Bungalov si každá zařídila po svém

Bungalov, druhá část

Autor:

Dvě sestry si nechaly postavit pasivní bungalov a rozdělily si ho na dvě části. Z bungalovu tak vznikl dvojdomek, který si sestry zařídily podle svého vkusu. Jak se jim to povedlo?

Odborným okem hodnotí ing. arch. Veronika Haroldová, tentokrát druhou část.

Dokonalá dispozice

Byt č. 2 je dobrým příkladem toho, jak přirozeně funguje dispozice se správně situovaným vchodem. Ten přirozeně rozdělil dům na denní společenskou část s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní a noční klidovou zónu s ložnicemi. V dispozici lze najít jen několik drobných chybiček. První je šatna vložená mezi zádveří a obytnou část. Lépe by jí to slušelo u ložnic, kterým by zajistila lepší hlukovou izolaci a větší soukromí. Zádveří by se tak dostalo blíže k denní společenské části, kam obvykle všichni směřují po příchodu domů, a ke kuchyni, kam je třeba nosit různě objemné nákupy.

Bungalov druhá část

Koupelna a WC

Koupelna je v tomto bytě znatelně větší nežli v sousedním, škoda jen, že je ochuzena o přirozené osvětlení oknem. Bez denního světla se v ní musí celodenně svítit, čímž získala charakter koupelny v bytovém domě. S oknem by koupelna působila větší a získala nejen přirozené světlo, ale také znatelně příjemnější atmosféru. Při této velikosti koupelny se také doslova nabízí dispoziční oddělení toalety. Samostatná toaleta s umývátkem bezpochyby nabízí více soukromí nežli včleněná do koupelny, obzvlášť v domácnosti, kde žije více než jedna osoba.

Koupelna je řešena dobře

Pokoje na jedničku

Zalomení příčky mezi ložnicemi umožnilo v jejich interiéru efektně potlačit hmotu mohutných korpusů hlubokých šatních skříní. Obytná část je zde na rozdíl od sousedního bytu dimenzovaná správně - ve vztahu ke zbytku domu je přiměřeně veliká. Dveře vedoucí z chodby ji přirozeně rozdělují na dvě souměrné části: kuchyni s jídelnou a relaxační pobytovou zónu. Na rozdíl od sousedů dvoukřídlové dveře nabízejí možnost vyjít z jídelny přímo na terasu, a přenést tak stolování v teplých měsících ven. Zhodnocují tak jeden z bonusů, které s sebou nese bydlení v rodinném domě.

Dětský pokoj

Interiéry

V interiérech lze zahlédnout několik chyb. Například černý bok skříně v pokoji dcery hned po vstupu „bije do očí“. V kompletně bílém provedení s nástavcem až pod strop by skříň opticky splynula s navazující stěnou a výklenkem, a pokoj by se tak výrazně opticky zvětšil. Kuchyni zase zbytečně tříští zvýšený nástavec, pravděpodobně s vestavěnou troubou. Poloostrůvek ve stejné výškové úrovni by prostor příjemně otevřel a pečicí trouba by našla místo v lince, mikrovlnná trouba pak v chybějících horních skříňkách, které při správné volbě materiálů mohou působit velmi nenápadně.

Obývací pokoj je spojený s kuchyní

Výrazná barevnost

Celému bytu vládnou sebevědomě prezentované výrazné barvy. Kombinace černé s červenou je natolik silná, že potřebuje odlehčit bílou a zjemnit šedou, což se zde povedlo. S červenou, energickou a nepřehlédnutelnou barvou plnou emocí je ovšem třeba zacházet s nejvyšší opatrností. Příliš mnoho červených ploch ve stejném odstínu může působit prvoplánově, lacině až nevkusně. Nejlépe červená vyniká v hlavní roli použitá na jediném výraznějším prvku. Tomu může sekundovat pouze několik pečlivě zvolených doplňků, na kterých je červená zjemněná dekorativním vzorem.

Koupelna

Koupelna si zasluhuje samostatný odstavec. Volba kontrastních výrazných barev i dekorativních listel je sice velmi efektní, ale zpravidla se brzy omrzí. Prozíravější koncepce řeší koupelnu v neutrálních odstínech, které mohou oživit barevné ručníky. S výraznými obklady se možnost snadné proměny koupelny v budoucnu značně komplikuje. Dekorativní motiv na obkladech by měl zvýraznit některý zařizovací předmět, např. umyvadlo, toaletu nebo sprchový kout. Čím si tuto pozornost zasloužil toaletní papír, madlo a pračka, zůstává záhadou této koupelny…

Zdroj: www.haroldova.cz

Komentáře

Načítám komentáře...