Zahradní technika na podzim

Zahradní technika na podzim

Zima už zprudka nalehla na dveře, ranní mrazíky začínají stříbřit opuštěná pole a louky ztrácejí svou svěží zeleň a pomalu šednou. Úroda odpočívá v zatepleném sklepě, a tak je na čase zahradu jen před zimou uklidit.elké zametáníbr/> Pořádkumilovné hospodyňky většinou touží i po dokonale uklizené zahradě, kde se...

Zima už zprudka nalehla na dveře, ranní mrazíky začínají stříbřit opuštěná pole a louky ztrácejí svou svěží zeleň a pomalu šednou. Úroda odpočívá v zatepleném sklepě, a tak je na čase zahradu jen před zimou uklidit.

Velké zametání
Pořádkumilovné hospodyňky většinou touží i po dokonale uklizené zahradě, kde se především nepovalují hromady poletujícího listí. Ještě donedávna se musely několik týdnů ohánět po trávníku hráběmi, případně zahradním koštětem a usilovně zametat. Pak se listí naložilo na trakař neboli zahradní kolečko a odvozilo se buď na hromadu, kde se zapálilo a nebo se zahazovalo hlínou v kompostu, případně odváželo do lesa. Dnes už se i při této práci můžeme spolehnout na zahradní techniku, a tak se šustivé „pohromy“ dokážeme zbavit rychle, elegantně, bez námahy a ještě ji na zahradě můžeme beze zbytku zužitkovat. Se spadaným listím si totiž hravě poradí tzv. zahradní vysavač.


Cena ručních elektrických vysavačů se pohybuje cenově zhruba od 3000 Kč výše podle výkonu a komfortu, který se dá k vysavači přikoupit. Váha ručních vysavačů je kolem 5 kg, což znamená, že jsou snadno přenositelné, navíc mají vodící kolečko, takže obsluha vysavače v podstatě nosí pouze sběrný pytel, který má obsah 60 l. Samozřejmě, že je výhodnější vysávat listí suché a ne zavlhlé či úplně mokré. Nejběžnější jsou vysavače o výkonu 1600 W, ale v nabídce na trhu jsou vysavače od 1800 W až do 2000 W.

Pro náročnější klientelu jsou vhodné také vysavače pojízdné, které mají zásobníky na 100 i více litrů, šíře záběru a vysávání je kolem 60 cm. Cena těchto motorových vysavačů se pak pohybuje od 32 000 Kč výše.
Popelčina proměna
Období před nástupem zimy je také vhodnou dobou k rekultivaci dosud nevyužívané části zahrady. Při likvidaci staré trávy, plevele a různých náletových porostů velmi dobře slouží tzv. Trimmer. Je to vlastně křovinořez na kolečkách, vhodný k nasazení v nejtěžších podmínkách. Má výměnnou hlavu a můžeme zde střídat strunu, nůž nebo pilový kotouč. Výhodou proti klasickému křovinořezu je, že jde o velice výkonný stroj o výkonu 5,5 koňských sil. Navíc se pohybuje na kolečkách, takže nám nevadí jeho váha kolem 10 kg.
Příprava materiálu pro kompost
Čas pozdního podzimu a zimy se také hodí k průklestu stromů a křovin. Co však s odpadem? Většina zahrádkářů by se měla po vznesení této otázky rozhodnout pro koupi drtiče. Na trhu najdeme dva základní typy tohoto přístroje – pomaloběžný drtič a agresivní drtič, který seká materiál v podstatě na “kaši“. Pomaluběžné přístroje v podstatě materiál nedrtí, ale sekají. Oproti prvnímu systému mají tu výhodu, že zaprvé nedělají takový rámus a zadruhé dřevo štěpkují, takže takto upravené větve se dají použít jako mulčovací materiál. Jde o věc veskrze praktickou a užitečnou. Uvnitř drtiče najdeme ozubené pomaloběžné kolo, které pracuje na principu
Rekultivace půdy
Pro úklid zahrádky, na které jsme pěstovali zeleninu a pro zkulturnění zeminy, si můžeme vybrat z několika typů rotavátorů. Tento přístroj dokáže hezky promíchat a promlít půdu a jeho pomocí můžeme vpravit i kompost do zeminy. Dokáží zabezpečit kvalitní budoucí úrodu, aniž by byla nutná dřina s rýčem a motykou. Nejmenší rotavátor s šíří záběhu do 60 cm je nabízen v ceně od 14 000 Kč a největší, nejkomfortnější a s nejvýkonnějším motorem se záběrem až do šíře 110 cm pořídíme za 30 000 Kč.

-šum-

Komentáře

Načítám komentáře...