Zahrada plná růží

Zahrada plná růží

Růže paří ke květinám, které provázejí člověka již od starověku. Obrázky růží zobrazených na mincích nebo hliněných destičkách pocházejí už z doby 4.000 let před naším letopočtem. Svoji oblibu si udržely po staletí a dodnes se můžeme těšit z jejich vůně a pestrých barev květů. Pěstitelé růží tvrdí, že žádná jiná...

Růže paří ke květinám, které provázejí člověka již od starověku. Obrázky růží zobrazených na mincích nebo hliněných destičkách pocházejí už z doby 4.000 let před naším letopočtem. Svoji oblibu si udržely po staletí a dodnes se můžeme těšit z jejich vůně a pestrých barev květů. Pěstitelé růží tvrdí, že žádná jiná rostlina nevyniká takovou dokonalostí a krásou a nedokázala si podmanit lidská srdce tak jako růže.

Patříte–li i vy k těm, kteří chtějí rozmnožit svoji zahrádku o tuto nádhernou rostlinu, pak je tento článek určený právě vám.

Výběr stanoviště
Růže potřebují slunné nebo částečně zastíněné místo. Nevyhovuje jim stanoviště, které se nachází v průvanu ani u plně prosluněných zdí obrácených k jihu. Zcela nevhodné je pak umístění v plném stínu na severní straně pod vysokou zdí nebo stromy, které kromě světla navíc odebírají růžím svými kořeny vodu a živiny.

Čas a způsob sázení
Nejvhodnější dobou výsadby keřovitých růží je podzimní období od poloviny října do prvních mrazíků. Před výsadbou je vhodné oživit kořínky zkrácením a odstranit zaschlé a poraněné výhonky. Rostliny bychom měli vysazovat do prostorných jamek o minimální velikosti 30 x 40 cm a do takové hloubky, aby krček rostliny (nejčastěji místo po očkování) byl ukryt alespoň dva až tři centimetry pod úrovní záhonu. Nejideálnější zeminou je hlinitopísčitá půda, kterou je vhodné vylepšit starším zetlelým kompostem.

Po zasazení rostlinku zalijeme a přihrneme zeminou až do dvou třetin výhonů. V chladnějších stanovištích je dobré růži ochránit před vymrznutím a zakrýt přikrývkou z chvojí nebo listí. Při sázení na jaře postupujeme obdobným způsobem, půdu však nepřihrnujeme tak vysoko a sázíme růže již ostříhané. V tomto období je vhodné sázet stromkové a pnoucí růže, aby odpadla práce se složitým zazimováním.

Jarní ošetření
Když odezní větší mrazy, je dobré vyčkat částečného proschnutí zeminy, kterou rozhrneme na úroveň záhonu a provedeme sestřih. U silnějších rostlin můžeme ponechat na výhoncích až pět oček (pupenů), u slabších stačí jedno až tři očka na výhonu. Ponecháváme pouze silné výhony, slabé zredukujeme na dva až tři s minimálním počtem oček. Tímto způsobem provádíme například sestřih u stromových růží. Sadové a pnoucí růže stříháme tak, že u starších keřů odstraňujeme staré větve, abychom dosáhli prosvětlení. Výhonky v tomto případě pouze zkracujeme.

Ošetření během vegetace
V letním období bychom měli sledovat, zda rostlina není napadena škůdci, o které v teplém a suchém počasí není nouze. Nejčastějšími nepřáteli růží bývají mšice, které hubíme pomocí Pirimoru. Abychom podpořili nová květenství, je třeba odstraňovat odkvetlé květy a odstřihnout je pod druhým listem od květu. Rovněž odstraňujeme plané výhonky, čímž zabráníme zplanění celého keře. Pochopitelně nesmíme zapomínat na pravidelné zalévání.

Podzimní ošetřování
Dříve než uhodí první mrazíky, měli bychom růže asi o polovinu sestřihnout. Tím usnadníme jejich zimní ošetření a zajistíme je proti případnému vyvrácení silným větrem. Keře přihrneme co možná nejvýše zeminou a překryjeme chvojím nebo suchým listím. Na obsypání je nejlépe použít kompostovou mrvu, která nám na jaře výborně poslouží jako kompost. Nic bychom však neměli přehánět. Růže nesnáší přehřátí, a tak by překrytí mělo být úměrné klimatickým podmínkám.

Hnojení
Má–li nás růže potěšit co největší pestrostí svých květů, musíme ji pravidelně dodávat hnojivo. Při hnojení je však třeba dodržovat určité zásady. Nově vysazené růže nehnojíme, s tím počkáme až do druhého roku po výsadbě. Starší lze hnojit obvykle na podzim. Nemáme–li však s pěstováním růží větší zkušenosti, raději se podzimního přihnojení vzdáme. Kdybychom správně neodhadli čas, mohlo by dojít k novému rašení a keř by špatně zimoval. Pro jarní hnojení lze použít fosforečná a draselná hnojiva, nejvhodnější je speciální hnojivo pro růže Rosarin, a pokud jsme na podzim nehnojili Thomasovou moučkou, i superfosfát. Během vegetace přihnojujeme třikrát, a to vždy po odřezu květů. Nejvhodnější jsou kombinovaná hnojiva bez chlóru, jako je Hydrokomplex a Krystalon. Tato hnojiva lze ostatně použít i na jaře. Výborné je také tekuté hnojivo – nejlépe Vegaflor, které stříkáme na listy. Jako všechno, tak i hnojení má svoji dobu. Měli bychom s ním proto skončit během měsíce června, a pak až do podzimu dopřát růžím přirozený růst.

-šum-

Komentáře

Načítám komentáře...