Pro klid a bezpečí…

Pro klid a bezpečí…

Byt, dům, garáž, obchod, kancelář, sklad, výloha…To všechno jsou prostory, do nichž se zloději rádi podívají, aby zjistili, jaký...

Byt, dům, garáž, obchod, kancelář, sklad, výloha… To všechno jsou prostory, do nichž se zloději rádi podívají, aby zjistili, jaký majetek v sobě ukrývají. Nepříjemného pocitu, že se vám tam někdo procházel, že si dovolil vkrást se do vašeho soukromí, se člověk dlouho nezbaví. Co zloděj neukradne, to většinou alespoň zničí, často nenahraditelné památky po rodičích, důležité listiny a dokumenty, rodinná alba apod. Proto bychom si měli dobře rozmyslet, jak budeme svůj majetek chránit. Možností není málo.

Nedobytné dveře
Základem zabezpečení každého objektu jsou kvalitní bezpečnostní dveře. Podle statistik vyplývá, že do bytů (neplatí pro přízemní byty) se zloději z 91 % dostávají dveřmi. Mechanické zabezpečení slouží především k tomu, aby znemožnilo nebo alespoň na co nejdelší dobu ztížilo případnému pachateli možnost vniknutí do objektu.

To, do jaké míry dveře odolávají napadení, je rozděluje dle evropských norem do bezpečnostních tříd od 1 do 6. Dveře 1. a 2. kategorie nelze příliš nazývat bezpečnostními, nároky těchto kategorií splňují zesílené běžné dřevěné či sololitové dveře. Dveře 5. a 6. kategorie potom slouží zejména speciálním účelům v oblasti bank, armády apod. V běžném životě, tedy v bytech, rodinných domech, firmách a úřadech jsou nejvhodnější ty v bezpečnostní kategorii 3 a 4, které jsou dnes vyžadovány většinou pojišťoven.

Kvalitní bezpečnostní dveře jsou vždy tuhé kovové konstrukce, s celoplošným krycím plechem, ocelovou kostrou a rozvorovým systémem. Zajištěny obvykle bývají v deseti až dvaceti bodech a jsou vybaveny kvalitní bezpečnostní vložkou odolnou proti odvrtání, vyhmatání planžetou, vibračním planžetám i metodě SG. Vlastní dveře jsou rovněž vybaveny speciální ochranou vložky a zámku. Musí splňovat nejen nejpřísnější technická, ale i estetická kritéria.

Mimo bezpečnostních dveří je dobré popřemýšlet i o jiných ochranných prvcích, jako například: elektrickém zabezpečovacím systému, z mechanických pak bezpečnostní fólii na sklo, mřížích a venkovních roletách, které zabrání nechtěné návštěvě projít dveřmi či oknem.

Nejen bezpečnostní prvek
Bezpečnostních fólií na sklo existuje celá řada, liší se svou tloušťkou a zabarvením. Čím jsou silnější, tím jsou bezpečnější. Sklo opatřené vhodnou bezpečnostní fólií slouží jako mechanická zábrana, která chrání proti vykradení, zpomaluje postup pachatele do objektu, zamezuje prohození cizích předmětů a vysypání střepů.

V letním období jsou pak neocenitelné protisluneční fólie, které chrání nejen před vloupáním, ale také před slunečním zářením – fungují totiž jako pasivní klimatizace, která snižuje průchod sluneční energie, a tím i teplotu v místnosti v horkých letních dnech. Mají schopnost zadržet až 99 % škodlivého UV záření, na druhou stranu v zimě redukují ztráty tepla skleněnými plochami. Určeny jsou zvláště pro skleněné plochy a okna, kde hrozí v letních měsících nebezpečí přehřívání interiéru. Rovněž se uplatní jako významný prvek razantních úspor energie v klimatizovaných prostorách. Sluneční paprsky dopadají přímo na fólii, která až 80 % slunečních paprsků bezprostředně odráží.

Při plánování zabezpečení neopomiňte:
• Vstupní dveře. Pro byty a domy jsou ideální bezpečnostní dveře 3. a 4. kategorie. Jejich bezpečnost je možné ale dodatečně vylepšit oplechováním, k tomu se používá plech o tloušťce 1,5 až 2 mm, a většina firem je schopna tento servis nabídnout.
• Především v přízemí řádně zabezpečit i okna pomocí mříží, rolet nebo fólií na sklo.
• Zkombinovat elektrické, mechanické a systémové zabezpečení.
• Ohlídat si, zda zabezpečovací prvky mají potřebné atesty telekomunikací, kriminalistů a pojišťoven.

-td-
Foto: NEXT, s. r. o.

Související články:
Bezpečí k nezaplacení
OKO tě vidí! OKO tě kontroluje!
Domovní strážci ještě profesionálnější
Cizím vstup zakázán!

Komentáře

Načítám komentáře...