Květinové truhlíky

Květinové truhlíky

Když si zařizujeme nový byt či dům, samozřejmě nezapomeneme ani na výzdobu oken. Většinou je zakryjeme záclonami, případně také závěsy nebo žaluziemi, ale ani v tomto okamžiku ještě není zabydlování oken u konce. Stále jim totiž chybí duše. Malý kousek přírody, který by využíval jejich skleníkového efektu ke svému...

Když si zařizujeme nový byt či dům, samozřejmě nezapomeneme ani na výzdobu oken. Většinou je zakryjeme záclonami, případně také závěsy nebo žaluziemi, ale ani v tomto okamžiku ještě není zabydlování oken u konce. Stále jim totiž chybí duše. Malý kousek přírody, který by využíval jejich skleníkového efektu ke svému prospěchu. Nezbývá tedy nic jiného než se zasloužit o to, aby i naše okna rozzářila živá krása. Květiny buď umísťujeme na meziokenní parapet, pokud není dostatečně široký a chceme rostliny umístit raději venku, dáme přednost okenním truhlíkům, které zabudujeme před okny většinou na vybíhajícím plechu. Tak se můžeme na malé ploše těšit z rozkvetlých květin, které bychom měli buď jen doma v malém květináči nebo se také můžeme rozhodnout pro osázení truhlíku venkovními rostlinami, jež se obvykle vyskytují na zahrádce.

Typy truhlíků

Truhlíky dřevěné musí být vyrobeny z masivnějšího materiálu, který je ještě třeba natřít izolačním lakem, aby odolával nepříznivým vlivům počasí. Šikovní kutilové si mohou vyrobit také truhlík z betonu, který lze vyzdobit například keramickými dlaždicemi, kamínky, případně škeblemi. Touto výzdobou můžeme zkrášlit i dřevěný truhlík, který z vnější strany pokryjeme 6-12 mm silnou vrstvou cementové malty a do ní pak vsazujeme keramickou, skleněnou, kamínkovou či škeblovou mozaiku.

Pokud máme zahradu, může se truhlík stát jedním z jejích dekorativních prvků, případně nám zkrášlí okolí bazénku nebo terasu. Zde pak už můžeme experimentovat také tvarově. Truhlík můžeme například vydlabat i v samorostu, pařezu či v kulatině určené k řezání a ke štípání na topení, zvlášť efektní je kmen břízy i s kůrou. Chceme-li umístit truhlík na terase či balkóně, můžeme ho také zavěsit na zeď a dát mu podobu dřevěného závěsného košíku, na jehož dno umístíme květináče. Je vytvořen z hranatých lišt spojených řetízkem. Všechny lišty je třeba dvakrát natřít lakem nebo lněným olejem. Horní konce všech řetízků jsou spojeny velkým kroužkem a ten pak připevníme na konzoli, jenž jsme dobře upevnili na stěně.

Příprava truhlíku na výsadbu

Na zimu truhlíky buď odnášíme do sklepa, případně v nich vyměníme rostliny za pokojové a přeneseme je do bytu, nebo je necháváme venku, ale pak je přikrýváme stejně jako záhony větvičkami chvojí.

Osázení truhlíků
Rozhodujeme se především podle toho, kam chceme truhlík umístit. Klasický truhlík, určený pro zahradu, otevřenou terasu či vnější okenní parapet osazujeme spíše chladnomilnými druhy, jako jsou například aukuba (Aucuba japonica), brslen (Euonymus japonicus,), levandule (Lavandula angustifolia), břečťan (Hedera helix), hebe (Hebex andersonii) nebo také celá řada zakrslých konifer. Dobře zvolená směs stálezelených rostlin nám vydrží dlouhou dobu v truhlíku a bude potřebovat jen minimální péči.

Milovníci kvetoucích rostlin však dají přednost například petúnii (Petunia hybrida), afrikánu (Tagetes erectus) či sporýši (Verbena hybrida). Tyto letní krasavice pěstujeme většinou z předpěstovaných sazenic, většinou je kupujeme v květinářství, ale můžeme si je též předpěstovat v pařeništi. Nejlépe se jim daří na slunci. Ale ani na severní straně domu se nemusíme vzdát truhlíků. Tam se zase výborně daří především begóniím (Begonia), fuchsiím (Fuchsia) a voskovkám (Hoja bella).


Truhlíky můžeme i u kvetoucích rostlin vysazovat buď jednodruhově, nebo dáváme přednost směsím. Tady se snažíme spojit různé druhy rostlin tak, aby se k sobě hodily nejen stejnými nároky na půdu, stanoviště a zálivku, ale i svou barevností či vzrůstem.

Na jaře osazujeme venkovní truhlíky také květinami, které běžně pěstujeme na záhoncích či v květináčích. Jsou to především macešky (Viola wittrockiana), prvosenky (Primula), pomněnky (Myosotis palustris), hyacinty (Hyacinthus), modřence (Muscari racemosum) nebo narcisy bílé (Narcissus poeticus) i narcisy žluté (Narcissus pseudonarcissus) či zakrslé tulipány (Tulipa gesneriana).

-das-

Komentáře

Načítám komentáře...