Listopad v ovocné zahrádce

Listopad v ovocné zahrádce

Holé větve ovocných stromů po ránu vyčnívající z mlžného oparu vyvolávají pocit nostalgie. Procházíme osiřelou zahrádkou a vzpomínáme, co všechno jsme zde od jara prožili. Občas zabrousíme do sklepa zkontrolovat úrodu a při setkání s vonícími plody se necháme ukolébat pocitem dobře odvedené práce. Na velké rozjímání...

Holé větve ovocných stromů po ránu vyčnívající z mlžného oparu vyvolávají pocit nostalgie. Procházíme osiřelou zahrádkou a vzpomínáme, co všechno jsme zde od jara prožili. Občas zabrousíme do sklepa zkontrolovat úrodu a při setkání s vonícími plody se necháme ukolébat pocitem dobře odvedené práce. Na velké rozjímání ale čas rozhodně nemáme. Než uložíme svoji zahrádku k zimnímu spánku, čeká nás ještě spousta práce.

Podzimní úklid
Na začátku měsíce urychleně dokončíme sklizeň posledních zimních jablek, výjimečně hrušek, někde ještě sebereme poslední spadané ořechy a pustíme se do úklidu zahrádky. Nejprve otrháme nebo srazíme vysušené – mumifikované plody, shrabeme nahnilé spadané ovoce a všechno zlikvidujeme. Nejlépe je vykopat v nezapěstované části zahrady jámu, kam zkažené nebo napadené ovoce naházíme, posypeme vápnem a zahrneme zemí. V opačném případě se vystavujeme riziku šíření nebo zavlečení nových chorob.

Kompostujeme s rozvahou
Spadané listi pak můžeme použít na kompost. Ne všechno listí je ovšem dobře kompostovatelné. Z ovocných stromů není ke kompostování vhodný například ořech. Rovněž okrasné stromy, jako je topol, jírovec a smrk, nám proces tlení podstatně zpomalí. Pokud se přesto rozhodneme je kompostovat, musíme jejich vrstvy daleko více prokládat listím ostatních ovocných stromů, dále listím z javoru, lípy, jeřábu, jasanu a lísky, organickými zbytky, posečenou trávou nebo chlévským hnojem a prosetou půdou. Rozhodně nesmíme zapomenout na rohovou moučku, která posílí baktérie způsobující rozklad. Při větším množství hůře kompostovatelného odpadu se vyplatí pořídit zahradní kompostér.

Ošetření stromů
Za dobrou úrodu bychom se měli ovocným stromům odvděčit a poskytnout jim náležité ošetření. Pokud jsme ještě neprovedli průklest, můžeme se za bezmrazých dnů ještě pustit do ozdravného řezu, kdy alespoň odstraníme všechny suché a nemocné větve.

Čištění kůry
Důkladnou pozornost je třeba věnovat kůře, která se v zimních měsících může stát útočištěm nejrůznějších škůdců. Proto je třeba oškrábat drátěným kartáčem především kmeny s hrubou borkou, čímž se zbavíme nejenom škodlivých živočichů, ale i jejich vajíček a také lišejníků a mechů. Aby ochrana byla dokonalá, rozprostřeme si pod strom plachtu a všechny oškrábané zbytky nakonec spálíme. Nakonec kmen natřeme ochranným nátěrem, který ho ochrání jak před dalšími škůdci, tak před vznikem puklin způsobených mrazem.

Tradičně se používalo 15% ředěné vápenné mléko, do kterého sadaři někdy přidávali také jíl. To mělo kromě jiného i tu výhodu, že bílá barva odrážela sluneční paprsky a nátěr odpuzoval zajíce a králíky. Dnes se ovšem stále častěji používají speciální nátěry, které nám ušetří práci s mícháním. Jako ochranu před zvěří je možné natřít kmeny vepřovým sádlem, které lesním býložravcům nejde pod nos. Jistější je však drátěné pletivo. Proti nepřízni počasí i zvířatům lze ovšem také využít mechanické ochrany, ať už se jedná o dřevené ohrádky nebo obaly z textilií či fólii se vzduchovými polštářky.

Péče o kořeny
Náležitou péči si zaslouží i kořeny, do kterých se v zimních měsících stahuje život. Proto bychom měli využít bezmrazého počasí a mísy okolo ovocných stromů na povrchu zkypřit a pohnojit vyzrálým kompostem. Na základě předchozího rozboru půdy je v tuto dobu vhodné použít i průmyslová hnojiva doporučená pro ten který druh ovoce. Nakonec okolí stromu pokryjeme ještě silnější mulčovací vrstvou, kterou ale nedáváme těsně ke kmeni, aby se tam nenastěhovaly myši.

Než uložíme pilku
U ovocných stromů, které budeme chtít na jaře přeštěpovat, seřízneme už nyní korunku nebo její část a ošetříme štěpařským voskem nebo nátěrem na rány. Do průklestu a zmlazovacího řezu se už raději nebudeme pouštět a počkáme až přejdou zimní mrazy. Obvykle to bývá v únoru. Ve stejnou dobu se také odbírají výhonky k roubování ovocných stromů a řízkování rybízu a angreštu. Tyto, ale i ostatní bobuloviny, jako například ostružiny, borůvky a lísky, můžeme ovšem již nyní začít množit tzv. hřížením. Není to nic složitého, stačí, když ohneme k zemi mladý výhonek, přichytíme kolíčkem a zasypeme hromádkou země. Pro lepší zakořenění můžeme větévku zespoda mírně naříznout.

-sum-

Komentáře

Načítám komentáře...