Dům, který nízkými účty za energie ohromil jeho majitele

Bungalov ELK 1

Autor:

Neúnosné náklady na vytápění vyřešili majitelé netradičním způsobem. Vedle sto let starého zrekonstruovaného domu si postavili dům nový. Aby měl tento razantní krok smysl, zvolili jako výchozí projekt nízkoenergetickou dřevostavbu od společnosti ELK.

Když už se rozhodli pro tak zásadní změnu, velmi dobře si uvědomovali, že nesmí nic uspěchat. Prvním vodítkem byl materiál, z něhož by měl být nový dům vystavěn. Chtěli dům, který bude nízkoenergetický, ale zároveň v něm bude klima obdobné jako v domě postaveném z cihel. Již v roce 2009 je zaujala předváděcí akce domů ELK z hlediska technického řešení obvodových stěn. Sendvičové stěny na bázi dřeva byly z vnitřní strany přizděny dutými cihlami o tloušťce 50 mm.

Bungalov ELK 2

Autor:

Perfektní řešení i koeficient prostupu tepla byly rozhodující. V další fázi bylo nutno vybrat nejvhodnější projekt. Nechtěli patrový dům, nový domov měl ale poskytnout dostatek prostoru pro bydlení majitelům - manželskému páru, zároveň vytvořit zázemí pro jejich koníčky. Svůj soukromý prostor v něm měly najít i děti s rodinami a rovněž babička, která se ovšem realizace již nedožila. Investoři se jednoznačně přiklonili k typovému projektu, který má podle nich hlavní výhodu v tom, že veškeré komponenty jsou vyráběné průmyslově. To znamená, že jsou přesné, v případě společnosti ELK je na konstrukci navíc patrná dlouhodobá zkušenost i pověstný rakouský dril.

Bungalov ELK 4

Autor:

ELK, a. s., je oslovila jak konstrukcí, tak vstřícností a vynikajícím přístupem. Z katalogu společnosti nejlépe odpovídal jejich představám typový projekt Bungalov 134. Při výběru sehrála roli i velikost obytné plochy 135 m². Investory velmi příjemně v průběhu realizace překvapila profesionalita firmy ELK, doslova je zaskočila rychlost výstavby - za tři dny od zahájení stavby byl na střechu položen poslední hřebenáč. S kompletními úpravami interiéru trvala výstavba pouhý měsíc a půl.

Bungalov ELK 3

Autor:

O teplo se v domě stará podlahové vytápění napojené zatím na plynový kotel, systém je ale připraven pro připojení tepelného čerpadla. Přísun čerstvého vzduchu zajišťuje rekuperační jednotka s řízeným větráním. Odpadní teplo ohřívá TUV a lze jím i dotápět v rámci podlahového vytápění. K tepelné pohodě pomáhá i krb. Přes všechna pozitiva si majitelé zprvu v novém bydlení nemohli zvyknout. Zlom nastal v létě, když začala fungovat vzduchotechnika, a v domě bylo za největšího horka velmi příjemně. Když potom přišlo vyúčtování spotřeby plynu, které činilo 6 tis. Kč za rok, tedy méně než v původním domě za jeden měsíc, bylo to prý natolik ohromující zjištění, že dům pasovali na domov.

Z pohledu čísel se však nízké spotřebě nelze divit, dům je postaven v nízkoenergetické verzi, a to téměř těsně nad hranicí parametrů pro pasivní dům. O energetické úspornosti investory společnost ELK informuje energetickým štítkem obálky budovy, který při koupi domu obdrží.

Další informace o redakční návštěvě tohoto rodinného domu najdete v časopise Dům a zahrada 12/2012

Autor: Robert Virt

Komentáře

Načítám komentáře...