PLAVÁNÍ PŘINÁŠÍ UVOLNĚNÍ

Plavání je jeden z nejlepších způsobů rehabilitace, zejména při duševní práci. Procvičovány jsou téměř všechny svaly a klouby na těle, při plavání trénují plíce i srdce a to bez jakýchkoliv otřesů a nárazů na klouby, které provází většinu ostatních sportů včetně běhu. I nebezpečí úrazů je při plavání minimální. Voda...

Plavání je jeden z nejlepších způsobů rehabilitace, zejména při duševní práci. Procvičovány jsou téměř všechny svaly a klouby na těle, při plavání trénují plíce i srdce a to bez jakýchkoliv otřesů a nárazů na klouby, které provází většinu ostatních sportů včetně běhu. I nebezpečí úrazů je při plavání minimální. Voda jako živel má velmi pozitivní vliv i na psychiku člověka. Proto jsou vodní sporty všeobecně oblíbeny. Jenže zkuste, jako milovník plavání, najít uprostřed léta alespoň tak čistou vodu, kde by nehrozila nějaká infekce. K moři si odpoledne odskočit nemůžete, veřejný bazén je přeplněný. Výprava k jakékoliv vodě vyžaduje alespoň 3 - 4 hodiny času, pokud nebydlíte na břehu, nebo za plotem plovárny.

Vlastní (soukromý) bazén je vám k dispozici po celých 24 hodin, nikdy v něm není plno a nabízí po celý rok perfektně čistou vodu. To jsou hodnoty, které se nedají přepočítávat na jízdné a vstupné na veřejné koupaliště. A posuďte sami, jaký vliv má bazén na rodinné klima, když se rodina večer schází místo u televizní obrazovky v bazénu?

Stavba, dnes už spíše výroba, bazénů prodělala za posledních padesát let zhruba stejný vývoj, jako výroba téměř veškerého spotřebního zboží včetně automobilů. Od původních trvanlivých, solidních, masivních a poměrně drahých výrobků, přes výrobky tzv. "na jedno použití" s nízkou cenou a rychlou obměnou až k dnešní době, kdy většina zákazníků požaduje opět výrobek trvanlivý s dlouhou zárukou, ale rychle vyrobitelný a za přijatelnou cenu. V nabídce bazénů zůstaly dodnes výrobky z obou předešlých etap a všechny se snaží vyhovět dnešním požadavkům.

Betonové bazény se v zájmu zrychlení staví z tvárnic a vystrojují folií, plechové bazény se zakopávají do země a obetonovávají, přičemž filtrační technologie zůstává 50 let nezměněná, pouze se miniaturizuje a vyrábí z kvalitnějších materiálů. Stále jde ale o klasický osvědčený pískový tlakový filtr. Pouze období výrobků krátké životnosti obohatilo technologii o kartušové filtry, jejichž filtrační vložka se mění asi jako olejový filtr v autě.

Jeden z mála výrobců, který sáhl po naprosto originálním řešení, které splňuje beze zbytku požadavky dnešní doby je francouzský JEAN DESJOYAUX. Ztracené bednění umožňuje rychlou montáž, přestože se jedná o železobetonový monolit s vysokou životností a desetiletou zárukou. Podtlaková filtrace přes filtrační tkaninu, umístěná ve vstupních schodcích do bazénu má snadnou obsluhu a vyřešila řadu problémů relativně složitější filtrace pískové. Není třeba hledat prostor pro umístění filtru, který je přímo v bazénu a tím odpadává veškeré podzemní potrubí a veškeré prostupy stěnou bazénu, které jsou často zdrojem poruch.

Dnešní nabídka na trhu je tak pestrá, že si každý může vybrat podle svého vkusu a podle své peněženky. Stejně jako auto. Je zde ale přece jen rozdíl. Pokud nemám na drahé auto, koupím si levnější a až našetřím, prodám ho v bazaru a koupím lepší. S bazénem to tak jednoduché není. Zkuste si představit, že budete za deset roků vykopávat ze země bazén, protože již chcete kvalitnější. Asi je lepší chvíli počkat a uspořit na definitivní řešení. Bazén by měl být minimálně poruchový, zejména nepříjemné jsou poruchy potrubí v zemi pod upraveným terénem a dlažbami. U bazénu Jean Desjoyaux tyto starosti odpadají, neboť u něj podzemní potrubí nenajdete.

Při posuzování nabídky je také potřeba si uvědomit, co za nabízenou cenu vlastně kupujete. Jestli kompletní funkční stavbu, nebo jenom technologii a kolik bude stát požadovaná stavební připravenost a další doplňky, nutné k provozování bazénu.

Ing. Antonín Jarůšek

Komentáře

Načítám komentáře...