Ozdravná kúra ovocných stromů

Ozdravná kúra ovocných stromů

Abychom se na podzim dočkali očekávané úrody, je třeba s příchodem jara provést ozdravnou kúru ovocných stromů. Kromě chemických postřiků, prosvětlovacího a udržovacího řezu či odstranění zaschlého a napadeného dřeva je třeba ošetřit i „poranění“, které strom utrpěl během zimy. Typickým příkladem je klejotok. O co se...

Abychom se na podzim dočkali očekávané úrody, je třeba s příchodem jara provést ozdravnou kúru ovocných stromů. Kromě chemických postřiků, prosvětlovacího a udržovacího řezu či odstranění zaschlého a napadeného dřeva je třeba ošetřit i „poranění“, které strom utrpěl během zimy. Typickým příkladem je klejotok.

O co se jedná?
Jde o mazlavou viskózní tekutinu vytékající z rány v kmeni, zejména u peckovin. Jeho příčinou je nevhodné stanoviště stromu – to znamená především místo s těžkou a mokrou půdou s nedostatkem vápna, k jeho výskytu může také přispět namrznutí kmene, větví či mechanické poškození dřeviny v období vegetačního klidu. Příčinou klejotoku může být i napadení stromu houbovými nebo bakteriálními chorobami, někdy ho mohou způsobit housenky obaleče meruňkového.

Prevence
Klejotoku lze předcházet výsadbou stromů na vhodné stanoviště, vylehčováním těžkých a odvodňováním mokrých půd, vápněním a chemickou ochranou proti chorobám.

Ošetření
Kůru kryjící klejotokovou ránu vyřízneme nožem do protáhlé elipsy, několikrát vytřeme octem zředěným s vodou v poměru 1:1 nebo 1 - 2% roztokem skalice modré a po zaschnutí zatřeme štěpařským voskem nebo bílou latexovou barvou. Je dobré také udělat pod ránou do kůry 4 - 5 mělkých podélných řezů nožem, které jsou 2 až 3 cm dlouhé v jedné řadě pod sebou. U silnějších kmenů pak udělat řezy ve dvou až třech řadách. Zářez ale nesmí být příliš hluboký, aby nezasáhl dřevo.

Za dobrou péči nás pak bude jistě čekat odpovídající odměna.

-šum-

Komentáře

Načítám komentáře...