pokud ke stavbě domu použijeme vhodný stavební materiál, který nám zajistí v interiéru optimální klima, zamezíme zbytečným tepelným ztrátám, minimalizujeme výskyt nepříjemných a zákeřných plísní, a tím i hrozbu zhoršení, případně vytvoření si alergií. Vše souvisí se vším...

-td-
ve spolupráci s Ivanou Vanátovou a společností Pezinské tehelne – Paneláreň, a. s.
Foto:

Komentáře

Načítám komentáře...