Jarní péče o zahradu

Jarní péče o zahradu

Je březen a zanedlouho tu již bude duben. Přestože se to nezdá, je jaro. Zahrady ožívají a vyžadují po zimě naší pozornost. A tak místo abychom zůstávali za kamny, je na čase vyrazit na zahradu a připravit ji na nastávající sezónu. Je na čase odstranit všechno chvojí chránící přes zimu choulostivější rostliny....

Je březen a zanedlouho tu již bude duben. Přestože se to nezdá, je jaro. Zahrady ožívají a vyžadují po zimě naší pozornost. A tak místo abychom zůstávali za kamny, je na čase vyrazit na zahradu a připravit ji na nastávající sezónu.

Je na čase odstranit všechno chvojí chránící přes zimu choulostivější rostliny. Vyčistit skalku i záhony s trvalkami a nakypřit mezi rostlinami pořádně zem. Dále květinové záhony a keře trochu pohnojit. V trávníku vypíchat vytrvalý plevel, přihnojit jej a řídká místa osít travním semenem. Pomalu můžeme začít vysazovat nové okrasné keře a vysévat otužilé letničky – měsíček, slunečnice, rezedu atd. a provést jarní řez.

Vhodný čas pro řez růží
Na jaře, v přelomu března a dubna je třeba u růží, aby krásně rostly a kvetly, provést tzv. udržovací řez. Řez je totiž třeba provádět v období, kdy se růžím začínají nalévat pupeny, ostrými dvoubřitými zahradnickými nůžkami. Pro dosažení bohatého kvetení se růže seřezávají spíše méně než příliš mnoho. Silné výhony se ponechávají delší, slabé a tenké je možno zkrátit víc, odumřelé, namrzlé, nemocné, příliš husté či křížící se výhony je zapotřebí odstranit úplně.

Jak provádět řez u jednotlivých druhů růží
Záhonové růže je dobré zaříznout zhruba o jednu třetinu, v případě, že budeme chtít k řezu květy na dlouhém stonku, pak je zapotřebí provést řez hlubší.

U pnoucích růží se zařezávají jen nové postranní výhony a to na dvě – pět oček. Popínavé růže kvetoucí jedenkrát se pak zařezávají po odkvětu a to tak, že se jejich květní stonky vyrůstající z hlavních výhonů zkrátí cca na tři – čtyři očka.

U růží stromkových je dobré výhony zkrátit cca o 20 cm tak, aby vznikla kulatá koruna. K zahuštění koruny stromkových růží je možné provést později ještě jeden řez, kterým se zkrátí nové listové výhony zhruba o tři listy. U vyšších keřových růží kvetoucích víckrát není třeba provádět příliš hluboký řez, silné výhony stačí zkrátit opravdu jen minimálně, slabší cca na tři - čtyři očka. Keřové růže kvetoucí jednou se pak neřežou vůbec.U nich stačí řezem odstranit jen přestárlé dřevo.

Komentáře

Načítám komentáře...