Rekonstrukce: Ano, nebo ne?

Rekonstrukce: Ano, nebo ne?

Dobře opravený letitý dům může představovat plnohodnotnou alternativu k moderní novostavbě. Kdy se ale do rekonstrukce pustit?

Když je stáří přednost

Říká se, že stará láska nerezaví, bohužel na starých domech se zub času podepisuje značně. Jejich adaptace na plnohodnotné bydlení bývá finančně, časově a koneckonců i psychicky náročná, takže se může zdát, že je daleko výhodnější začít stavět na zelené louce. Jenže ani to nemusí být tak úplně pravda. Kdy a proč se pouštět do rekonstrukce? Odpovědět na otázku „Kdy rekonstruovat?“ se v obecné rovině dost dobře nedá. Rozsah a náročnost rekonstrukce jsou vždy individuální a je nutné ji posuzovat z několika hledisek, často za účasti nejednoho odborníka. Snad ale následující řádky poskytnou dostatek indicií, které usnadní potenciálním zájemcům o bydlení ve starším domě jejich rozhodování. Na otázku „Proč začít rekonstruovat“ už je odpověď jednodušší.

Pocit k nezaplacení

Především to bývá kvůli geniu loci – duchu místa. Starší objekty bývají součástí promyšlenějších urbanistických celků se vzrostlou zelení, velkoryseji pojatými komunikacemi a lepší dopravní obslužností. Na první pohled to vše může znít jako chabý argument, ale stačí se projet ulicí nově vzniklého satelitu a pochopíme; okolí novostaveb připomíná staveniště, zpevněná cesta nebo chodník jsou nezřídka kdy velkou neznámou a o vzrostlé zeleni si mohou obyvatelé nechat několik let jen zdát. Pokulhává i občanská vybavenost, pokud rovnou nechybí. Malý obchod se základními potravinami aby člověk pohledal.

Problémy nastávají i se zmenšující se nabídkou nově vznikajících lokalit. Na zelené louce se nedá stavět donekonečna, takže výběr z kvalitních pozemků se ztenčuje každým rokem.

Další výhodou starších objektů je jejich obrovský architektonický potenciál. Novostavby mají sice přehlednou a ucelenou dispozici, ale často bez nápadu. Ve starých domech se nachází niky, komory a výklenky všeho druhu. Nevýhoda, mohlo by se někomu zdát, šikovný architekt ale těchto prostor využije pro návrh zajímavých zákoutí a nabídne majiteli řadu neotřelých dispozičních a kompozičních řešení. Pak je tu pozemek; je fakt, že u novostavby si založíme zahradu podle představ naprosto od nuly, ale může tato možnost konkurovat stínu košatých stromů a vzrostlým keřům, na které budeme v satelitu čekat deset, dvacet let? Nechť si odpoví každý sám.

-Ondřej Krejčí, Dům a zahrada - speciál Stavíme rodinný dům-
Foto: www.profimedia.cz, J. Rampich

Chystáte rekonstrukci? 
Nebo o ní přemýšlíte? 
Dobrým průvodcem světem rekonstrukcí pro vás může být speciál časopisu Dům a zahrada – Stavíme rodinný dům, který vychází 11. 6. 2009. 
K dostání v běžné prodejní síti za cenu 99 Kč.

Komentáře

Načítám komentáře...