Červen v okrasné zahradě

Červen v okrasné zahradě

Poslední týdny si s námi příroda více méně zahrávala. Stále čekáme na to pravé letní počasí, ale jen se teplota přiblíží k magickým 25 °C, zase zaprší a zdánlivý letní žár je jen vzpomínkou. Občas si připadáme jako na houpačce, horko a chlad a znovu dokola. Nelíbí se to ani nám, ani naší fauně a flóře. Ale naši...

Poslední týdny si s námi příroda více méně zahrávala. Stále čekáme na to pravé letní počasí, ale jen se teplota přiblíží k magickým 25 °C, zase zaprší a zdánlivý letní žár je jen vzpomínkou. Občas si připadáme jako na houpačce, horko a chlad a znovu dokola. Nelíbí se to ani nám, ani naší fauně a flóře. Ale naši rostlinní přátelé jsou poměrně otužilí, a pokud se teplota nezhoupne pod bod mrazu, docela dobře se s nepřízní počasí vypořádají.

Trávník
Sekáme, sekáme a sekáme. Zvláště při letošním deštivém počasí se nám může stát, že sekačku téměř nedáme z ruky. Nesmíme však také zapomenout na pravidelné přihnojování zeleného pažitu. V této době můžeme také zakládat trávníky nové. Jsme-li duší experimentátoři či osoby nadané jistou dávkou preciznosti, můžeme si podle odborné literatury sami namíchat travní semena a vytvořit pro nás tu nejvhodnější směs.

Drobné kosmetické úpravy
Tak bychom mohli nazvat to naše věčné přecházení okrasnou zahradou s nůžkami v ruce. U odkvétajících křovin odstraňujeme průběžně zbytky po květech, sestřihujeme živé ploty z opadavých dřevin, rostoucí letorosty pnoucích dřevin upravujeme řezem a přivazujeme je. Dále vyštipujeme růžím pro řez postranní poupata a odstříháváme odkvetlé růže i ostatní květiny. Ostrožky, vlčí bob, řimbaby i chrpy sestřihujeme nízko nad zemí, aby znovu mohly vyrašit a vykvést.

Odstřižené části rostlin dáváme na kompost, kromě růží či jiných trnitých keřů. Dřevnaté silnější stonky a větvičky nejprve zpracujeme v zahradní drtičce. Řežeme také květiny do váz, především růže, přičemž dáváme pozor, abychom silným řezem nezeslabili keř.

Pravidelně také plejeme záhony, které se nám zvláště při deštivém počasí rychle zaplevelují.

Úklid jarních cibulovin
Cibulovité květiny se v červnu zatahují do cibulky. Přestaneme je proto zalévat a při suchém počasí je vyndáme ze země a uložíme na lískách v suchém a vzdušném sklepě. Jde především o cibule krokusů, tulipánů a narcisů.

Výsev dvouletek
Červen je nejvhodnější měsíc k výsevu dvouletek. Jde především o zimní fialy, hvozdík bradatý, topolovku, sedmikrásu, pomněnku a macešku či pozoruhodně půvabnou slezovou růži.

Všechny druhy dvouletek vyséváme do dobře připravené, spíše lehčí půdy, ovšem humózní a dostatečně zásobené živinami. Vybereme si také stanoviště dostatečně osvětlené. Před výsevem půdu dobře provlhčíme. Semena klademe do mělkých řádků v dostatečném odstupu, abychom rostlinky již později nemuseli přepichovat. Semena většiny dvouletých rostlin nám vyklíčí do 14 dní, některé i výrazně dříve – např. macešky za 7 - 9 dní.

Na trvalkovém záhonu
Trvalky, které pokvetou v létě, přihnojujeme. Po odkvětu sestříháváme polštářovité rostliny, např. plaménky či tařičky. K vysokým trvalkám zapícháváme opory – tyčky či plůtky a rostliny k nim přivazujeme. Při sestřihu orlíčku a náprstníku ponecháváme na několika rostlinách semena k samovýsevu. Přesazujeme sněženky, šafrány, bledule, modřence, ladonky a ladoničky.

Pokojové rostliny
Miláčky našich domovů přenášíme na zahradu či terasu. Stěhujeme však jen ty druhy, které dobře snášejí průvan nebo kolísání teplot. Pak jim pobyt venku skutečně prospívá. Daří se tak např. kaktusům, kapradinám, asparágům, palmám, otužilým citrusům atd.

V této době bychom měli přesadit velikonoční kaktus. Přesazuje se do kyselého substrátu poté, co jsme ho po odkvětu měsíc nezalévali. Daří se mu na stinném, chladném a vlhkém místě v bytě nebo na terase. Když začne přirůstat, měli bychom ho přihnojit.

Mnohé rostliny také pěstujeme v truhlících na balkónech a terasách či lodžiích. V této době jim věnujeme zvýšenou péči. Pravidelně je zaléváme, často jsou kryté a nedopadá na ně déšť, dále je přihnojujeme, zastřiháváme a olamujeme odkvetlé květy.

-das-

Komentáře

Načítám komentáře...