Okrasná zahrada v listopadu

Okrasná zahrada v listopadu

Letošní větrná smršť na konci října poněkud urychlila spad listí, takže už můžeme ze všech sil hrabat a zakládat na nový kompost. Kromě nahrabaného listí do něj můžeme přidávat zaschlé stonky rostlin a větve dřevin rozšrotované v drtiči odpadů. Kompostovat můžeme i listí ořešáků, které se rozkládá mnohem pomaleji, ale...

Letošní větrná smršť na konci října poněkud urychlila spad listí, takže už můžeme ze všech sil hrabat a zakládat na nový kompost. Kromě nahrabaného listí do něj můžeme přidávat zaschlé stonky rostlin a větve dřevin rozšrotované v drtiči odpadů. Kompostovat můžeme i listí ořešáků, které se rozkládá mnohem pomaleji, ale musíme ho posypat trochou drceného vápence a proložit trávou a listím jiných stromů. Pro lepší kvalitu kompostu je rovněž dobré přimíchat rohovinu.

Trvalkový záhon
Odkvetlé rostliny odstřihneme nízko nad zemí a dáme do kompostu. V drsnějších klimatických podmínkách raději ponecháme zaschlé listy, aby chránily rostliny před holomrazy. Záhon v tomto období můžeme ještě mělce okopávat a prázdná místa mezi rostlinami nakypřit vidlemi. Stále odstraňujeme plevel, který je daleko vitálnější než okrasné rostliny a mohl by nám do jara opanovat záhon.

Přestože se v tento nevlídný měsíc snažíme především připravit záhonky na spaní, můžeme stále ještě vysévat některé druhy trvalek, jako jsou hořce, prvosenky, upolíny nebo srdcovky. Před jejich výsadbou záhon zkypříme a přihnojíme kompostem. Semínka na rozdíl od teplých měsíců sázíme spíše řidčeji a hlouběji do země. Pro výsadbu si však musíme zvolit počasí, kdy půda není ještě promrzlá. Před příchodem mrazů je dobré přikrýt záhon chvojím.

A co letničky?
Na letničkové záhony se v tomto období vypravíme především s rýčem. Dříve než obrátíme zbytky rostlin kořeny vzhůru, je dobré si nakreslit plánek, abychom před jarní výsadbou nebo výsevem věděli, co kde rostlo a nedávali tentýž druh letniček na stále stejné místo. Před vlastním rytím je třeba na záhon opět rozhodit vrstvičku prosetého kompostu, abychom do půdy vpravili nové živiny. Ztvrdlé hroudy země není třeba rozbíjet, přenecháme také něco mrazu.

V listopadu (pokud ještě nepromrzla zem) je rovněž možné vysévat některé druhy letniček. Jsou to například fialy, měsíčky, máky, iberky, stračky, sluncovky, šatery a černuchy.

Cibuloviny
Začátek měsíce je pro zahradníka poslední možností k vysazení okrasných cibulovin a hlíznatých rostlin kvetoucích na jaře. S největší pravděpodobností budou mezi nimi tulipány, hyacinty nebo narcisy, které mají specifické nároky na výběr stanoviště. Zatímco hyacinty potřebují dostatek slunce, narcisy milují světlý stín na okraji dřevin. Většina cibulovin pak vyžaduje písčitou hlinitou půdu s vysokým obsahem humusu a živin.

Soliterní květiny vysazujeme pomocí sázecího kolíku, kterým vyhloubíme 10 až 15 cm hlubokou jamku. Do ní přisypeme trochu humózní země, mírně zatlačíme cibuli a zasypeme. Pokud osazujeme stejným druhem celý záhon (což je vhodné zejména u tulipánů), odstraníme nejprve 10 až 15 cm hlubokou vrstvu zeminy, odhrnutý záhonek znovu zryjeme, uhrabeme a posypeme 1 až 2 cm silnou vrstvou písku. Konečně položíme jednotlivé cibule v rozmezí 15 až 20 cm od sebe, a znovu zasypeme. Nejprve však odstraněnou zeminu důkladně promícháme s pískem, rašelinou a přídavkem kostní moučky nebo rohoviny. Nakonec přikryjeme záhon vrstvou suchého listí, aby rostliny mohly přes zimu lépe zakořenit.

Cibule nebo hlízy květin, které budeme sázet až na jaře, uložíme do bedničky s rašelinou, kterou umístíme v nevytápěném sklepě nebo garáži. Zde průběžně kontrolujeme jejich zdravotní stav a nahnilé nebo plísní napadené kusy likvidujeme.

Cibulky lilie zasadíme do květináčů a umístíme v nevytápěné chodbě, kde zůstanou až do jara. Pak je i s kořenovým balem přesadíme na záhon.

Dřeviny
Začátek předposledního měsíce v roce je vhodný k výsadbě listnatých dřevin s opadavými listy. Za příznivého počasí vysazujeme do připravených jam nové růže. U starších růžových keřů zase provádíme podzimní řez, při kterém zkrátíme jejich výhonky asi o jednu třetinu. Před příchodem zimy záhon s růžemi ještě mělce zryjeme a ke kořenům nahrneme asi 20 cm vysokou vrstvu země či mulčovací kůry. Kmeny choulostivějších druhů obalíme třeba slámou.

V listopadu rovněž provádíme řez živého plotu z opadavých listnáčů. Stříháme obvykle podle napnutého provázku a to tak, že spodní část zůstává o trochu širší. Používáme zásadně dvoubřité pákové nůžky nebo elektrické akumulátorové popřípadě hydraulické nůžky.

-ra-

Komentáře

Načítám komentáře...