Venkovní rolety - praktický a úsporný prvek

Venkovní rolety - praktický a úsporný prvek

Začaly jsme objevovat kouzlo a přednosti venkovních rolet. Dříve často zaměňované venkovní rolety s těmi látkovými si už asi dnes...

Začali jsme objevovat kouzlo a přednosti venkovních rolet. Venkovní rolety dříve často zaměňované s těmi látkovými, užívanými v interiéru na zatemnění oken, si už asi dnes nikdo s nimi nesplete.

Předokenní - venkovní rolety tvoří nikoli látka, ale systém lamel, pohybujících se ve vodicích lištách, které se navíjejí do roletové schránky. Lamely jsou vyplněny polyuretanem, který má vynikající izolační vlastnosti. Díky tomu plní moderní předokenní rolety mnoho funkcí. Za mnohé lze jmenovat snížení úniku tepla, protihlukovou izolaci, ochranu před zloději a v neposlední řadě i ochranu před slunečními paprsky v horkém létě a jinými rozmary počasí.

Kdo šetří, má za tři
Při současné ceně tepelné energie má největší význam to, že venkovní rolety snižují únik tepla z interiéru. I po zateplení domu způsobují stále největší tepelné ztráty okna. Máme-li tedy nainstalované předokenní rolety, šetříme. Dle odborníků tak energetické úspory mohou dosáhnout hodnot kolem 5 procent z celkové roční spotřeby tepla.

V horkém létě příjemný stín a klid
Letní tropická vedra v posledních letech přesvědčila i obyvatele střední Evropy o tom, že se ani v našich podmínkách neobejdeme bez důkladného stínění našich domovů. V jihoevropských zemích to již dávno vyřešili dřevěnými okenicemi. Moderní formou těchto okenic jsou právě venkovní rolety, které mají navíc uvedené vynikající izolační schopnosti. Tím chrání dům proti slunečním paprskům a nepustí teplo dovnitř bytu. V případě, že bydlíme navíc v rušné ulici, pak jistě oceníme i jejich silnou protihlukovou izolaci. Ta výborně chrání byt před hlukem z okolí domu. Nezanedbatelná není ani ochrana oken proti nepříznivému počasí, zatékání při prudkém dešti apod.

Celoročně pak plní rolety ochrannou funkci proti násilnému vniknutí do bytu. Jednak vlastní pevností materiálu vodicích lišt a lamel a také pojistkou proti nadzvednutí zvenku, kterou jsou obvykle opatřeny rolety známých značek.

Pro každého něco
Moderní venkovní rolety nemají v České republice, na rozdíl od západní Evropy, dlouhou historii. Většina v Česku vyrobených rolet byla exportována do zahraničí, zejména do Německa. To se však rychle změnilo a v současné době se již vysoký podíl domů, zejména nových, bez těchto ochranných prvků neobejde.

K rozšiřování rolet přispívá i mnoho nových zlepšení jejich systémů. Např. ovládání rolet již není jen ruční, ale může být i elektrické. Zvolit lze i dálkové ovládání nebo časový spínač např. do dětského pokoje, který je otevře v době, kdy děti vstávají do školy. V obývacím pokoji, kde je rolet nejvíce, nebo i pro celý dům je možné instalovat centrální ovládání u všech oken.

Nabízí se také mnoho odstínů barev. Firmy s vlastní lakovnou, jako např. Batima, dodávají i různé kombinace barev lamel a schránek, vodicích lišt i venkovních parapetů. Rolety nejsou určeny jen pro novostavby, ale i pro dodatečnou montáž do rodinných domků i na okna panelových bytů.

Na stínicí techniku v novostavbách je třeba myslet již při zpracování projektu. Nejvhodnější je využít roletových překladových schránek. Schránky jsou duté stavební dílce v požadované délce a tvaru, které se instalují do okenního otvoru v průběhu stavby. Problém není sehnat ani roletové schránky na oblouková okna (v nabídce je má například společnost Batima). Kdykoliv po ukončení stavebních prací lze do připravené schránky nainstalovat rolety, sítě proti hmyzu, mříže apod.

-td-
Připraveno ve spolupráci se společností BATIMA API CZECH, k. s.
Foto: BATIMA 

Komentáře

Načítám komentáře...