Ploché střechy: Ano, nebo ne?

Ploché střechy: Ano, nebo ne?

Velká část odborné i laické veřejnosti ploché střechy zatracuje, proti té ale stojí skupina těch, kteří je obdivují. Proč plochá střecha vyvolává tak rozdílné názory a proč stojí za to přidat se na stranu příznivců?

Na úvod je třeba říci, že plochá střecha jako každá konstrukce má své klady a zápory a předmětem tohoto článku rozhodně není agitace za její celoplošné používání. Je ale nespravedlivé odsuzovat tento typ zastřešení a priori, což se bohužel často děje jak z pohledu architektonického, tak konstrukčního. Velká řada odpůrců ovšem zakládá své postoje na obecně vžitých mýtech. Bohužel se k nim často přidává orgán, který by od nich měl být oproštěn jako první – stavební úřad.

Proč plochou střechu?

Střecha, dům, architekturaZkusme si nejprve říci, jaké výhody plochá střecha nabízí. Pomiňme prozatím architektonický aspekt, který je diskutabilní, a zaměřme se na fakta. Oproti sedlové střeše má plochá jednu velkou výhodu: Neubírá zešikmenými stropy prostor. Celá plocha místnosti je tedy plně využitelná. Nemusíme dělat kompromisy v dispozičním uspořádání pokoje nebo investovat do drahého nábytku na míru. Žádné zešikmené skříně za desetitisíce, ale ani rány do hlavy o podhled při každém vstávání či ohýbání ke komodám. Ideálním příkladem výhody plně využitelné výšky je sociální zázemí. V leckteré podkrovní koupelně musí nešťastný uživatel při ulehání do vany nebo usedání na záchodovou mísu předvést doslova artistický výkon. Pokud si ho chce ušetřit, může zvolit osvědčený fígl; předstěnu ze sádrokartonu, jenže prostor za ní je prakticky nevyužitelný. A je třeba si uvědomit, že každý obestavěný metr krychlový vyjde při vrchovaté dávce optimismu na nějakých pět šest tisíc korun. S plochou střechou nic takového nehrozí. Navíc můžeme investovat do střechy vegetativní či pochůzné, a tím získat další využitelnou plochu. A výhod je víc. Odpadá nutnost nákupu střešních oken, nevznikají omezení při řešení výstupní čáry schodiště a tak dále.

Střecha, dům, stavba, architektura

Boj s paragrafy

Koho klady zaujaly a o ploché střeše uvažuje, bude muset nejprve nasadit síly proti silnému protivníkovi – stavebnímu úřadu. Ten totiž ploché střechy v lásce nemá. Důvod? Bolestně často stejný: Plochá střecha se do okolní zástavby (prý) nehodí. Káže tak regulativ, nebo sám úředník. Inu dobrá, připusťme, že tomu tak je. Jak si pak ale vysvětlit pohled do novodobých příměstských satelitů? Je-li plochá střecha vedle klasické sedlové tak velký rušivý element, jak pak nazvat například barevné orgie v satelitech? A co materiály plotů? Plast, vedle kov, opodál dřevo. Tvary oken? Oblouk, čtverec, trojúhelník, meziskelní příčky z plastu, stříbra, zlata...

Střecha, stavba, dům, architekturaNelze říct, že plochá či šikmá střecha je dobrá nebo špatná. Dobrou a špatnou architekturu by měl posuzovat erudovaný architekt. Rozhodně by nebylo od věci udělat průzkum, kolik osob s razítkem ovlivňujícím tuzemskou architekturu toto vzdělání má – taková sonda do hlubin úředníkových znalostí... Žijeme v době, která si žádá úspory. V minulosti se pod šikmými střechami skladovalo seno, dnes od bydlení očekáváme něco zcela jiného – především žádné zbytečné prostory. Proč se tedy bránit nejjednodušší možné kompoziční formě? Gotika ustoupila renesanci, baroko klasicismu. Nikdo nežádá revoluci, ale nebraňme logickému vývoji. Proč dělat z českých satelitů skanzen zalitý do formaldehydu?

Předsudky stranou

Ani laická veřejnost ploché střeše moc nepřeje. Je to poměrně logické. Za éry socialismu byla tato konstrukce doslova vnucována. Stačí se podívat na tisíce řadovek zhotovených jako přes kopírák. To se pak nelze divit, že se člověk obrací k osvědčenému archetypu v podobě šikmé střechy. Navíc technologie plochých střech minulosti byla leckdy dost tristní, což dokládá sarkastické pořekadlo rozdělující ploché střechy na ty, do kterých teče, a na ty, do kterých zatím neteče.

Střecha, dům, stavba, architekturaNekvalitní materiály a zfušovaná práce měly v minulosti opravdu často za následek prosakování a zatékání vody do konstrukce. Nijak neobvyklé nejsou ani případy, kdy se střešní vpusť nacházela na nejvyšším místě střešní konstrukce. Na vině ovšem nebyl samotný princip střechy. Dnešní izolační materiály jsou natolik účinné, že proniknutí vody do konstrukce střechy zabraňují. Klíčem úspěchu je ovšem jejich kvalitní osazení a údržba střechy. To, že se vyhneme ploché střeše, nezaručuje, že jsme ochráněni před problémy. Stačí v šikmé střeše protrhnout parotěsnou fólii či špatně položit hřebenáč, a spláčeme nad následky naprosto stejně. To ale neznamená, že jedna z konstrukcí je horší nebo lepší.

Tenké hydroizolační fólie jsou poměrně náchylné na protržení a střešní vpustě se mohou zanést. Problém tedy není plochá střecha sama o sobě, ale lidský faktor.

Který typ střechy stojí méně?

Definovat cenu střechy je velmi složité, protože ji ovlivňuje celá řada aspektů závislých na přání a možnostech klienta. Budeme-li se zabývat pouze cenou střechy, vychází z porovnání jako vítěz spíše střecha šikmá. U ní sice musíme zafinancovat nosnou krovovou konstrukci, ta ale vychází většinou levněji než nosná konstrukce střechy ploché. Pro zaizolování se u šikmé střechy používá levnější minerální vlna oproti dražšímu extrudovanému polystyrenu či pěnovému sklu u některých typů střech plochých. Levné není ani oplechování a vyřešení odvodnění do vpustí. Připočíst rovněž musíme několik metrů kubických zdiva navíc. Suma sumárum oproti střeše šikmé několik desítek procent navíc. V případě ploché střechy si ale musíme při kalkulaci uvědomit širší kontext věci. Jak bylo řečeno, nedochází v jejím případě k omezení využitelné výšky horního patra. Místnosti tedy mohou být při stejné využitelné ploše o pár metrů čtverečních menší, a to už s rozpočtem zahýbá náležitě. Zařizovat navíc snáze můžeme levnějším typizovaným nábytkem. K osvětlení je pak možné využít klasická okna ve stěně místo dražších střešních.

Zkrátka, každá střecha má svá pro a proti, nechť si ale každý může svobodně zvolit tu, která mu vyhovuje. Žij a nech žít, plochá střecha si to rozhodně zaslouží.

-Ondřej Krejčí, Dům a zahrada 5/2010-
Foto: www.profimedia.cz

Komentáře

Načítám komentáře...