Z čeho postavit plot: tradiční i moderní materiály

Ploty

Autor:

Plot může být postaven ze dřeva, betonu, kovu či plastu, případně ho mohou tvořit i živé keře. Finální výběr přizpůsobíme celkovému stylu domu a přilehlé zahrady, stejně jako účelu, za kterým plot stavíme.

Už selský rozum napoví, které materiály se k vaší parcele budou hodit a které tu budou působit nepřirozeně. Máte-li pohádkový domeček na vsi a představu babiččiny zahrádky plné bylin a lučního kvítí, po betonových deskách zřejmě nesáhnete. Je pravda, že u moderních novostaveb máme větší pole výběru - může se sem hodit jak beton, plast a hliník, tak přírodní kámen a dřevo.

Vývoj tradičních i moderních materiálů ke stavbě plotu jde kupředu, a tak betonový plot už dávno nemusí představovat jen nevzhlednou šedivou zeď. Z betonu se vyrábějí plotové desky imitující přírodní kámen, které se zabudují mezi nosné sloupky. Stavbu dřevěného plotu si lze zase zjednodušit hotovými dílci, třeba i s vyřezanou mřížkou nebo zdobenými jinými ornamenty.

Řada lidí dnes dává přednost materiálům bezúdržbovým; zkrátka postavíte plot a dále se o něj nemusíte starat, není třeba ho impregnovat, natírat atd. Tomuto kritériu vyhovuje kámen, beton, hliník, kvalitní tvrzený plast anebo třeba gabiony.

Mohlo by vás zajímat

Gabiony

Drátěné klece naplněné kameny různé velikosti se původně používaly především ke zpevnění břehů a svahů, své místo si však postupem ...

V zahradách se objevují i kombinace jednotlivých materiálů; například díl z gabionů střídá dílec dřevěný apod. Takové řešení může přijít vhod v případě, že v jedné části délky zahrady máte například posezení, které chcete zakrýt neprůhlednou stěnou, hned vedle ale chcete pěstovat popínavé rostliny a potřebujete k nim postavit vhodnou oporu, po které se budou moci plazit. Kapku inspirace najdete ve fotogalerii.

Komentáře

Načítám komentáře...