Duben v užitkové zahradě

Duben v užitkové zahradě

Vysoké jarní nebe, rychle prchající mraky, prudká hra světla a stínu, ostře zelené chumáče trávy, konejšivá hněď hlíny a všude přítomná opojná vůně. Tak nějak na nás působil začátek měsíce. Často jsme ani nestačili odklidit ochrannou nastýlku a zimní královna se znovu projela po naší zahrádce. Inu apríl je apríl a s...

Vysoké jarní nebe, rychle prchající mraky, prudká hra světla a stínu, ostře zelené chumáče trávy, konejšivá hněď hlíny a všude přítomná opojná vůně. Tak nějak na nás působil začátek měsíce. Často jsme ani nestačili odklidit ochrannou nastýlku a zimní královna se znovu projela po naší zahrádce. Inu apríl je apríl a s tím nic nesvedeme. Nenechme se však odradit, mrazivý vítr s přeháňkami (mnohde i sněhovými) zmizí stejně rychle jako přišel, a pak pro nás zahrádkáře nastane závod s časem, abychom si před létem neudělali ostudu.

Jarní sadba
Podle počasí můžeme začít vysévat do pařeniště nebo na výsevný záhon kedlubny, mangold, pór, zelí pro letní a zimní sklizeň, hrách, karotku, špenát, ředkvičku, červenou řepu aj. V polovině měsíce vyséváme skleníkové a pařeništní okurky a cukrové melouny. Koncem měsíce lze už začít se sázením předpěstovaných rajčat a paprik do skleníku nebo klimatizované buňky. Přibližně v tuto dobu sázíme také předklíčené brambory, které mají 5 až 7 cm dlouhé tmavozelené klíčky s hustými kořínky.

Postřiky
Pokud jsme ještě neprovedli postřik ovocných stromů, máme poslední možnost. Je třeba provést preventivní opatření zejména proti houbovitým chorobám, strupovitosti, roztočům, pupenovým roztočům, vlnatkám a květopasům. K ochraně používejte pokud možno netoxické prostředky, které neškodí užitečnému hmyzu. V každém případě se doporučuje u většiny postřiků po dobu tří týdnů po ošetření zabránit malým dětem a domácím zvířatům v přístupu k dřevinám.

Ekologické varianty
Jestliže chcete být k okolní přírodě obzvlášť šetrní, můžete použít vlastních ekologických přípravků, které působí zejména jako prevence. Odolnost vůči houbovitým chorobám a strupovitosti můžeme posílit například postřikem odvaru z přesličky. Před škodlivým hmyzem pak lze ochránit zejména bobuloviny, když je posypeme moučkou z vysušeného jílu. Proti pupenovým roztočům, které ohrožují především rybíz a listy jahodníku, můžeme rostliny ochránit odvarem z kapradí.

Jahody
Pravidelnou jarní péči vyžadují i jahody. Nejprve odstraníme suché a nemocné listy, přičemž dáváme pozor, abychom nepoškodili střed rostliny. Současně vytrháme plevel, půdu mezi řádky zkypříme a zapravíme do ní kompost nebo organické plné hnojivo (čerstvý chlévský hnůj není vhodný). Dříve, než se vytvoří první poupata, můžeme rostliny chemicky ošetřit proti roztočíku jahodovému. Proti jarním mrazíkům můžeme jahodový záhon chránit fóliovým krytem.

Dokončení výsadby stromů
V první polovině měsíce je nutné ukončit výsadbu ovocných stromů a keřů. Současně skončíme i s postřiky proti chorobám a škůdcům. Rovněž zkontrolujeme dříve vysazené dřeviny a uvolněné kmínky znovu přivážeme ke kůlům. Půdu okolo jejich kořenů postupně odhrneme do tvaru mís a přihnojíme kombinovanými hnojivy. Za suchého počasí budeme vydatně zalévat. Později pro lepší zadržení vláhy nasteleme okolo kmenů slámu, posečenou trávu či mulčovací kůru.

Životodárné světlo
V dubnu musíme skončit i s řezem ovocných stromů. Máme–li na své zahrádce broskve a meruňky, pak je podle doporučení starých zahradníků vhodné ohnout jejich postranní větve do oblouku, oříznout na větevní kroužek a přebytečné jednoleté výhony seříznout na patku. Rovněž ošetříme případné klejotokové rány, které se objevují nejčastěji na kmenech a silných větvích peckovin.

Prosvětlení ale můžeme provést i bez radikálního zásahu. Některým druhům ovocných dřevin (zvláště hrušním) se koruna zužuje do jehlanu a brání přístupu slunečních paprsků. Tomu však můžeme snadno zabránit. Větve rostoucí blízko sebe oddálíme pomocí dřevěných rozpěr, které vložíme mezi ně. Připravíme si je z latí, kde na každém konci vyřízneme nebo vypilujeme prohlubeň do tvaru půlměsíce. Tímto zásahem se koruna prosvětlí a plodonosné dřevo bude mít dostatek vzduchu a slunce. Latě ponecháme na stromě až do podzimu.

Vinice
Ve vinici je právě vhodný čas k výsadbě nové révy a k roubování nevhodných keřů. Pokud jsme již révu sázeli na podzim, je právě nyní třeba upravit řezem tyto sazenice. Dále přihnojíme keře průmyslovými hnojivy a okopeme je. Týden před rašením bychom měli vinnou révu stříkat proti kadeřavosti.

-ra-

Komentáře

Načítám komentáře...