ZAHRADNÍ POMOCNÍCI

Hlavním tématem těchto nádherných slunných a teplých dní se stává zahrada a péče o ni. Není divu, neboť kdo by se nechtěl pyšnit bohatou úrodou či krásně upravenou okrasnou zahradou, v které se tak báječně hojí veškeré denní starosti. Ale nic není zadarmo a tak i pro bohatou úrodu a krásný vzhled zahrady budeme muset...

Hlavním tématem těchto nádherných slunných a teplých dní se stává zahrada a péče o ni. Není divu, neboť kdo by se nechtěl pyšnit bohatou úrodou či krásně upravenou okrasnou zahradou, v které se tak báječně hojí veškeré denní starosti. Ale nic není zadarmo a tak i pro bohatou úrodu a krásný vzhled zahrady budeme muset něco málo udělat. Budeme muset zahradě věnovat trochu času a péče, aby se nám mohla velkoryse odměnit.

Mnozí si asi povzdychnou "a zase jen práce", ale nic není tak horké jak se uvaří. V dřívějších dobách povzdech vcelku oprávnění v dnešních trochu předčasný. Díky zahradní technice se totiž práce na zahradě stává spíše zábavou a odpočinkem než těžkou lopotou, ale jen za předpokladů, že vsadíme na dobrou "kartu". Proto je dobré znát pravidla jak dobře vybrat a nepřebrat.

Jedním ze základních předpokladů pro dobrý výběr zahradní techniky je správné rozhodnutí pro její využití. Rozhodujeme tedy podle toho, jak velkou zahradu máme obhospodařovat a jak často. Potom již budeme mít jasněni, zda si pořídíme levnější stroj s elektrickým či akumulátorovým pohonem, anebo v případě větší zahrady, louky, raději zvolíme stroj s benzinovým motorem. Rozhodovat se budeme tedy mezi technikou z kategorií profesionální a hobby. Protože každá je trochu jiná a každá má své klady - zápory i cenu.

Profi technika
Patří k technice určené pro každodenní práci, která vydrží v chodu po celou pracovní dobu, má výkonnější špičkové motory, pracuje tiše a pro pohon využívá valivá ložiska. Při práci s ní je třeba používat ochranné pomůcky jako jsou brýle, klapky na uši, vysoká obuv atd. Cenová hladina je u této zahradní techniky daleko vyšší než u hobby.

Hobby technika
Je určená pro vlastníky soukromé zahrady či pozemku, který nepřesahuje 800 m2. I když hlavní rozdíl mezi profesionální a hobby technikou spočívá v její odolnosti a životnosti je třeba si uvědomit, že na naši malou zahradu nepotřebujeme sekačku, která poběží nepřetržitě celou směnu. Je to zbytečný luxus, který plně nevyužijeme, neboť na naší zahradu o rozměru 800 metrů čtverečních vyjíždíme na trávník jen sezóně a ani ostatního nářadí nevyužijeme více. Proto není důvod obávat se nižšího výkonu motoru či elektrického pohonu, který je ještě vyvážen roční - dvouletou zárukou od výrobce. Také cenově je hobby technika, díky sériové výrobě, podstatně levnější než výrobky pro profesionální uživatele.

Výhon hobby techniky
Pokud byla řeč o menším výkonu, pak jen ve srovnání s profesionální technikou. Neboť výkon současné hobby techniky je překvapující. Díky ní je možno celoroční zásobu dřeva nařezat během dvou - čtyř hodin, s elektrickými nůžkami zarovnat a upravit živý plot několikrát do roka, přičemž motor nemusí běžet déle než hodinu a tak by se dalo pokračovat.

Jedno mají společné
K dobrému a dlouhému výkonu, jak technika z profesionální, tak i z hobby kategorie potřebují citlivé zacházení, dobrou péči doporučenou výrobcem a zbytečné nepřetěžování.

Komentáře

Načítám komentáře...