Bydlení, které nás zajímá

Otázka vlastního bydlení je stále aktuální a bude vždy. Svou bytovou situaci musí dříve nebo později začít řešit a vyřešit každý....

Otázka vlastního bydlení je stále aktuální a bude vždy. Svou bytovou situaci musí dříve nebo později začít řešit a vyřešit každý. A jaká je tedy situace na rezidenčním trhu v současné době? Po jakých nemovitostech je největší poptávka? Kdo je nejčastějším zájemcem? A jak je to s jejich cenou? Tak toto vše si vzal na mušku srovnávací průzkum společnosti RE/MAX, která za pomoci tří set realitních makléřů z Prahy, Čech a Moravy zmapovala aktuální situaci na rezidenčním trhu v České republice.

Největší zájem do 35 let
Asi nebude velkým překvapením, že nejpočetnější skupinu nejčastěji se zajímající o koupi nemovitosti tvoří lidé do 35 let. V Praze pak tuto skupinu tvoří lidé do 50 let.

O pronájem se nejvíce zajímají lidé do 25 let, kteří dosud studují a nedisponují dostatečnými finančními prostředky, svou bytovou situaci však potřebují přechodně vyřešit.

Na dračku jdou byty
Jak průzkum dále potvrzuje, největší poptávka mezi zájemci vlastního bydlení je o byty. Po bytech se přes realitní kanceláře poohlíží 92 % z nich. Méně častější zájem je pak o domy a pozemky.

Více než dvě třetiny bytů jsou prodávány v panelových domech. A čím je to dáno? Hlavním důvodem je jejich nižší pořizovací cena, než jaká je u nové výstavby, dále pak široká nabídka, dobrá lokalita a v neposlední řadě i vybudovaná dopravní infrastruktura. Kupující dále upřednostňují byty v cihlových domech. Těch je však na trhu nedostatek a jsou navíc velmi drahé. Což je také důvod, proč nakonec zvolí bydlení v panelových domech. Z hlediska dispozice jsou pak nejvyhledávanější byty 2+1.

Vyšší ekonomický potenciál hlavního města a vyšší životní úroveň Pražanů se přitom odráží i na trhu s rezidenčním bydlením v ostatních regionech České republiky. Stavební boom se však již dnes netýká pouze Prahy, ale i řady dalších měst, např. Brna či Ostravy.

Vše má svou cenu
Zaměříme-li se na cenu bytů, tak lze říci, že cena neustále roste. V Praze v některých lokalitách došlo k nárůstu ceny až o 30 %. V Ústeckém kraji je možné koupit byt na panelovém sídlišti již od 200 tisíc korun.

Nejvíce bytů se prodá v širším centru města, domů a pozemků pak v příměstských oblastech. Lidé v Čechách a na Moravě kupují nejčastěji byty do 2 milionů Kč, v Praze pak do 3 milionů. Rozdílná je i cena, kterou jsou ochotni kupující zaplatit za koupi domu v Praze a ostatních lokalitách v ČR. V Praze lidé investují do koupě domu až 5 milionů Kč, což je dáno jednak vyššími cenami nemovitostí obecně, jednak vyššími příjmy a odlišným životním stylem. Například v Ústeckém kraji jsou zákazníci realitních kanceláří za rodinný domek nejčastěji ochotni zaplatit „pouze“ do 2 milionů korun, v Moravskoslezském kraji pak do 3,5 milionu korun.

Co je klíčové
Mezi priority zájemců o koupi nemovitosti patří především cena, velikost a lokalita. Lidé mnohem více sledují trendy v bydlení a vzrůstá jejich zájem o nové formy bydlení. Jedná se zejména o novou výstavbu, která v posledních letech vzniká v mnoha regionech. Přestože jsou tyto nové byty drahé, jsou do nich lidé ochotni investovat, a to např. i na Mostecku, kde se cena za byt 5+1 může vyšplhat až ke 4 milionům Kč.

Většina z kupujících pak využívá k financování koupě nemovitosti různé typy hypoték a stavebního spoření, kterých je v současné době na trhu široká nabídka. Z výzkumu rovněž vyplynulo, že stále větší množství lidí konzultuje nákup nemovitosti s dalšími odborníky (právníky, architekty, stavebními techniky apod.).

-RE/MAX-
Foto: www.isifa.com

Komentáře

Načítám komentáře...