Plevele na zahradě

Plevele na zahradě

Plevel je slovo, které představuje prakticky nezničitelného nepřítele každého zahrádkáře. Boj s ním jakoby připomínal boj s větrnými mlýny – úporný ale nekonečný. Ale nic víc než bojovat se v tomto případě nedá, pokud nechceme, aby záplava plevelů ničila naši práci. Vyzbrojme se tedy k boji proti plevelům účinnými...

Plevel je slovo, které představuje prakticky nezničitelného nepřítele každého zahrádkáře. Boj s ním jakoby připomínal boj s větrnými mlýny – úporný ale nekonečný. Ale nic víc než bojovat se v tomto případě nedá, pokud nechceme, aby záplava plevelů ničila naši práci. Vyzbrojme se tedy k boji proti plevelům účinnými zbraněmi – znalostmi z jejich života – a boj s nimi nebude tak marným.

Druhy plevelů
Na začátek je třeba si uvědomit, že není plevel jako plevel. Obecně lze plevele rozdělit podle jejich vytrvalosti na jednoleté a víceleté. Jednoleté druhy (řeřišnice, laskavce, žabinec ad.) se rozmnožují semeny. Proto, abychom zabránili jejich množení, je důležité zabránit jejich vysemenění. Pokud se nám to nepodaří, můžeme mít naseto na celé dlouhé roky dopředu. Na boj proti nim se tedy vypravíme, když jsou ve fázi klíčení, před tím, než stačí vykvést a vytvořit semena. Snadno si proti nim pomůžeme mechanicky, postačí je jen z půdy ručně vytáhnout, neboť jednoleté plevele nemívají zpočátku příliš složitý kořenový systém. V případě většího až epidemického výskytu tohoto druhu plevele nám mohou pomoci některé z herbicidů (pouze krajní řešení).

Víceleté druhy jsou již tvrdším oříškem. Na jednom stanovišti mohou vydržet řadu let. Rozrůstají se trsy nebo vyhánějí oddenky a výběžky. Období vegetačního klidu přežívají pomocí zásobních orgánů – dužnatých kořenů, cibulkám, oddenkům či hlízám. Z těchto druhů se nás asi nejvíce natrápí výběžkaté a oddenkaté druhy mezi než patří např. kopřiva, pýr, svlačec rolní, smetánka lékařská.

Boj proti vytrvalým plevelům je již obtížnější, neboť při mechanické kultivaci či překopávání může dojít k rozdělení kořenů a oddenků, které mohou regenerovat a tak namísto k jejich hubení přispějeme k jejich množení. Účinné je jejich manuální odstranění - jak rostliny tak i celého kořenového systému nebo pak použití chemických přípravků.

Chemické přípravky pro hubení plevelů
Na velké plochy nebo proti houževnatým plevelům bychom s metodou ručního pletí asi nestačili. V takovém případě je zapotřebí, ať již chceme nebo ne, vyzbrojit se chemií. Chemických přípravků pro tento účel je celá dlouhá řada - od herbicidů na konkrétní druhy rostlin přes herbicidy pro hubení dvouděložných rostlin (např. Aminex) až po totální herbicidy (např. Roundup či Glyalka) ničící veškerou zeleň od plevelů po stromy. Prodávány jsou ve formě sprejů, rozpustných prášků, gelů nebo tekutin.

Jejich použití bychom však měli vždy důkladně zvážit a přesvědčit se, že není jiného a přirozenějšího řešení. Při práci s nimi je pak nutné řídit se dle návodu výrobce a dodržovat bezpečnostní opatření.

Komentáře

Načítám komentáře...