Počátek roku v okrasné zahradě

Počátek roku v okrasné zahradě

Po týdnech, na tuto dobu neobvykle teplých, kdy se stále jakoby nedokázal rozloučit podzim, se konečně na Vánoce ozvala zima. Nejprve se k zemi začaly nesměle snášet první sněhové vločky, a pak uhodily i mrazy. Zatímco ještě 30. prosince více pršelo než sněžilo, tak na svatého Silvestra skutečně přišla zima se vším,...

Po týdnech, na tuto dobu neobvykle teplých, kdy se stále jakoby nedokázal rozloučit podzim, se konečně na Vánoce ozvala zima. Nejprve se k zemi začaly nesměle snášet první sněhové vločky, a pak uhodily i mrazy. Zatímco ještě 30. prosince více pršelo než sněžilo, tak na svatého Silvestra skutečně přišla zima se vším, co k ní patří…

Novoroční předsevzetí
Po návratu do tepla svého domova se dost často posadíme, s tužkou a blokem v ruce začínáme plánovat nový rok na své zahrádce. Přemýšlíme o nových záhonech, osevních postupech, nových rostlinných kombinacích. Dobrým pomocníkem se nám může stát zahradní deník, kam si budeme celý rok zaznamenávat, co jsme kdy na zahrádce udělali a co nám zahrádka také dala, jak se v kterém období projevila. V dalším roce nám pak mohou právě tyto záznamy pomoci při novém zahradním plánování a můžeme leccos zkorigovat.

Loučení s časem Vánoc
Pro většinu populace sice již Vánoce odezněly, i když podle církevního kalendáře končí až 11. ledna. S odchodem vánočního času však okamžitě nemusí vymizet vánoční atmosféra. Svíčky na adventních věncích sice již dohořely, něžná krása barborek opadala a stromeček jsme odstrojili.

Vánoce však nejsou jen stromeček, barborky a adventní věnce. K zimní výzdobě našeho bytu patří i živé květiny – například bramboříky, vánoční hvězda, azalky, kamélie či vánoční kaktus. Těmto květinám samozřejmě věnujeme svou pozornost i nadále. Je třeba je například přihnojit, protože bohaté kvetení je vysiluje. Neměli bychom také zapomenout na jejich pravidelnou a přiměřenou zálivku. Ostatní pokojové rostliny však v tomto období většinou ještě hluboce spí. Zaléváme je proto jen velmi málo, sukulenty vůbec ne, a samozřejmě je nepřihnojujeme. Musíme však vědět, že některé druhy pokojových květin, jako jsou například křídelnice, azalka nebo myrta, nesnesou zaschnutí kořenového balu, a tudíž je musíme alespoň občas mírně zalít.

Zimní zahrada
V zimních zahradách kvetou v této době velké keře azalek, kamélií a řetízkovců (Garrya) a začíná kvést i strelície. Pokud mrzne, měli bychom i těmto rostlinám přitápět. Na okenním parapetu bychom zase měli květiny podložit polystyrenovou destičkou, aby jim neprochladly kořeny. Jejich zastuzení se ohlásí nápadným žloutnutím rostliny.
Květiny také mohou nastydnout při větrání. Pokud venku klesne teploměr pod bod mrazu, měli bychom pokojové rostliny při větrání chránit zástěnou potaženou kusem látky. Máme-li sušší byt, je třeba zvlhčovat vzduch fontánkami nebo třeba alespoň vodním rozprašovačem a odpařovači.

Na zasněžené zahradě
Projdeme zahradu a znovu zkontrolujeme, zdali jsou všechny záhony přikryty proti chladu chvojím nebo slámou. Mráz a sněhová pokrývka mohou způsobit, že ptáci nenacházejí dostatek potravy, a proto je vhodné doplňovat jim pravidelně jídelníček v krmítkách. Současně bychom měli zkontrolovat, popřípadě opravit pletivo v plotě a ovinout jím i malé stromky. Ještě předtím je však vhodné natřít jejich kmínky vápenným roztokem. Ochrání je nejenom proti okusu lesní zvěře, ale i proti prudkému mrazu, kterým trpí zejména odsluněné části kmenů.

Přirozená ochrana
Můžeme také plánovat založení malých biotopů na podporu užitečných živočichů, například ploštic a slunéček, které likvidují mšice, svilušky, housenky, mery, štítenky, slimáky, mouchy a padlí. Připravíme pro ně ztrouchnivělé dřevo, hromady sebraného kamení, roští či porosty plevelů, kde se budou tito užiteční tvorové zdržovat.

Dobrými pomocníky jsou i škvoři, jež také naši zahradu zbavují mšic a dalšího škodlivého hmyzu. Pro ty je zase třeba naplnit hliněný hrnec dřevitou vatou a zavěsit mezi keře. Komu jsou tito brouci odporní, může se jich naopak zbavit tím, že vyčká na teplejší počasí, a pak obsah hrnce i s nimi vyklopit do lesa.

Blanokřídlý hmyz jako jsou včely, čmeláci, lumci, krásnoočka a pestřenky zase ocení, když jim připravíme svazky stébel slámy nebo rákosí, které zavěsíme například na zahradní vrátka, či jim na vhodném místě nainstalujeme různé provrtané dřevěné špalíčky. Odvděčí se nám tím, že zlikvidují vajíčka a larvy škodlivého hmyzu, mšice, vlnatky, svilušky a navíc nám naše rostliny opylují.

Zahrádka pouze neodpočívá
V této době také vyséváme semena skalniček vyžadujících přemrznutí. Na záhonu trvalek se za příznivého počasí již objevují první květy, zejména čemeřice černé a hlaváčku amurského. Pokud povolí mrazy, můžeme se těšit i z květů některých okrasných dřevin – například vilínu, kaliny či vřesovce, který je dokonce někdy považován za rostlinu měsíce ledna.

-šum-

Komentáře

Načítám komentáře...