Je vhodné zateplovat novostavbu?

Stavba domu

Autor: Ytong

Valná většina stavebníků se zateplením novostavby počítá již od samého počátku. Někteří vychází ze svého přesvědčení či rady přátel a známých, jiní podlehnou trendu posledních deseti let. Zateplení je však vhodné především pro panelové domy a bytové domy postavené v minulém století.

U novostaveb je podstatně výhodnější zvolit pro stavbu obvodových stěn plné a jednovrstvé tepelněizolační zdivo bez zbytečných dutin a dodatečného kontaktního zateplování.

Není novostavba jako novostavba

Stavba domu
V případě nízkoenergetické novostavby je zateplení přisuzována zbytečně důležitá role. U novostavby z moderních materiálů totiž uniká skrz zdivo nanejvýš 1/5 veškerého tepla. Podstatně kritičtějšími místy jsou nekvalitní okna a dveře, slabá izolace v podlaze/na střeše a nepromyšlené větrání.

Pokud se nejedná o pasivní dům, kde je nutné docílit velmi těsné obálky budovy při co nejmenší tloušťce zdiva, má dodatečné zateplení smysl, a to i když se jedná o tloušťku izolantu mnohdy překračující 220 mm. Zateplovací systémy však mají omezenou životnost − náklady na jejich pořízení prodražují náklady na celou hrubou stavbu a nejpozději za 25 let vás tato investice čeká znovu. Bohužel se tak často stane mnohem dříve.

Pozor na dodatečné zateplování svépomocí

Stavba domu
Správnou tloušťku zateplení volí projektant na základě svých výpočtů a uvádí ji v projektové dokumentaci. Pokud se tedy stavebník pustí do zateplení pouze na základě doporučení ze strany přátel či stavební firmy, může to mít v budoucnosti nepříjemné následky.

Může dojít například k vytvoření rosného bodu, a tím k zadržování vlhkosti – nejen že se pak nedostaví pocit příjemného mikroklimatu uvnitř budovy, ale navíc se mohou objevit i plísně. Krásným ilustrativním příkladem je navrstvené zimní oblečení − pokud na sebe v mrazu navléknete triko, huňatý svetr a péřovou bundu, ihned se dostaví pocit tepla. Zároveň se vám však začnou potit záda, protože pokožka nedýchá. A přesně tak se může chovat i nesprávně navržené a postavené zateplení.

Vsaďte na bílý pórobeton

Pórobeton Ytong je masivní materiál − skrze zdivo tedy nemůže svévolně proudit studený vzduch z nevyřešených teplených mostů, a ochlazovat tak stěny. Pokud je vzduch uzavřen a neproudí, dá se považovat za nejlepší izolant. Bílý pórobeton Ytong tedy funguje jako funkční oblečení – zahřeje, zároveň však dýchá a s vlhkostí umí aktivně pracovat.

Tepelněizolační tvárnice Ytong řady +

Kompletní stavební systém Ytong, se kterým postavíte naprosto homogenní hrubou stavbu domu doslova od sklepa až po střechu, je od jednoho dodavatele a z jednoho materiálu. Tím jsou minimalizovány jak tepelné ztráty, tak poruchy konstrukce. Tepelněizolační tvárnice Ytong řady+ jsou pak ideálním řešením pro novostavby bez nutnosti dalšího zateplování.

Tepelněizolační tvárnice Ytong Theta+ a Lambda+ jsou velmi pórovité, a tím i lehčí než běžné tvárnice Ytong. Zadržují tak drahocenné teplo daleko více než konkurenční stavební systémy. Pórobetonové systémové doplňky, jako jsou nosné překlady nad otvory a věncové tvárnice v místě stropních konstrukcí, skvělé vlastnosti jen podtrhnou.

Cenový rozdíl mezi běžnými tvárnicemi Ytong a tepelněizolačními tvárnicemi Lambda+ navíc není velký. Pokud si z celkového rozpočtu stavby vyškrtnete částku na zateplení, můžete ušetřené peníze směle použit například na novou kuchyň.

Komentáře

Načítám komentáře...