Nadkrokevní izolace střechy je i pro starší domy

Nadkrokevní izolace

Autor:

Správná volba systému střechy a tepelné izolace je rozhodujícím faktorem, který následně zásadně ovlivní energetickou náročnost budovy. Kvalitní izolace by rovněž měla zajistit maximální paropropustnost, zabránit akumulaci vlhkosti v konstrukci, vytvořit ochrannou protipožární bariéru a zajistit dlouhou životnost střechy.

Nadkrokevní systém TOPROCK, který vyvinula společnost ROCKWOOL, zajistí nejen kvalitní zateplení šikmé střechy, ale zároveň umožní zachovat viditelné dřevěné trámy či obklady v interiéru. Tepelná vodivost dřeva je asi čtyřikrát horší než vodivost tepelně izolačního materiálu. Zateplení nad krokvemi je tedy vhodnější než klasické zateplení mezi krokvemi, kde vždy zůstávají systémové tepelné mosty. Velkou výhodou ponechání konstrukce krovu v interiéru je to, že dřevo netrpí díky malému kolísání teploty a vlhkosti, působí velmi esteticky, cenu zlevní už hotová finální pohledová úprava (krokve i bednění z desek se montují v hoblovaném provedení, tónují – moří se nebo se lazurují a dokončí lakováním). Díky tomu není nutno instalovat další pohledové vrstvy anebo stropní podhledy. Nedílnou součást celého systému tvoří izolační desky ROCKTON nebo SUPERROCK s vynikajícími tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi.

Popis systému:

Nadkrokevní izolace
Montáž pomocných krokví uchycených do nadkrokevních kovových držáků

Autor:

Jedná se o šikmou střechu v systému s nadkrokevním zateplením na bednění a s dřevěným krovem. Skladba sestává z přiznaných a viditelných krokví, bednění z pohledových palubek nebo desek OSB 3, na které se přes parozábranu upevní speciální nadkrokevní držáky o výšce 120 (nízké) či 180 mm (vysoké), do nich se vloží pomocné krokve paralelně s hlavními krokvemi a prostor se zpravidla až po kontaktní pojistnou fólii vyplní tepelnou izolací ROCKTON 120 + 80 mm (resp. 180 + 120 mm). Izolace musí vždy zcela přesáhnout samotné držáky. Ve druhém případě má taková střecha podle testů v laboratoři skutečný součinitel prostupu tepla jen U = 0,12 W/m2.K (zatímco výpočtová hodnota je pouze Uc = 0,16 W/m2.K).

Zateplení

Autor:

Rovněž množství nadkrokevních držáků je po revizi normy o zatížení staveb a nových statických kalkulacích sníženo (max. rozteč držáků až do 2,6 m – viz statika TOPROCK v kalkulačce na www.rockwool.cz), takže i toto vede k dalšímu zmenšení tepelných ztrát.

Akustické vlastnosti – pokud se taková střecha dokončí položením kontralatí, latěmi a např. vláknocementovou českou šablonou Betternit od výrobce Cembrit, má střešní křídlo laboratorní váženou vzduchovou neprůzvučnost dokonce Rw = 56 dB (měřeno v akreditované laboratoři CSI, a. s., ve Zlíně).

Komentáře

Načítám komentáře...