Okrasné keře v říjnu

Okrasné keře v říjnu

Letošní říjen připomíná spíše listopad, přinesl nám studené a sychravé počasí, které zrovna neláká k pobytu venku, ale i přes to, můžeme na zahradě před příchodem zimy stihnout udělat ještě pár věcí. Můžeme stihnout například vysadit některé okrasné keře. Až na několik výjimek je v říjnu totiž ta nejvhodnější doba pro...

Letošní říjen připomíná spíše listopad, přinesl nám studené a sychravé počasí, které zrovna neláká k pobytu venku, ale i přes to, můžeme na zahradě před příchodem zimy stihnout udělat ještě pár věcí. Můžeme stihnout například vysadit některé okrasné keře. Až na několik výjimek je v říjnu totiž ta nejvhodnější doba pro výsadbu opadavých okrasných keřů.

Podaří-li se nám sazenice vysadit do půlky října, stihnou si ještě před nástupem zimy vytvořit dostatek jemných kořínků, aby ji bez problémů přečkaly a hned zjara začaly rychle růst.

Jak na to

Na podzim vysazený keř je zapotřebí již chránit před mrazem. Dobře ho ochráníme nastýlkou čerstvého chlévského hnoje, který zabrání pronikání mrazu do půdy a udrží v ní dostatek vlhkosti, aby mohly rostliny dobře přijímat vodu.

Vysazujeme růže
V říjnu je možné vysadit např. i růže, které, pokud jsou vysazené během října, vytvoří nové kořeny ještě než promrzne půda a na jaře vyraší mnohem lépe než růže vysazené později.

Jak na to
Stromkové růže se mají vysazovat v rozestupech 75 – 100 cm, keřovým stačí rozestup 40 – 50 cm. Pokud je budeme chtít vysadit v několika řadách, pak je třeba mezi nimi nechat vzdálenost 100 cm. Stromkové růže se vysazují šikmo tak, aby kmínek se zemí svíral úhel cca 60 stupňů. Místo očkování by mělo být nahoře. Keřové růže je pak třeba vysadit tak hluboko, aby místo očkování bylo dostatečně zakryto zeminou.

Před výsadbou, ať již stromkových či keřových růží, je důležité ostrým nožem zkrátit kořeny, které byly poškozeny. Jinak je při výsadbě dobré zkrátit výhony růží asi o polovinu jejich délky, aby v zimě část výhonů nezmrzla. Rostliny je samozřejmě nutné při výsadbě opět důkladně přimáčknout a následně zalít, aby se dobře ujaly.

Pro jejich úspěšné přečkání zimy je dobré hned po výsadbě ohnout stromovým růžím korunu k zemi a přikrýt ji zeminou, a keřové růže silně nakopčit.

Komentáře

Načítám komentáře...